Foto: Patriks Pauls Briķis, DELFI

Bijušais Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) nav zinājis par speciālo avioreisu izmaksām viņa komandējumu nodrošināšanai, bet tagad, uzzinot šīs izmaksas, viņam "paceļas uzacis".

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka laika posmā no 2021. gada līdz 2023. gadam toreizējā premjera Kariņa speciālo avioreisu nodrošināšanai nelikumīgi izlietoti vismaz 222 000 eiro no valsts budžeta, bet neekonomiski – vismaz 324 000 eiro no Eiropas Savienības (ES) budžeta, secinājusi Valsts kontrole.

Revīzijas laikā iegūtā informācija liecina, ka lēmumu pieņemšanā un īstenošanā par speciālo lidojumu izmantošanu Ministru prezidenta un delegācijas ārvalstu komandējumos faktiski bija iesaistīts gan Ministru prezidents, gan viņa tiešā pakļautībā esošais Ministru prezidenta birojs un Valsts kanceleja.

Pirmdien, 15. aprīlī, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" Kariņš sacīja, ka, iepazīstoties ar revīzijas ziņojumu un iestāžu publiski pausto, var secināt, ka vieni (Valsts kontrole un Ģenerālprokuratūra) saskata likuma pārkāpumu, otri (Valsts kanceleja) – nē.

Viņš ģenerālprokurora Jura Stukāna secināto, ka specreisi bijuši nelikumīgi, nodēvēja kā "ģenerālprokurora interpretāciju". "Ir vai nav viņam taisnība, to es to līdz galam nezinu. Te ir juridiska kolīzija," situāciju vērtēja Kariņš.

Viņš arī atzina, ka tajā laikā nav zinājis par speciālo avioreisu izmaksām, jo par tām netika informēts. Bet tagad, uzzinot šīs izmaksas, viņam "pacēlās uzacis".

Tāpat Kariņš sacīja, ka viņš pat nezina, vai viņa birojs zināja šīs summas, jo viņš kā premjers nezināja, kurš kārtoja konkrētos lidojumus. "Es līdz šai dienai nezinu, kuri ir tie konkrētie cilvēki, kas to dara," uzsvēra Kariņš.

Viņš atgādināja, ka pēc valsts uzbūves premjeram un viņa birojam nav budžeta. "Lai pasūtītu laikrakstu, tas jāprasa Valsts kancelejai," pauda bijušais premjers un atzina, ka viņš ir uzticējies Valsts kancelejai.

Tāpat Kariņš pauda pārliecību, ka valstij ir jānodrošina premjeram iespēja nokļūt tur, kur Ministru prezidentam jābūt. "Nedodot šo iespēju, izkritīsim no aprites. Šobrīd Igaunija izcīna mūsu cīņu. Bet mums ir jānodrošina, ka [Ministru prezidente Evika] Siliņa var piedalīties sanāksmēs ārvalstīs," pauda Kariņš.

Viņš norādīja, ka vairāku valstu vadītāji nepieciešamības gadījumā izmanto speciālos avioreisus, jo tādējādi tiek uzturēti kontakti un veidota politika. Kariņš piebilda, ka daži iepriekšējie Latvijas premjerministri nav piedalījušies starptautiskajā politikā. Viņš mudināja izprast nepieciešamību valdības vadītājam piedalīties starptautiskajā politikā.

Kariņš sacīja, ka viņš nu jau kā Latvijas pilsonis uzskata, ka Latvijai ir vajadzīgs premjers, kuram nav jādomā par savu ikdienu, bet jādomā par savu darbu. "Lētākais ir nekur nebraukt," secināja bijušais Ministru prezidents.

Tāpat viņš rosināja vērtēt nepieciešamību ieviest premjera rezidenci. Viņš sacīja, ka daudzviet tāda ir, turklāt tās ir mecenātu dāvinātas. "Varbūt kāds mecenāts varētu uzdāvināt kādu māju valdībai šai funkcijai," sacīja Kariņš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!