Brīvdienu maršruts: apskates vietas Bauskā
Foto: J.Katkevičs

Noslēpusies starp trim upēm, Bauska spējusi sevi nosargāt no visām laikmetu vētrām un šī gada vasarā svinēs savu 410. dzimšanas dienu. Ko apskatīt, ja ceļi veduši uz šo pusi? Maršrutus dažādām gaumēm vaicājām Bauskas tūrisma informācijas centra pārstāvjiem.

Bauskas vecpilsēta un daudzie tās apskates objekti


1584. gadā Vairogmiests bija kļuvis par šauru un Kurzemes-Zemgales hercogs Gothards Ketlers pavēlēja pārcelties uz jauno pilsētas vietu Mēmeles krastā – tagadējo vecpilsētu. Vecpilsētā ir saglabājies 16. gadsimta plānojums un 18. līdz 20. gadsimta apbūve, tādēļ tas ir ideāls apskates objekts ikvienam, kas vēlas aplūkot arhitektūru un pieminekļus, kas vēsta par Bauskas dažādajiem vēstures notikumiem, minoritātēm, personībām, pastāstīja Bauskas tūrisma informācijas centra pārstāvji. Pilnīgākai ekskursijai vecpilsētu iespējams aplūkot arī Bauskas muzeja gidu pavadībā.

Senākā saglabājusies celtne vecpilsētā ir Bauskas Svētā Gara luterāņu baznīca, kurā glabājas liecības par pilsētas vēsturi un pilsētniekiem. Vienā no baznīcas solu galiem redzams krāsains kokgriezums – senākais Bauskas ģerboņa attēlojums ar zelta lauvu sarkanā vairogā.

1615. gadā Kurzemes hercogs Frīdrihs piešķīra Bauskai privilēģiju celt rātsnamu. 17. gadsimtā Bauskas rātsnams bija lielākais un greznākais Kurzemes Zemgales hercogistē, bet šobrīd tas ir vienīgais rekonstruētais 17. gadsimta rātsnams Latvijā.

Brīvdienu maršruts: apskates vietas Bauskā
Foto: Bauskas TIC arhīvs

Netālu no rātslaukuma apskatāmi tēlnieka Ģirta Burvja darbi – piemiņas vieta ebrejiem "Sinagogas dārzs" un piemineklis dzejniekam Vilim Plūdonim, bet izšūtos rožu dekorus "Rožu aleja" (Rīgas ielā) un keramikas mozaīku ar ūdens un zivs motīviem (Strautnieku ielā) radījuši novada iedzīvotāji un biedrība "Meistars Gothards" ar mērķi atdzīvināt un popularizēt Bauskas vecpilsētu.

Brīvdienu maršruts: apskates vietas Bauskā
Foto: Bauskas TIC arhīvs

Par pilsētas vēsturi un tās iedzīvotājiem uzzināsi Bauskas muzeja ekspozīcijā "Bauska laikā un cilvēki Bauskā 20.gs." un "Zudušie baušķenieki". Savukārt pilsētas pirmsākumi meklējami vietā, kur starp Mūsas un Mēmeles upi veidojās Vairogmiests un kur jau 15. gadsimta vidū atradās Bauskas pils. Tā ir vienīgā atjaunotā renesanses, manierisma stila pils Latvijā, kas sastāv no Ketleru rezidences un Livonijas ordeņa cietokšņa drupām. Pils 28 telpās apskatāmas interjera, vēstures ekspozīcijas un mākslas izstādes.

No vecpilsētas gar pili ved "Bauskas daba taka", kura noslēdzas vietā, kur, satekot Mūsai un Mēmelei, sākas Lielupe un ko vietējie sauc par Ķirbaksalu. Seni nostāsti vēsta, ka Lielais Murza sateces vietā (Ķirbaksalā) ņēmis maģisko ūdeni, ar kuru ieteicis mazgāties Kurzemes dāmām skaistumkopšanas nolūkos un kuru kundzēm Jelgavā un Rīgā "speciāli apstrādātu" pārdevis pat muciņās.

Tāpat parkā, starp pili un Ķirbaksalu, atrodas Bauskas pilskalna estrāde, kurā ik gadu notiek dažādi festivāli un pasākumi.

Source

Tūrismagids

Tags

Aktīvā atpūta Bauska
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form