Ideja aizraujošam maršrutam: Sedas purva taka ar labiekārtotām atpūtas vietām
Foto: M.Ribozola/V.Brjuņins

Sedas purva taka ir viena no garākajām purva takām Latvijā, kas lieliski piemērota aizraujošām pastaigām gada siltajā sezonā. Šogad veikti arī labiekārtošanas darbi, izveidojot jaunu atpūtas vietu ar galdu, soliem, ugunskura vietu un laipu.

Dabas liegums "Sedas purvs" ir gandrīz neapdzīvota teritorija. Kūdras ieguves rezultātā šeit ir radusies savdabīga kultūrainava, ko veido kūdras ieguves lauki, purva dīķi un šaursliežu dzelzceļš, kas tiek izmantots kūdras izstrādes vajadzībām.

Iepazīties ar Sedas purva bagātībām var, izejot marķēto kājnieku maršrutu, – to ar A/S "Latvijas valsts meži" finansiālu atbalstu 2011. gadā izveidoja Dabas aizsardzības pārvaldes un Valsts meža dienesta darbinieki. Kājnieku maršrutu veido divi atsevišķi apļi – Jērcēnu puses aplis (5,5 kilometri) un Sedas aplis (4,2 kilometri). Abus maršruta apļus iespējams apvienot, noejot vēl 2,5 kilometrus.

Ideja aizraujošam maršrutam: Sedas purva taka ar labiekārtotām atpūtas vietām
Foto: V.Brjuņins

Takas apskate ir bez maksas – tā nav piemērota personām ar kustību traucējumiem un apmeklētājiem ar bērnu ratiņiem.

Sedas purvā uzstādīti divi skatu torņi. Viens ir putnu vērošanas tornis purva dīķos, otrs – kūdras izstrādes lauka malā. Papildus skatu torņiem teritorijā ir informācijas stendi, kā arī automašīnu var atstāt speciāli izveidotā stāvlaukumā.

Ideja aizraujošam maršrutam: Sedas purva taka ar labiekārtotām atpūtas vietām
Foto: M.Taube

Pagājušajā gadā tika uzbērts piebraucamā ceļa posms līdz putnu vērošanas tornim (no Jērcēnu centra puses), kā arī pie informācijas stenda ierīkots apgriešanās laukums.

Šī gada aprīlī talkas laikā (DAP) Vidzemes reģionālās administrācijas darbinieki Jērcēnu puses apļa maršrutā izveidoja jaunu atpūtas vietu ar galdu, soliem un ugunskura vietu. Tāpat tika izbūvēta arī laipa.

Ideja aizraujošam maršrutam: Sedas purva taka ar labiekārtotām atpūtas vietām
Foto: A.Soms

Pārgājienu purva plašumos iesaka sākt no Jērcēnu puses. Iebraucot Jērcēnos, jāmeklē norāde uz Kaņepju ozolu, pirmajā krustojumā jābrauc pa labi, turpinot doties uz priekšu – 4,1 kilometru līdz stāvlaukumam.

Sedas purva dīķos var makšķerēt no laivas vai doties atpūsties izbraucienā ar laivu. Sīkāku informāciju par laivu, SUP dēļu nomu un filmēšanu ar bezpilota lidaparātu var noskaidrot, zvanot Jānim Encem, +371 29171961, e-pasts: ence.janis@gmail.com. Makšķerēšana, laivošana un supošana dabas liegumā atļauta no 1. jūlija līdz ūdens aizsalšanai.

Sedas purvam ir arī interesanta vēsture, kas saistīta ar padomju laiku kūdras rūpniecību – to var pieņemt vai nepieņemt, bet to vērts izzināt, uzskata tur dzīvojošie. Video materiālu par Sedas stāstu meklē šeit.

Taču šajā rakstā vari iepazīties ar pārgājienu pa Sedas purva plašumiem, apskatot dzelzceļa sliedes un padomju mantojumu.

Raksts tapis sadarbībā ar Strenču novada tūrisma informācijas centru.

Source

Tūrismagids

Tags

Dabas aizsardzības pārvalde Latvija Vidzeme
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form