Foto: Midjourney/DELFI

Par iespējamu sankciju pārkāpšanu Valsts drošības dienests (VDD) tur aizdomās baltkrievu uzņēmēju Latvijā, kurš šeit ienācis ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atbalstu pēc Baltkrievijas opozīcijas protestiem 2020. gadā, svētdien ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "de facto".

Igora Medveda firmai tagad piemērots arestu kapitāldaļām, lai vajadzības gadījumā tās nākotnē būtu iespējams konfiscēt. LIAA norādījusi, ka uzņēmumam tikai sniegts minimāls atbalsts, un jau gadu nekāda kontakta ar to neesot, vēsta LTV.

Raidījums atgādina, ka 2020. gadā Baltkrieviju pārņēma protestu vilnis pēc prezidenta vēlēšanām, kurās pārliecinoši it kā uzvarējis diktators Aleksandrs Lukašenko. Simtiem tūkstoši iedzīvotāju izgāja ielās, tādā veidā pieprasot Lukašenko atkāpties. Viņš uz to atbildēja ar vardarbību pret protestētājiem un opozīcijas pārstāvju vajāšanu. Eiropas Savienība režīmam noteica dažādas sankcijas.

Vairāki Baltkrievijas uzņēmumi sāka meklēt iespējas pārcelties uz kaimiņvalstīm. Viņus aicināja arī Latvija. Tā brīža ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) 2020. gada septembrī par situāciju teica: "Tas ir abpusēji izdevīgs darījums. Interese ir no abām pusēm. Baltkrievijā pie esošās politiskās situācijas lielie uzņēmumi meklē sev jaunas mājas. Un Latvija sevi Covid-19 krīzes laikā ir pierādījusi kā drošu valsti gan no ekonomikas, gan veselības dimensijas puses, un tā interese ir gana liela no viņiem."

"Tajā brīdī gan Latvija, gan Lietuva, gan arī Polija izrādīja atbalstu, lai pasargātu no represijām gan uzņēmumus, gan politiskos aktīvistus, arī mediju pārstāvjus, un šajā brīdī arī tapa šī mārketinga kampaņa," tagad atzinusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktora pienākumu izpildītāja Iveta Strupkāja.

LIAA Baltkrievijas uzņēmumiem sniedza dažādas konsultācijas un stāstīja par iespējām, kā uzsākt darbību Latvijā.

Viena no16 firmām ir SIA "Nordwoc", kas pieder baltkrievu uzņēmējam Medvedam. Firma reģistrēta Audēju ielā Vecrīgā, kur tā dala pastkastīti ar vēl vairākiem desmitiem firmu. Nekas vairs neliecina, ka kompānija darbotos, jo sazvanāma tā nav, arī mājaslapa jau dažas nedēļas nestrādā. Savukārt Uzņēmumu reģistrā lasāms, ka visas firmas kapitāldaļas arestējis Valsts drošības dienests, ziņo "de facto".

Raidījums akcentē, ka arestu kapitāldaļām Valsts drošības dienests piemēro ārkārtīgi reti. "Nordwoc" gadījumā tas izdarīts jūlijā. Nekādus komentārus par to Valsts drošības dienests nesniedz.

LTV zināms, ka drošībnieki "Nordwoc" īpašnieku Medvedu tur aizdomās par Eiropas Savienības noteikto sankciju pārkāpšanu un nelikumīgu stratēģiskas nozīmes preču pārvietošanu pāri Latvijas robežai, kas izdarīta lielā apmērā un grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Par otro nodarījumu vainīgajam kā sods draud pat 10 gadi cietumā un mantas konfiskācija.

Amatpersonu "Nordwoc" jau vairākus mēnešus nav. LTV izdevies sazināties ar pirmspēdējo valdes locekli Uģi Grigorjevu, kurš intervijai ierakstā nepiekrita, taču nenoliedza, ka uzņēmums vedis preces uz Baltkrieviju. "Nordwoc" bija arī Centrālās statistikas pārvaldes sākotnēji publicētajā eksportētāju uz Baltkrieviju sarakstā.

Grigorjevs LTV teica, ka firma piedāvājusi inženiertehniskus risinājumus un tirgojusi gaisa monitoringa iekārtas. Neko par kriminālprocesu Grigorjevs nezinot, un uzņēmumu martā pametis citu iemeslu dēļ. Pēc viņa īsu brīdi valdes loceklis bija Artemijs Faļilejevs, bet ar viņu sazināties LTV neizdevās.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra norādījusi, ka aptuveni gadu nekādas sadarbības ar SIA "Nordwoc" tai neesot. "Norwdoc" bija piešķirta vairāk nekā 20 000 eiro nodokļu atlaide jaunuzņēmumu atbalsta programmā, taču firma neizpildīja likuma prasības un tādēļ atbalstu beigās nesaņēma. Savukārt pērn novembrī valsts par nepilniem astoņiem tūkstošiem eiro apmaksāja "Nordwoc" iespēju reklamēties izstādē "Smart City Expo" Barselonā.

Nekādas informācijas par VDD sākto kriminālprocesu LIAA rīcībā nav.

"de facto" vēsta, ka "Nordwoc" īpašniekam Medvedam Eiropas Savienībā ir arī citas firmas. Viņš ir vadītājs un īpašnieks kompānijā "Theseus Lab", kas reģistrēta Prāgā pirms vairāk nekā 10 gadiem. Tās mājaslapā kā galvenie klienti norādīti daudzi Baltkrievijas uzņēmumi, arī Baltkrievijas pētniecības institūti un augstskolas.

LIAA norāda, ka no 2020. gadā kampaņā piesaistītajiem baltkrievu uzņēmumiem Latvijā aktīvi turpina strādāt aptuveni 10. Zināmākais no tiem ir "Pulsar Optics", kam ir optisko iekārtu ražotne Daugavpilī. Šis uzņēmums ir nosodījis Krievijas karu pret Ukrainu un uzsvēris, ka iebrukuma dēļ nepārdod preces ne Krievijā, ne Baltkrievijā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!