Foto: Publicitātes foto

Nēģi ir patiesi latviska delikatese, kam allaž tikusi ierādīta pienācīga vieta uz svētku galda. Carnikava ir sens zvejnieku ciems, kas visā Latvijā pazīstams kā nēģu zvejas vieta vairāku gadu simtu garumā. Nēģis ir īstens Carnikavas iemītnieks, un jau kopš laiku laikiem vārdi "nēģis" un "Carnikava" kļuvuši gluži vai par sinonīmiem. Kaut nēģi jau sen zvejoti arī citās Latvijas upēs – Daugavā, Salacā, Ventā, novadnieki lepojas, ka Gaujas nēģis pēc garšas un kvalitātes vienmēr uzskatīts par mazliet pārāku, "Tasty" atklāja Carnikavas domes pārstāve Venta Pastare.

Kaut nēģi uzskatām par zivi, tā tomēr nav zivs. Pēc jaunākās sistemātikas upes nēģis pieder bezžokļaiņu Agnatha virsklases nēģu klasei, un, iespējams, ir pat miljons gadu vecs ūdens dzīvnieks.

Carnikavieši senāk nēģi dēvēja par zutiņu, lai neizklausītos vāciski, bet smalkajās aprindās to dēvēja par neinaugu (deviņaci – no vācu val.). Jau kopš viduslaikiem šis dīvainais upes iemītnieks ticis uzskatīts par aristokrātu ēdienu, kurš maltītēs pasniegts vien karaļu galmos.

Taču Latvijā nav jābūt karalim, lai nobaudītu šo delikatesi. Pēc sentēvu metodēm uz alkšņa malkas oglēm cepts nēģis ir visgaršīgākais! Ne velti pirmskara presē Carnikava dēvēta par "nēģu karalisti" – nēģis visos laikos bijis Carnikavas iedzīvotāju labklājības avots, simbols un goda lieta.

Carnikavas Nēģu svētki

Foto: Publicitātes foto

Jau vairāk nekā piecpadsmit gadu augusta trešajā sestdienā, atzīmējot nēģu zvejas sezonas atklāšanu, Carnikavā krāšņi un vērienīgi svin Nēģu svētkus. Arī nākamgad 25. augustā savu "karalisti'' ieradīsies apskatīt pats Nēģu karalis, kurš kopā ar carnikaviešiem dosies svētku gājienā, piedalīsies laivu parādē, vēros visdažādākās sacensības gan ūdenī, gan uz sauszemes, varēs iesaistīties neaizmirstamās atrakcijās un, protams, ikviens varēs izbaudīt un radīt sev patiesu svētku sajūtu. Pasākuma neatņemama sastāvdaļa ir brīdis, kad ikviens apmeklētājs tiek laipni aicināts mieloties ar tradicionālo nēģu zupu, kas tiek gatavota 400 litru lielā katlā uz uguns gandrīz visas dienas garumā.

Nēģu gatavošana pēc sentēvu metodes

Foto: Publicitātes foto

Vēsturnieces E. Pētersones apkopotā informācija liecina, ka pēc tēvutēvu metodēm nēģi bija jācep krāsnī – uz baltā alkšņa oglēm. Uz restēm divās rindās salikti, no vienas un otras puses minūtes četras līdz piecas brūni cepti, tie ieguva patīkami zeltainu nokrāsu. Izceptos nēģus salika traukos, pārlēja ar verdošu ūdeni, piemeta sāli un sutināja, līdz mīksti. Pēc tam ūdeni nolēja, atdzesēja, ielika koka spainīšos, pārlēja ar to pašu nēģu sutināmo ūdeni un ar speciālu presi izdarīja spiedienu uz kubliņa vāku, lai nēģu tauki sajauktos ar brūno šķidrumu.

Lasot tālāk, uzzināsi mūsdienīgākas nēģu gatavošanas receptes un uzzināsi, kur ir nopērkami īstie Carnikavas nēģi.

Mīklā cepti nēģi

Gardā nēģu zupa

Foto: Publicitātes foto

Nēģu suši

Foto: Sushi Brothers

Kur var iegādāties īstos Carnikavas nēģus

Foto: Shutterstock

Carnikavas nēģis – produkts ar Eiropas kvalitātes zīmi

2015. gadā Carnikavas nēģi ieguva Eiropas kvalitātes zīmi "Aizsargāta ģeogrāfiskas izcelsmes norāde", kas apliecina, ka mūsu nēģi ir unikāli ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā.

ES valstīs, īpaši Itālijā, Spānijā un Francijā ir plaši izplatīta kvalitatīvas pārtikas ražošana aizsargātu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu, aizsargātu cilmes vietas nosaukumu un garantētu tradicionālo īpatnību shēmu ietvaros, kuru galvenie uzdevumi ir: aizsargāt produktu nosaukumus. Ar norādi "Carnikavas nēģi" marķē tikai Carnikavas novadā laikā no 1. augusta līdz 1. februārim ar murdiem Gaujas upes lejtecē pie ietekas jūrā zvejotos svaigos un pārstrādātos nēģus, ja tie ražoti Carnikavas novadā atbilstoši specifikai. Tas palīdz ne tikai aizsargāt zīmi "Carnikavas nēģi", bet arī patērētājam norāda uz produkta kvalitāti. Carnikavas nēģu specifika un garšas īpašības saistītas ar Carnikavas iedzīvotāju prasmēm nēģu ieguvē un pagatavošanā, kas mantotas no paaudzes paaudzē jau no 17. gadsimta un kuru pamatā ir roku darbs un pieredze.

Carnikavas novada gardos nēģus varat iegādāties pie šādiem nēģu zvejniekiem un nēģu cepējiem:

Zvejas uzņēmums SIA "Grif 93"
"Laivas", Laivu iela, Carnikava
+371 29132888

Zvejas uzņēmums SIA "Leste"
"Jomas", Jomas iela, Carnikava
+371 29247181

SIA "Gaujas krasti"
"Priežkalni", Carnikava
+371 26514046

IND "Gundegas IP"
Vecgaujas iela 20, Carnikava
+371 29413089

SIA "Gaujas nēģi"
Zvejnieku iela 28,k Carnikava
+371 29214579

SIA "ZIBS"
"Priežkalni", Carnikava
+371 26514046

SIA "Krupis"
Zvjenieku iela 22, Carnikava
+371 26423383

IK "Dietlavi"
Ziedu iela 2, Carnikava
+371 29469755

Lai labi garšo!

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!