Foto: Shutterstock

Rīgas apgabaltiesa šodien daļēji apmierināja Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) apelācijas sūdzību, ar kuru lemts, ka portāla "Latvijas ziņas" ("lz.lv") īpašniekam SIA "Global Entertainmet" par naida kurināšanu tīmekļa vietnē "YouTube" izplatītā raidījumā "Lučše znatj" būs jāsamaksā sods 2500 eiro apmērā, skaidroja tiesā.

NEPLP 2022. gada beigās piespriedusi 8000 eiro sodu portāla "Latvijas ziņas" ("lz.lv") īpašniekam SIA "Global Entertainmet" par naida kurināšanu tīmekļa vietnē "YouTube" izplatītā raidījumā "Lučše znatj". NEPLP lēmums tika apstrīdēts tiesā.

Pirmās instances tiesa lēma NEPLP lēmumu pilnībā atcelt, bet par spriedumu tika saņemta padomes apelācijas sūdzība. Rīgas apgabaltiesa apelācijas sūdzību daļēji apmierināja, pievienojoties NEPLP argumentiem, bet samazinot sodu no 8000 eiro līdz 2500 eiro.

Pārbaudot raidījuma saturu, tiesas kolēģija, līdzīgi kā iestāde, ir identificējusi izplatītu apzināti nepatiesu informāciju par it kā krieviski runājošu personu tiesību ierobežojumiem un pat diskrimināciju, kura auditorijai, kuras saziņas valoda ir krievu, var radīt sagrozītu izpratni par faktisko situāciju, nedrošību un bailes par savu nākotni, nepatiku pret latviešiem, raisīt sabiedrības šķelšanos un pat vardarbību.

Raidījuma vadītāja raidījumā bija apgalvojusi: "Patiesībā nacionālisti labi zina, ka lielākā daļa krievu jauniešu zina gan latviešu, gan angļu, gan krievu valodu, un arī pilsonība viņiem ir. Ar aizliegumu publiskās vietās runāt krievu valodā, ierobežojumiem, ko paredzēts ieviest Eiropas Savienības valodu lietošanā, ir jāatņem krievvalodīgajiem jauniešiem priekšrocība konkurencē. Tiktāl, ka nesekmīgais no latviešu skolas ir kļuvis darba tirgū vērtīgāks par teicamnieku no mazākumtautību skolas, un visu latviešu politiķu klusējošā piekrišana liecina par to, ka viņi neiebilst, lai krieviem tiktu ierādīta viņu vieta, maigi izsakoties, visai neapskaužama."

Tiesas kolēģija ir iepazinusies ar visu publiski pieejamo informāciju par dažādiem likumprojektiem un neatrod nevienu likumprojektu, kurš paredzētu aizliegumu lietot krievu valodu publiskā telpā. Līdz ar to konstatējams, ka šāds likumprojekts neeksistē.

Arī apelācijas tiesas sēdē "Global Entertainment" pārstāve nespēja paskaidrot, balstoties uz kādu likumprojektu, raidījumā izteikts apgalvojums par aizliegumu lietot krievu valodu publiskā telpā.

Tiesas kolēģija, veicot informācijas meklēšanu publiskajā telpā, neatrod informāciju par gadījumiem, kad jaunieši, kuru dzimtā valoda ir krievu, bet kuri pilnībā pārvalda valsts valodu un svešvalodas, būtu diskriminēti, priekšroku darba tirgū dodot jauniešiem, kuru dzimtā valoda ir latviešu un kuriem piemīt līdzvērtīgas prasmes. Ir vispārzināms fakts, ka liels skaits jauniešu, kuru dzimtā valoda ir krievu un kuriem ir labas valsts valodas un svešvalodu prasmes, strādā valsts pārvaldes iestādēs, pilda dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos un Zemessardzē, strādā tiesu iestādēs, nemaz nerunājot par privātās uzņēmējdarbības sfēru.

Apelācijas instances tiesas sēdē "Global Entertainment" pārstāve nespēja atbildēt uz tiesas jautājumu, no kādiem avotiem iegūta informācija par tādu jauniešu, kuru dzimtā valoda ir krievu, bet kuri pārvalda valsts valodu un svešvalodas, it kā diskrimināciju darba tirgū.

Pamatojoties uz minēto, tiesas kolēģija atzīst - NEPLP pamatoti atzinusi, ka raidījuma vadītājas teiktais, ka krievvalodīgajiem jauniešiem, kuri zina latviešu, krievu un angļu valodu, krievu valodas aizliegums publiskās vietās atņems priekšrocības konkurencē, lai nesekmīgais no latviešu skolas kļūtu darba tirgū vērtīgāks par teicamnieku no mazākumtautību skolas, norāda uz tiešu un nepārprotamu naida kurināšanu starp krievvalodīgajiem un latviešiem.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "Global Entertainment" reģistrēts 2020.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2800 eiro. Kompānija pieder Adilbekam Žanabajevam (55%), Andžejam Pjateckim (30%) un Borisam Ņefedovam (15%).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!