Rīgas apgabaltiesa otrdien pilnībā attaisnoja par naudas izspiešanu no uzņēmējas Ināras Vilkastes apsūdzēto Raimondu Štālbergu, kura krimināllieta tiek iztiesāta jau daudzus gadus.

Štālbergs otrdien tika attaisnots par visiem viņam inkriminētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem. Vienlaikus tika atcelti arī visi viņam līdz šim piemērotie drošības līdzekļi, informēja tiesā.

Pats Štālbergs pēc sprieduma noklausīšanās izteicās emocionāli un pauda, ka "gājis ļoti smagi". Viņš komentēja, ka, ja iepriekš būtu zinājis, kādas Vilkastei ir metodes, "nekad pat nebūtu gājis vienā kvartālā".

Pilns nolēmums tiks sagatavots 30.martā, bet pēc tam to vēl varēs pārsūdzēt kasācijas kārtībā.

Štālberga aizstāve Alla Ignatjeva sacīja, ka pagaidām vēl nav zināms motivēts spriedums, tomēr advokāte uzsvēra, ka, pēc viņas domām, apelācijas instances tiesa pareizi un objektīvi, kā arī padziļināti izvērtēja visus pierādījumus un izdarīja secinājumus. Ignatjeva uzsvēra, ka pirmās instances spriedums bija nelikumīgs un nepamatots, vēl piebilstot, ka, viņasprāt, noziedzīgajiem nodarījumiem, par kuriem izvirzīta apsūdzība, bija arī dīvaina kvalifikācija.

Savukārt cietušās Vilkastes pārstāve Jeļena Kvjatkovska pauda, ka "nav ko slēpt" - cietušo puses pārliecība bija un ir tāda, ka Štālbergs ir vainīgs viņam inkriminētajos noziegumos. Advokāte piebilda, ka jebkurā gadījumā spriedums tiks pārsūdzēts.

Viņa uzsvēra, ka cietušās tiesības šajā lietā bija krietni pārkāptas un pārstāvji cīnīsies līdz galam - ja būs nepieciešams, izmantojot arī starptautisko tiesu instrumentu. Kvjatkovska rezumēja, ka "šis spriedums tiešām izraisa nelielu neizpratni".

Kā norādīja prokuratūras preses pārstāve Kristīne Sutugina, Ģenerālprokuratūras Īpaši pilnvarotu prokuroru nodaļas prokurors skaidro, ka pagaidām nevar komentēt spriedumu, jo ir jāiepazīstas ar motivētu nolēmumu lietā.

Kā ziņots, 2012.gada 8.novembrī Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa Štālbergu atzina par vainīgu pēc visiem četriem apsūdzības pantiem un piesprieda viņam reālu cietumsodu uz septiņiem gadiem un sešiem mēnešiem ar mantas konfiskāciju. Tiesa arī nolēma piedzīt no Štālberga par labu Vilkastei aptuveni 1,56 miljonus eiro. Šis spriedums tika pārsūdzēts apelācijas kārtībā.

Vidzemes priekšpilsētas tiesa Štālbergu atzina par vainīgu pēc Krimināllikuma 183.panta 1.daļas, 200.panta 3.daļas, 274.panta 1.daļas un 275.panta 1.daļas. Šie panti attiecīgi ir par izspiešanu, par neizpaužamu ziņu neatļautu iegūšanu vai izpaušanu, par dokumenta, zīmoga vai spiedoga nolaupīšanu un iznīcināšanu, kā arī par dokumenta, zīmoga vai spiedoga viltošanu un viltota dokumenta, zīmoga vai spiedoga realizēšanu vai izmantošanu.

Kā ziņots, Štālberga lietas izskatīšanai pirmās instances tiesā kopumā tika nozīmētas vairāk nekā 100 slēgtas tiesas sēdes.

Kriminālprocess tiesā nonāca 2007.gada vasarā. Prokuratūra Štālbergam cēla apsūdzību par 7,7 miljonu eiro izspiešanu no Vilkastes, kā arī par draudēšanu viņai ar vardarbību, apkaunojošu ziņu izplatīšanu un līguma nolaupīšanu "SEB bankai". Līdz ar to cietušā statuss lietā piemērots ne tikai Vilkastei, bet arī bankai.

Kā liecina apsūdzība, Štālbergs pie pirmstiesas izmeklēšanā precīzi nenoskaidrotiem apstākļiem, mantkārības un personīgu motīvu vadīts, nolēmis izdarīt izspiešanu - pieprasīt Vilkastei bez jebkāda tiesiska pamata izmaksāt viņam naudu, draudot cietušajai ar apkaunojošu ziņu izplatīšanu, ja šīs prasības netiks izpildītas.

Štālbergu likumsargi aizturēja 2006.gada 15.novembrī. Sākotnēji tiesa uzņēmējam kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu, bet pēc tam pret aptuveni 140 000 eiro drošības naudu viņš no cietuma tika izlaists. Vēlāk citas lietas izmeklēšanas gaitā - par Vilkastes vīra, ilggadējā Valsts ieņēmumu dienesta un patlaban atstādinātā Finanšu ministrijas ierēdņa Vladimira Vaškeviča apdraudējumu - Štālbergs atkal nonāca apcietinājumā, bet pēc tam - atkal tika atbrīvots.

Patlaban vēl Vidzemes priekšpilsētas tiesā tiek izskatīta krimināllieta, kurā Štālbergs apsūdzēts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, nodarot valstij zaudējumus lielā apmērā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!