Foto: LETA

Publicists un žurnālists Lato Lapsa lūdzis ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru sākt kriminālprocesu pret Drošības policijas (DP) majoru Iļju Boronovski, kurš izmeklē lietu par grāmatu "Cits ķēķis: zem likumīgā "jumta"". Šajā lietā kriminālprocesuāls statuss piemērots pašam Lapsam.

Lapsa pirmdien speciāli sasauktā preses konferencē pastāstīja, ka kopš šā gada sākuma un it īpaši pēc pirmo "Pietiek!" avīžu iznākšanas viņam esot sākušas pienākt ziņas par tiesībsargājošo iestāžu pārstāvju aktivitātēm, kuras viņš traktē kā pasūtījuma sākšanu pret publicistu.

Lapsa vēlāk esot noskaidrojis, ka šī gada sākumā esot izveidota neformāla starpresoru darba grupa ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Militārās izlūkošanas un drošības dienesta, Satversmes aizsardzības biroja un arī Drošības policijas pārstāvjiem. Darba grupas uzdevums esot bijis sagraut Lapsas un portāla "pietiek.com" darbu. Lapsa apgalvoja, ka, izmantojot šo cilvēku rīcībā esošos valsts resursus, veikta visu pēdējos piecos gados ar viņu saistīto grāmatu un publikāciju analīze, esot sākta viņa telefonsarunu noklausīšanās un veikti vairāki neveiksmīgi mēģinājumi piekļūt elektroniskā pasta kontiem.

Šie pūliņi neesot devuši faktiski nekādus taustāmus rezultātus, ko uzrādīt pasūtītājiem. Vienīgais panākums esot bijis - "kādu indivīdu motivēt" vērsties ar pieteikumu tiesā par to, ka viņš grāmatā publicētās liecībās esot nosaukts par KNAB aģentu. Šāds rezultāts pasūtītājus neesot apmierinājis, jo vairāk pēc tam, kad darba grupas pārstāvjiem esot izdevies veikt datu zādzību no viena no Lapsas datu nesējiem un noskaidrot, ka žurnālists aktīvi vācu materiālus grāmatas "Cits ķēķis: zem likumīgā "jumta"" otrai daļai.

Lapsa apgalvoja, ka darba grupa savu darbu aktivizējusi, līdz šopavasar tai esot izdevies saņemt iesniegumu no kāda cilvēka, kurš bijis gatavs apgalvot, ka konkrēti Lapsa esot pārkāpis viņa korespondences noslēpumu, publiskojot viņa korespondenci portālā "pietiek.com" un grāmatā. Lapsa nevarot nosaukt šo personu, jo tās vārdu uzzinājis kriminālprocesa ietvaros. Beigās šis kriminālprocess pievienots citam, un Drošības policijas darbinieks Iļja Boronovskis noteica Lapsam statusu - persona, pret kuru sākts kriminālprocess.

Pēc žurnālista rīcībā esošās informācijas, šonedēļ viņam jau paredzēts noteikt aizdomās turamā statusu. Žurnālists domā, ka šādu statusu viņam piemēros vismaz līdz nākamā gada vēlēšanām, skaidri liekot manīt - "ja labi uzvedīsies, procesu izbeigsim, bet, ja nesapratīsi, - būsi par piemēru citiem, kas var notikt arī ar viņiem".

Saskaņā ar Lapsas rīcībā esošajiem faktiem Drošības policija ir sākusi pret viņu kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 144.panta - par personas korespondences noslēpuma pārkāpšanu, kas fiksēta grāmatā "Cits ķēķis: zem likumīgā "jumta"". DP darbinieks paziņojis, ka žurnālists nelikumīgi ieguvis datu disku ar kādas personas elektroniskā pasta saraksti, šo saraksti izlasījis un pēc tam tās noslēpumus izpaudis grāmatā.

Lapsa atgādināja, ka grāmatā cita starpā ir publicēti fragmenti no apjomīga iesnieguma, ko 2010.gada 9.martā rakstījis Latvijas iedzīvotājs Boriss Rjazanskis. Iesniegums uz vairāk nekā divdesmit lapām bija adresēts Saeimas Nacionālās drošības komisijai, Augstākajai tiesai un Nacionālās drošības padomei. Tieši šī iesnieguma fragmenti tikuši publicēti grāmatā. Iesniegumā Rjazanskis publiski norādījis uz, pēc Lapsas domām, atklāti noziedzīgām darbībām - "acīmredzamu organizētu personu grupas darbību ar mērķi vākt informāciju par privātpersonām un valsts amatpersonām, veicot izsekošanu, izmantojot valsts vai izmeklēšanas noslēpumu saturošo informāciju".

Tas saskaņā ar iesniegumā norādīto noticis, "lai šīs personas ietekmētu, gūstot kādu materiālu labumu vai saņemot ietekmējamās amatpersonas prettiesisku izpildījumu - tiesnesim taisot nelikumīgu nolēmumu, operatīvajam darbiniekam vai izmeklētājam veicot nelikumīgu procesuālu darbību, fiziskai personai veicot nelikumīgu maksājumu". Iesniegumā bija aprakstīts arī tas, ko Rjazanskis uzskatīja par vairāku personu elektroniskā pasta sarakstes fragmentiem, kuri apliecinot viņa iesniegumā paustās aizdomas.

Līdz ar to Lapsa uzskatījis "par savu pilsonisku pienākumu sabiedriskā labuma interesēs" izdot grāmatu "Cits ķēķis: zem likumīgā "jumta"", kurā cita starpā bija iekļauti arī fragmenti no Rjazanska iesnieguma.

Ņemot vērā iepriekšminēto, 12.septembrī Lapsa nosūtījis ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram iesniegumu. Tajā Lapsa norāda, ka Baronovskis viņam paziņojis, ka viņa un Drošības policijas rīcībā ne tikai neesot Rjazanska 12.marta iesnieguma, bet viņš arī par tāda eksistenci neesot lietas kursā. Drošības policija, kā pratināšanā esot apgalvojis Boronovskis, no "Rjazanska esot saņēmusi tikai datu disku ar personas Leonīda Jākobsona vai Jēkabsona, domājams, elektronisko saraksti". Tāpēc Boronovska pārliecība kā minētā kriminālprocesa izmeklētājam esot, ka tieši Lapsa esot iepazinies ar minētās personas saraksti šādā diskā un tad pārkāpis šīs personas korespondences noslēpumu, to publiskojot grāmatā.

"Ir skaidrs, kāpēc Drošības policijas majoram nācās šādi melot. Ja izrādītos, ka Drošības policijas rīcībā ir šis iesniegums, nekāds kriminālprocess nesanāktu. Drošības policijai atliktu tikai salīdzināt iesnieguma tekstu ar grāmatā publicētajiem fragmentiem un secināt - tas ir viens un tas pats. Taču, kā mēs zinām, pasūtījums bija pilnīgi cits. Tāpēc Drošības policijai nācās ķerties pie atklāti noziedzīgām darbībām - šo Borisa Rjazanska iesniegumu kā būtisku pierādījumu apzināti noslēpt un izlikties, ka tai par tādu nekas nav zināms," uzskata Lapsa.

Lapsa varot pierādīt, ka Drošības policija šo iesniegumu noslēpa apzināti, jo tās rīcībā šis iesniegums ir bijis jau vairāk nekā trīs gadus, un kriminālprocesu, kura ietvaros šis iesniegums figurējis, izmeklē tas pats Boronovskis. Lapsa preses konferencē nodemonstrēja ar planšetdatoru ierakstītu pratināšanu, no kuras izriet, ka Baranovskis neko nezinot par Rjazanska iesniegumu un ka tāds vispār neeksistējot, lai arī Nacionālā drošības padome ir oficiāli nodevusi Drošības policijai pirms trim gadiem.

12.septembrī Lapsa ar šo faktu izklāstu kopā ar dokumentiem vērsies pie ģenerālprokurora un pieprasījis atstādināt Drošības policijas darbinieku Boronovski no izmeklēšanas šajā kriminālprocesā un pret viņu sākt lietu. Tāpat publicists lūdz noskaidrot, vai Boronovskis savas noziedzīgās darbības veicis apzināti vai citu personu uzdevumā un interesēs. Tāpat Lapsa prasa atcelt viņam "prettiesiski un nepamatoti noteikto statusu - persona, pret kuru sākts kriminālprocess".

Lapsam ir aizdomas, kurš ir viņa lietas pasūtītājs, taču konkrētus vārdus viņš nesauca. Lai arī grāmatai bez viņa ir vēl divi autori, Lapsa uzskata, ka lieta ierosināta pret viņu brīdī, kad nostrādājis "pasūtījuma galds".

Drošības policija jau pagājušā nedēļā apstiprināja, ka kriminālprocesā jau ir viens aizdomās turamais. Lapsa apgalvo, ka viņš šo personu nepazīstot. Kā žurnālists sapratis no aģentūras LETA ziņas, tas esot hakeris, kurš nozadzis elektroniskā pasta saraksti un nodevis viņam, lai to pretlikumīgi publicētu.

Jau ziņots, ka šopavasar - pusotru gadu pēc Lapsas, Agneses Margēvičas un Kristīnes Jančevskas grāmatas "Cits ķēķis: zem likumīgā "jumta"" izdošanas - policijā saistībā ar to sākts kriminālprocess. Lieta sākta pēc Krimināllikuma 144.panta par korespondences, pa telekomunikāciju tīkliem pārraidāmās un citas informācijas noslēpuma pārkāpšanu.

Persona, pret kuru sākts kriminālprocess, ir Lapsa, kuram piederošā un kura vadītā SIA "Baltic Screen" izdeva grāmatu.

DP apstiprināja, ka aprīlī Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē pēc kādas privātpersonas iesnieguma sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 144.panta pazīmēm par elektroniskā pasta korespondences nesankcionētu publicēšanu interneta portālā "pietiek.com", kurā tika pārpublicēts grāmatas "Cits ķēķis: Zem likumīgā "jumta"" fragments.

Jūlijā pēc Ģenerālprokuratūras lēmuma vienā lietvedībā apvienots Valsts policijas sāktais kriminālprocess ar kādu citu Drošības policijā izmeklētu kriminālprocesu. Šobrīd šajā lietā pirmstiesas izmeklēšanu veic DP.

Drošības policija apstiprina, ka krimināllietā ir kāda persona, kura tiek turēta aizdomās, un ir persona, kurai ir piemērots procesuālais stāvoklis - "persona, pret kuru ir uzsākts kriminālprocess".

Ņemot vērā faktu, ka izmeklēšana joprojām turpinās, tās interesēs policija detalizētāku informāciju nesniegs.

Interneta vietnes "Kompromat.lv" žurnālists Leonīds Jākobsons apstiprināja, ka pavasarī vērsies ar iesniegumu Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē par viņa privātās sarakstes nozagšanu un izplatīšanu, savukārt vēlāk šī lieta tikusi apvienota ar kādu citu, kuru izmeklē DP. Jākobsons izteicās, ka lietā esot iesaistīts Lapsa un kāds hakeris, kurš Lapsam nodevis viņa saraksti. Žurnālists apgalvoja, ka publiskotā sarakste ne vien nozagta, bet arī tikusi atspoguļota neprecīzi un vietām esot tikusi falsificēta.

Lapsa paziņojis, ka oficiāli atteicies no visām iepriekš sniegtajām liecībām kriminālprocesā. Tāpat viņš prasa DP atlīdzināt advokāta pakalpojumiem iztērēto naudu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!