Foto: Kadrs no video

Drošības policija (DP) veic padziļinātu pārbaudi saistībā ar medijos minēto informāciju par to, ka Rīgas domes (RD) bērnu un jauniešu centrā ar mačetēm, nažiem un šaujamieročiem trenējas Latvijas krievu tuvcīņas federācija.

DP ir zināmas TV3 raidījumā "Nekā personīga" minētās personas un atbilstoši DP kompetencei tiek veikta padziļināta pārbaude par raidījumā minētajiem faktiem, pavēstīja DP.

"Nekā personīga" gan vēstīja, ka DP raidījumam Latvijas krievu tuvcīņas federācijas vadītāja aktivitātes komentēt nevēlējās.

"Nekā personīga" pagājušās nedēļas nogalē vēstīja, ka jauniešu patriotiskā audzināšana Krievijā vēršas plašumā. Pagājušā gadā pēc personīgas aizsardzības ministra Sergeja Šoigu iniciatīvas dibināta "Jaunarmija", kurā jauniešiem māca šaut un orientēties pēc kartēm. Bijuši ierosinājumi šos jauniešus izmantot arī stihisku nelaimju gadījumos un mācīt viņus reālai kara darbībai, lai konfliktu situācijās viņi būtu spējīgi piedalīties izlūkošanā un diversiju rīkošanā.

Kā plašākā pētījumā pirms diviem gadiem ziņoja britu raidsabiedrība BBC, ārpusstundu nodarbību klubi Krievijā veidoti kā daļa no tā saucamās pretnarkotiku programmas ar patriotisku ievirzi. Bet tajos jauniešiem ieaudzina ne tikai disciplīnu un dažādas prasmes. Atsevišķu klubu vadītāji nenoliedza, ka kopā ar saviem audzēkņiem-kadetiem devušies pat piedalīties kaujas operācijās Ukrainas austrumos.

Strauju popularitāti ieguvušas militārās nometnes, kas notiek ar ciešu Pareizticīgās baznīcas atbalstu. Ja iepriekš tie bijuši nelieli interešu klubi, šobrīd notiek mēģinājumi izveidot vienotu apmācību platformu visas valsts teritorijā. To nosaukums ir "Pareizticīgo karotājs". Apmācībās plānotas dažādu cīņas sporta veidu sacensības un kaujas darbības poligonos.

"Nekā personīga" pamanīja, ka Pareizticīgās baznīcas militārajās nometnēs ir redzams arī kāds virsnieks-instruktors no Latvijas Sergejs Silkins. Viņš Rīgā nodibinājis un vada Latvijas krievu tuvcīņas federāciju. Federācijas mājaslapā internetā izvietotas fotogrāfijas un video no dažādiem treniņiem. Tajos redzami aizsargkrāsas formās tērpušies vīrieši, kuri apmācībās izmanto arī nažus, mačetes kā arī pistolēm un automātiskajiem ieročiem līdzīgus priekšmetus.

Gan federācijas publicētajās fotogrāfijās, gan video redzamajos militāra rakstura treniņos manāmi arī cilvēki, kuri tērpušies drēbēs ar Krievijas armijas simboliku.

Informācija par federācijas aktivitātēm ir skopa. Zināms, ka aktīvisti no Latvijas savulaik braukuši uz semināriem un saietiem Krievijā, Igaunijā. Bet dažādu Krievijas mācību iestāžu mājas lapās atrodami pateicības vārdi Latvijas krievu tuvcīņas federācijas vadītājam Silkinam par profesionāli vadītajām apmācībām.

Kā redzams federācijas izplatītajos video, daļa no Silkina vadītajiem treniņiem Latvijā notiek brīvā dabā. Bet daļa Rīgā Jēkabpils ielā Bērnu un jauniešu centrā "Daugmale", kas ir Rīgas pilsētas pašvaldības izglītības iestāde, kur pirmsskolas un skolas vecuma bērni un jaunieši var sportot, apgūt valodas, dažādus mūzikas instrumentus, dejot. Centra direktors jau vairāk nekā 15 gadus ir Edgars Šāblis.

Direktora darba devējs ir RD Izglītības, kultūras un sporta departaments. Šāblis stāsta, ka centrs savas telpas iznomā arī citiem un konkrētajā gadījumā līgums slēgts ar privātpersonu Sergeju Silkinu. Telpu nomas līgumā gan nekas nav minēts, ka Silkins bērnu centra telpas izmantos, lai trenētos ar mačetēm un šaujamieročiem.

Silkins telefonsarunā ar raidījumu apgalvojis, ka pēdējos gadus Rīgā ar jauniešu apmācību nenodarbojoties. Federācija Rīgas pašvaldības bērnu centrā trenējoties jau gadiem. Viņš nenoliedz, ka brauc arī uz pasākumiem Krievijā, bet tas nenotiekot bieži. Federācija uztur kontaktus arī ar pareizticīgo baznīcu, kuru telpās Rīgā rīkotas tikšanās ar jauniešiem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!