Foto: Shutterstock
Šobrīd jau norit bērzu sulu tecināšana. Divas bērzu sulas glāzes dienā attīra organismu, paātrina vielmaiņu, stiprina imunitāti, uzlabo izskatu un noskaņojumu, žēl tikai, ka svaigu bērzu sulu ir grūti uzglabāt ilgāk par vienu dienu. Tāpēc sulu, kuru nevarēsi izdzert svaigā veidā, vari pietaupīt ilgākai glabāšanai, pagatavojot no tās gardum gardu dzirkstošo dzērienu.

Svaigās bērzu sulās organismam vērtīgo vielu ir vairāk nekā raudzētās, tāpēc bērzu sulas, kamēr vien tas iespējams, vajadzētu izvēlēties lietot svaigā veidā. Visveselīgākā bērzu sula ir tieši pirmās četras stundas pēc tecināšanas.

  • Izlasot šo rakstu, uzzināsi, kad un kāpēc lietot bērzu sulu, kā arī to, kāds no tās labums veselībai.

Ja vēlies bērzu sulu sagatavot ilgstošai glabāšanai, tai jābūt iespējami dzidrai un ar mazu olbaltumvielu saturu. Jo dzidrāka būs sula, jo tā labāk uzglabāsies.

Dzirkstošie bērzu sulas dzērieni ir ļoti gardi un atspirdzinoši. Ogļskābā gāze turklāt pasargā sulu no etiķskābes baktēriju veidošanās, kas sulā mēdz radīt nevēlamas duļķes un gļotas. Lai tās neveidotos, bērzu sulai jāsatur 5 g ogļskābās gāzes (CO2) 1 litrā sulas.

Vienā litrā dabīgās bērzu sulas ir apmēram 5 g cukura. Lai saražotu tajā vajadzīgo daudzumu ogļskābās gāzes, sulā jāizšķīdina vēl aptuveni 5 g cukura uz 1 litru sulas. Ja kopējais cukura daudzums sulā ir 1% uz litru, tad tā ir pilnīgi pietiekami, lai saražotu uzglabāšanai vajadzīgo daudzumu ogļskābās gāzes, skaidro portāls "Mammadaba".

Sulas rūgšanu var ierosināt arī ar tādām vielām un materiāliem, kuri satur rauga sēnīti, piemēram, ar rozīnēm, jaunajiem upeņu dzinumiem, rupjmaizi un rudzu miltiem. Labu sulas rūgšanu nodrošina arī vīna rauga tīrkultūras pievienošana sulai.

Sulas garšas uzlabošanai mēdz izmantot citronu, citronskābi, krustnagliņas un citas garšvielas. Taču pārmērīga garšvielu klātbūtne sulā nomāc tās dabisko garšu. Novērojumi rāda, ka šāda sula arī sliktāk uzglabājas.

Ievēro! Raudzēšanai sagatavoto bērzu sulu uzglabāšanas temperatūrai ir liela nozīme. Ja bērzu sulas uzglabāsiet +16 grādos un augstākā temperatūrā, tad sula ātri pārskābs un tai būs asa garša.

Piedāvājam septiņas dzirkstošu bērzu sulu receptes no "Mammadaba" un "Cālis.lv" foruma krājumiem.

Dzirkstošās bērzu sulas ar citronu un rozīnēm

Foto: Shutterstock

Nepieciešams:

25 l bērzu sulas,
300 g cukura,
1-2 citroni,
100 g rozīņu.

Sagatavošanas process:

Tīrā traukā salej izkāstas bērzu sulas, pievieno cukuru, nomazgātas rozīnes, šķēlēs sagrieztus citronus (bez sēklām), samaisa un salej burkās. Aizvākotas burkas novieto istabas temperatūrā (18 grādu) uz 3–5 dienām, lai sula nedaudz ieskābst. Tad sulas novieto nedaudz vēsākā vietā (5–10 grādu temperatūrā). Jo zemākā temperatūrā uzglabā, jo sula ir labāka un rūgšana notiek lēnāk. 5 grādu temperatūrā sula ierūgst aptuveni 14–20 dienu laikā.

Dzirkstošās bērzu sulas ar rudzu miltu ieraugu

Foto: Shutterstock

Nepieciešams:

30 l bērzu sulas,
100 g rudzu miltu,
150 g cukura.

Sagatavošanas process:

Bērzu sulai pievieno rudzu miltu mīklu (iepriekš nelielā daudzumā viendabīgi sajauktu rudzu miltu un bērzu sulas masu), cukuru un ļauj rūgt 18 grādu temperatūrā, pēc tam pārvieto vēsākā vietā (5–10 grādu temperatūrā).

Dzirkstošais bērzu sulas vīns

Foto: Shutterstock

Nepieciešams:

40 l bērzu sulas,
200 g cukura,
1 l savairota vīna rauga tīrkultūras (ierauga).

Sagatavošanas process:

Svaigai bērzu sulai pievieno cukuru, savairotu vīna rauga tīrkultūru (ieraugu).

Tīrkultūru sagatavo jau laikus: vīna rauga sēnītes pārlej ar 4 l līdz 90 grādu temperatūrai uzkarsētas un pēc tam līdz 20 grādu temperatūrai atdzesētas bērzu sulas. Trauku pārsedz ar marli un ļauj 6-10 stundas stāvēt siltā vietā (20 grādu temperatūrā).

Pēc ierauga pievienošanas bērzu sulai, sulu pilda traukos – stikla balonos, burkās vai pudelēs, ko cieši noslēdz. Lai rūgstot pudelēm neizspiestu korķus, tos nosien ar auklu.

Pildītos traukus 3–4 dienas patur istabas temperatūrā (18 grādos), tad pārvieto pagrabā vai ierok zemē.

Pēc 20 dienām sula jau būs gatava dzeršanai. Šāda sula ir ar patīkami atspridzinošu, skābenu garšu un dzirkstoša.

Dzirkstošās bērzu sulas ar rupjmaizi un upeņu dzinumiem

Foto: Shutterstock

Nepieciešams:

20 l bērzu sulas,
200 g rupjmaizes,
4 gab. jauno upeņu dzinumu,
100 g cukura.

Sagatavošanas process:

Bērzu sulai pieliek apgrauzdētu (pacietu, pakaltušu) rupjmaizi, upeņu jaunos dzinumus, cukuru un 3 dienas ļauj lēni parūgt 15 grādu temperatūrā. Tad sulu pilda burkās vai pudelēs, uz katru pudeli pieliekot pustējkaroti cukura. Traukus ar sulu aizvāko un novieto ledusskapī vai pagrabā (būtiski – 4 grādu temperatūrā). Pēc senajām metodēm, pudeles var ierakt arī zemē.

Bērzu sulas 'dzirkstošais'

Foto: Shutterstock

Divlitrīgās plastmasas ūdens pudelēs liek:

2 tējkarotes cukura,
mazu šķipsniņu (mazāk par pusi naža gala) sausā rauga (ja pieliek par daudz, tad dzērienam būs rauga garša),
5 rozīnes,
citrona miziņu,
5 upeņu pumpurus.

Pudeles aizskrūvē, noliek vēsākā istabā uz 1–2 nedēļām. Tad pārvieto uz vēsu pagrabu vai ierok zemē. Pēc 3–4 nedēļām dzēriens ir gatavs baudīšanai.

Dzirkstošas bērzu sulas ar rozīnēm un citronskābi

Foto: Shutterstock

Svaigas bērzu sulas pilda pudelēs, katrā pudelē ieber 1 tējkaroti cukura, ieliek šķēlīti citrona, 5 noskalotas rozīnes, un naža galu citronskābes. Pudeles aiztaisa, ļauj 3–4 dienas pastāvēt istabas temperatūrā (18 grādos). Tad pārvieto vēsākā vietā (4–10 grādos).

Bērzu sulas 'šampanietis'

Foto: Shutterstock

Bērzu sulas "šampanieša" pagatavošanai nepieciešamas šampanieša vai dzirkstošā vīna pudeles ar plastmasas korķiem.

Katrā pudelē ieber ēdamkaroti cukura, ieliek citrona mizas gabaliņu, ielej svaigu, izkāstu bērzu sulu. Pudeles aizkorķē ar plastmasas korķiem un korķus nosien ar linu diegu vai nostiprina ar metāla stieplīti. Pudeles uzglabā pagrabā guļus stāvoklī vai ierok zemē. Rok ārā uz Jāņiem un bauda.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!