Foto: LETA

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma "Nepilsoņu kongress" (NK) vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Pārtraukums pasludināts, jo Gapoņenko advokāte Imma Jansone tiesai norādīja, ka apsūdzētais patlaban atrodas slimnīcā ar nopietnām veselības problēmām.

Tiesas sēdes laikā zālē izcēlās incidents, kad viens sēdes klausītājs nepakļāvās tiesneses aicinājumam bez atļaujas nefilmēt viņu un sēdes norises gaitu. Klausītājs tiesnesei vairākkārtīgi norādīja uz dažādām likuma normām, kas viņa interpretācijā deva tiesības veikt audiovizuālu ierakstu. Tāpat viņš atteicās nosaukt savu vārdu vai parādīt tiesai kādu personu apliecinošu dokumentu. Personas identitātes noskaidrošanai tika izsaukta apsardze. Pēc apsardzes ierašanās vīrietis uzrādīja tiesai savu pasi un atlikušo sēdes laiku klusi sēdēja.

Nākamā tiesas sēde paredzēta 2019. gada 21. februārī pulksten 14.

Šajā tiesas sēdē paredzēts uzklausīt ekspertus.

Krimināllietas izskatīšana tika sākta jau pērnajā oktobrī, kad tiesa uzklausīja Saeimas deputātu Eināra Cilinska (VL-TB/LNNK) un Gaida Bērziņa (VL-TB/LNNK) liecības. Gapoņenko toreiz neatzina savu vainu un padziļināti izvaicāja abus deputātus, koncentrējoties uz dažādām vēsturisko notikumu interpretācijām.

Gapoņenko šī gada augustā tika atbrīvots no apcietinājuma Rīgas centrālcietumā, kur viņš atradās, jo viņam bija piemērots aizdomās turamā statuss citā kriminālprocesā par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām. Savukārt vēl vienā kriminālprocesā viņam ir piemērots statuss - persona pret kuru uzsākts kriminālprocess.

Jau ziņots, ka prokuratūras ieskatā apsūdzētais 2015. gada 27. februāra vakarā sociālajā tīklā "Facebook", izmantojot savu izveidoto profilu, tīši publicēja rakstveida izteikumus, apzinoties, ka to saturs ir vērsts uz nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu pret latviešu, lietuviešu un igauņu tautības pārstāvjiem.

Minētā persona savā profilā ievietoja saiti uz Krievijas ziņu aģentūras "Notum info" mājaslapā publicēto rakstu: "Baltija ugunī: no neonacistu lāpu gājieniem līdz liela kara uzsākšanai", kurā šī persona publiskoja savus apgalvojumus par notiekošiem procesiem Baltijā.

Persona rakstīja, ka Baltijas valstīs, tostarp Igaunijā, patlaban notiek aktīva pamatnācijas gatavošana dalībai karadarbībā. "Bet orientējas Baltijas elite uz pirmskara republiku pieredzi, kuros 30. gados tika ievesti "maigie" nacistiskie režīmi. Kara gados vadošā pamatnācijas elite praktiski pilnā sastāvā pārgāja dienestā pie vāciešiem un ar lielu prieku piedalījās nepilnvērtīgo etnisko "elementu" - ebreju, čigānu, slāvu - iznīcināšanā," rakstīja Gapoņenko.

"Izskatās, ka atkārtot šādu rīcību plāno tuvākajā laikā. Citādi kādēļ, piemēram, organizēt neonacistu lāpu gājienus?! Atzīšos, Igaunijā tādu gājienu neesmu redzējis un tagad jau arī vairs neieraudzīšu, jo man uz 10 gadiem ir aizliegts iebraukt šajā valstī par to, ka kritizēju tās politiku par etnisko diskrimināciju. Bet Latvijā šāda veida gājienu man nācās vērot 11.novembrī pagājušā gadā valsts svētkos - Lāčplēša dienā. Galvaspilsētas ielās iznāca ap divdesmit tūkstošiem cilvēku ar lāpām, viņi kliedza "Mēs latvieši!", "Latviju-latviešiem''," teikts Gapoņenko vēstījumā.

Apsūdzētais rakstīja, ka šis skats viņam atgādinājis Lenijas Rīfenštāles filmu "Gribas triumfs" - par to, kā nacistu vadība "zombēja vāciešus ar ideju nolikt savas galvas par augstās nācijas interesēm pirms Otrā pasaules kara sākuma".

Prokuratūrā iepriekš norādīja, ka, publiskojot šāda satura rakstu, apsūdzētā persona ir pārkāpusi Latvijas Satversmē un Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību konvencijā noteikto, kas attiecas uz vārda brīvību, kā arī ANO Starptautiskajā paktā par pilsoņu un publiskajām tiesībām noteikto.

Jau ziņots, ka 2015. gada 26. maijā DP aizturēja Gapoņenko un veica tiesas sankcionētu kratīšanu vairākos objektos, kur tika izņemti dažādi priekšmeti. Šīs izmeklēšanas darbības tika veiktas kriminālprocesā, kas sākts par nacionālā naida izraisīšanu. Pēc nopratināšanas Gapoņenko tika atbrīvots, savukārt Krievijas Ārlietu ministrija izplatīja paziņojumu, kurā nosodīta Gapoņenko aizturēšana.

DP savā pagājušā gada darbības pārskatā Gapoņenko minējusi kā vienu no Krievijas tautiešu politikas atbalstītājiem. Gapoņenko arī bija viena no personām, kas 2012.gadā organizēja referendumu par krievu valodas kā otrās valsts valodas statusu.

Gapoņenko draud brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!