Foto: Shutterstock

Salātu mērču eksperimenti, tāpat kā pašu salātu sastāvdaļas, mēdz būt bezgalīgi. Izvēles sastāvdaļu ziņā ir tik dažādas, ka bieži vien ir grūti izvēlēties, ko likt, un ko nē. Tomēr tā vietā, lai salātiem pievienotu vien pliku olīveļļu, mērci var paspilgtināt ar dažām izteiksmīgām sastāvdaļām – vīna etiķi, balzamiko etiķi, medu, brūno cukuru, citrusaugļu sulām, svaigi sakapātiem garšaugiem un citām. Vasaras salātiem piestāvēs tā saucamās caurspīdīgās mērces uz eļļas vai etiķa bāzes.

Taču nevajag baidīties – veselīgai maltītei mērci var pagatavot arī no bezpiedevu jogurta, kas aizvietos trekno majonēzi. Mērci pagatavot ir pavisam vienkārši, izmantojot grieķu jogurtu, kuram pievienoti sezonas zaļumi – dilles, pētersīļi vai lociņi. Šādu mērci nemaisi iekšā salātos, bet gan pasniedz, vienkārši uzklātu, uz katra individuālā šķīvja. Garšas dažādībai mērcēm pievieno arī, piemēram, ievārījumu vai sinepes.

Gatavo mērci salātu bļodā

Foto: Shutterstock

Tā vietā, lai speciāli smērētu atsevišķu bļodiņu tikai mērcei, kuru tāpat pēc tam pārliesi pāri salātu kalniņam, mērci pagatavo turpat lielajā salātu bļodā. Tādā veidā ne tikai ietaupīsi laiku un ūdens resursus trauku mazgājot, bet vienkārši atliks uzsviest pa virsu visas citas lapu salātu sastāvdaļas un miers. Ja mērci sanācis pagatavot vairāk, to var noliet nelielā plastmasas trauciņā ēdienu uzglabāšanai un izmantot nākamajai ēdienreizei, kad tiks pasniegti salāti.

Cukura vietā izmanto ievārījumu

Foto: Shutterstock

Tā vietā, lai salātu mērcei pievienotu, piemēram, kādu karoti pūdercukura vai brūnā cukura, saldināšanai izmanto sezonas ievārījumus. Tie salātu mērcei piešķirs īpašu garšu un aromātu. Šādā veidā vari izmantot arī ievārījuma pārpalikumus, gandrīz tukšajā burciņā pievienojot olīveļļu, nedaudz etiķa un sinepes – uzskrūvē vāciņu, burciņu sakrati, un mērce gatava.

Runājot par ievārījuma garšām, vislabākās būs vasaras ogasaveņu ievārījumi, upeņu ievārījumi un melleņu. Bet ar aprikožu ievārījumu mērce būs vēl saldāka. Galvenais, kas jāatceras, gatavojot mērces, kurās ir etiķis – izmanto attiecību viens pret trīs. Ja liec vienu tējkaroti etiķa, tad līdzsvaram jāpievieno vismaz trīs tējkarotes olīveļļa.

Izmanto arī sinepju pārpalikumus mērcei

Foto: Shutterstock

Meklējot iedvesmu, aplūko ledusskapi – varbūt tur aizķērusies kāda burciņa, kurā palikusi kripatiņa sinepju. Tā būs lieliska bāze nedaudz asākai salātu mērcei, neatkarīgi no tā, vai tās ir Dižonas sinepes, angļu sinepes vai kādas citas. Sinepēm pievieno nedaudz olīveļļas, vīna etiķi, garšvielas un svaigi sakapātus zaļumus, piemēram, pētersīļus. Rezultātā sanāks garšīga mērce, kuru pievienot salātiem un grilētai gaļai.

Pārbaudi, vai salātu mērce saskan ar salātu sastāvdaļām

Foto: Shutterstock

Pagatavotās maltītes pagaršošana, pirms to piedāvāt kādam citam, ir kulinārijas stūrakmens, bez kura neiztikt. Tāpēc arī, eksperimentējot ar salātu mērcēm, nevajadzētu paļauties uz to, ka viss būs labi. Ja gatavo lapu salātus, kuros pamata elements ir ledus salāti, rukola, parastie lapu salāti, spināti vai kādi citi, pārbaudi, kā mērce ar tiem saskan – ņem salātu lapu, pamērcē to sagatavotajā piedevā, un nogaršo. Ja viss saskan, droši lej mērci pāri salātiem, bet ja nē, pievieno kādu sastāvdaļu, kas garšu varētu atsvaidzināt, piemēram, medu vai svaigi spiestu citronu sulu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!