Fоtо: Kadrs no video

Rīgā, Jēkabpils ielā, Bērnu un jauniešu centrā "Daugmale", Rīgas pilsētas pašvaldības izglītības iestāde, aktīvi notiek Latvijas krievu tuvcīņas federācijas militārā rakstura treniņi, kurā tiek mācīts trenēties ar mačetēm, nažiem un šaujamieročiem, svētdien ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga" (NP).

Raidījums atgādina, ka jauniešu patriotiskā audzināšana Krievijā vēršas plašumā. Pagājušā gadā pēc personīgas aizsardzības ministra Sergeja Šoigu iniciatīvas dibināta "Jaunarmija". Tajā jauniešiem māca šaut, orientēties pēc kartēm. Bijuši ierosinājumi šos jauniešus izmantot arī stihisku nelaimju gadījumos. Un apmācīt viņus reālai kara darbībai, lai konfliktu situācijās viņi būtu spējīgi piedalīties izlūkošanā un diversiju rīkošanā.

Kā plašākā pētījumā pirms diviem gadiem ziņoja britu raidsabiedrība BBC, ārpusstundu nodarbību klubi Krievijā veidoti kā daļa no tā saucamās pretnarkotiku programmas ar patriotisku ievirzi. Bet tajos jauniešiem ieaudzina ne tikai disciplīnu un dažādas prasmes. Atsevišķu klubu vadītāji nenoliedza, ka kopā ar saviem audzēkņiem-kadetiem devušies pat piedalīties kaujas operācijās Ukrainas austrumos.

Strauju popularitāti ieguvušas militārās nometnes, kas notiek ar ciešu Pareizticīgās baznīcas atbalstu. Ja iepriekš tie bijuši nelieli interešu klubi, šobrīd notiek mēģinājumi izveidot vienotu apmācību platformu visas valsts teritorijā. To nosaukums ir "Pareizticīgo karotājs". Apmācībās plānotas dažādu cīņas sporta veidu sacensības un kaujas darbības poligonos. Apmācības vada esošie un bijušie militāristi.

NP pamanīja, ka Pareizticīgās baznīcas militārajās nometnēs, kas savu popularitāti ir iemantojušas Krievijā, ir redzams arī kāds virsnieks - instruktors no Latvijas -Sergejs Silkins. Viņš Rīgā nodibinājis un vada Latvijas krievu tuvcīņas federāciju. Federācijas mājas lapā internetā izvietotas fotogrāfijas un video no dažādiem treniņiem, kuros redzami aizsargkrāsas formās tērpušies vīrieši, kuri apmācībās izmanto arī nažus, mačetes kā arī pistolēm un automātiskajiem ieročiem līdzīgus priekšmetus.

Gan federācijas publicētajās fotogrāfijās, gan video redzamajos militāra rakstura treniņos manāmi arī cilvēki, kuri tērpušies drēbēs ar Krievijas armijas simboliku, norāda NP.

Informācija par federācijas aktivitātēm ir skopa, atzīmē raidījums. Zināms, ka aktīvisti no Latvijas savulaik braukuši uz semināriem un saietiem Krievijā, Igaunijā. Bet dažādu Krievijas mācību iestāžu mājas lapās atrodami pateicības vārdi Latvijas krievu tuvcīņas federācijas vadītājam Silkinam par profesionāli vadītajām apmācībām.

Kā redzams federācijas izplatītajos video, daļa no Silkina vadītajiem treniņiem Latvijā notiek brīvā dabā, bet daļa Rīgā, Jēkabpils ielā, Bērnu un jauniešu centrā "Daugmale". Centrā pirmsskolas un skolas vecuma bērni un jaunieši var sportot, apgūt valodas, dažādus mūzikas instrumentus, kā arī dejot. Centra direktors jau vairāk nekā 15 gadus ir Edgars Šāblis.

Direktora darba devējs ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments. Šāblis stāsta, ka centrs savas telpas iznomā arī citiem. Pēc nelielas meklēšanas grāmatvedības mapēs tiek atrasts līgums, kas slēgts ar privātpersonu Sergeju Silkinu, ziņo NP. Telpu nomas līgumā gan nekas nav minēts, ka Silkins bērnu centra telpas izmantos, lai trenētos ar mačetēm un šaujamieročiem.

Kādā no darba dienas vakariem NP novēroja, ka centrā ieradās vairāki vīri ar sporta somām. Raidījuma filmēšanas grupu centra dežurants pēc direktora rīkojuma tālāk par ieejas durvīm nelaida un lika gaidīt nodarbību rīkotāju.

Silkins iesaka ar viņu sazināties nākamajā dienā, bet Latvijas krievu tuvcīņas federācijas vadītājs laiku satikties ar NP vairs atrast nevarēja. Telefonsarunā NP viņš teica, ka pēdējos gadus Rīgā ar jauniešu apmācību nenodarbojoties. Federācija Rīgas pašvaldības bērnu centrā trenējoties jau gadiem. Viņš nenoliedz, ka brauc arī uz pasākumiem Krievijā, bet tas nenotiekot bieži, atzīmē NP. Federācija uztur kontaktus arī ar pareizticīgo baznīcu, kuru telpās Rīgā rīkotas tikšanās ar jauniešiem.

Drošības policija NP Latvijas krievu tuvcīņas federācijas vadītāja aktivitātes raidījumam komentēt nevēlējās. Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja Solvita Āboltiņa, kura par Silkina darbu līdz tam nebija dzirdējusi, min drošības iestādes jau iepriekš izteiktās bažas, ka Pareizticīgo baznīca nodarbojas ne tikai ar kalpošanu Dievam. Un uz faktu, ka militārie speciālisti dodas uz treniņiem Krievijā, būtu jāskatās tikpat rūpīgi kā uz jauniešu piedalīšanos kaimiņvalsts rīkotajās militārajās nometnēs, svētdien vēsta NP.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !