Plānojot noteikt uz pusi dārgākas Rīgas sabiedriskā transporta biļetes cenas pilsētā nedeklarētajiem iedzīvotājiem, tiktu ignorētas Rīgas kā galvaspilsētas funkcijas, - aģentūrai LETA Rīgas domes ieceri diferencēt braukšanas maksu sabiedriskajā transportā atkarībā no deklarētās dzīvesvietas komentēja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs (V).

Viņš uzsvēra, ka, pieņemot šādus lēmumus, īpaši jāapsver Latvijas situācija, kur kultūras, izglītības, uzņēmējdarbības, valsts pārvaldes un citu jomu centrs ir tieši galvaspilsēta Rīga un tās funkcijas lielākā vai mazākā mērā skar visus iedzīvotājus. Pēc Rozenberga teiktā, šāda "iedzīvotāju sadalīšana "savējos" un "svešajos" pretnostatītu Rīgas un pārējos Latvijas iedzīvotājus".

Rozenbergs uzskata, ka ar mērķi palielināt Rīgā deklarēto iedzīvotāju skaitu patiesībā tiks panākts tas, ka lauku mazo pašvaldību rīcībspēja vispār izzudīs, jo tur vairs nebūs deklarēts neviens. Pēc Cēsu mēra domām, tas ir valstisks jautājums, un Rīgā deklarēto skaitu nedrīkst paaugstināt uz mazo pašvaldību izdzīvošanas rēķina jau tā zemā iedzīvotāju skaita situācijā.

Viņaprāt, ir tikai pareizi saglabāt jau patlaban esošā atlaižu sistēmu konkrētām mērķgrupām, tostarp pensionāriem, skolēniem un studentiem, taču "piespiest" apkārtējo pašvaldību iedzīvotājus deklarēties Rīgā "nebūtu ne pareizi, ne valsts mērogā loģiski, ņemot vērā, ka Rīga nav tikai viena no pilsētām", sacīja Rozenbergs.

Tajā pašā laikā arī iespēju, kā citas pašvaldības varētu palīdzēt Rīgas domei segt sabiedriskā transporta izmaksas, lai cenas nebūtu jāpaaugstina, Rozenbergs nesaskata. "Neredzu mehānismu, kā tas varētu strādāt, ja Cēsu novadam būtu jāmaksā mistiska summa par mistisku skaitu braucēju," atzina Cēsu mērs, norādot, ka šādā gadījumā arī Cēsīm apkārt esošo novadu pašvaldībām būtu jāmaksā Cēsu novada domei par viņu iedzīvotāju pārvietošanos pa Cēsu pilsētas maršrutiem.

LETA jau ziņoja, ka, diferencējot biļešu cenas Rīgas sabiedriskajā transportā un nosakot lētākas biļetes rīdziniekiem, Rīgas dome cer, ka Rīgā deklarēsies aptuveni 10 000 cilvēku, tā šodien preses konferencē pastāstīja domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC).

No 1.janvāra brauciens sabiedriskajā transportā rīdziniekiem izmaksās mazāk - 0,60 eiro jeb 0,42 latus, savukārt Rīgā nedeklarētiem iedzīvotājiem būs jāmaksā divreiz vairāk - 1,20 eiro. Šādas izmaiņas tiks ieviestas arī mikroautobusos.

Tāpat tiek norādīts, ka Pierīgas pašvaldībām tiks piedāvāta iespēja līdzfinansēt savu iedzīvotāju vizināšanos Rīgas sabiedriskajā transportā.

Lai saņemtu atlaidi, kas pienākas deklarētajiem rīdziniekiem, bez maksas būs jāsaņem personalizētais e-talons, kas turpmāk tiks dēvēts par "Rīdzinieka karti". Tā kā SIA "Rīgas karte" datubāze būs savienota ar datubāzi par Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem, tādējādi atlaide tiks ieprogrammēta automātiski. Arī tiem, kas jau ir deklarējušies Rīgā un kuriem ir personalizētais e-talons, izmaiņas no 1.janvāra notiks automātiski.

Tāpat jau ziņots, ka rīdziniekiem jūtami lētākas būs arī mēnešbiļetes. Šobrīd mēnešbiļete vienam transporta veidam izmaksā 29,10 latus, diviem - 35,60 latus, bet uz trim transporta veidiem - 45,90 latus. Ušakovs norādīja, ka šī diferencēšana pēc transporta veida saglabājusies vēl no laika, kad autobusu, tramvaju un trolejbusu pakalpojumus sniedza dažādi uzņēmumi, taču no 1.janvāra šāda diferencēšana tiks atcelta un viena un tā pati mēnešbiļete būs derīga visiem transporta veidiem.

No 1.janvāra rīdziniekiem mēnešbiļete uz visiem transporta veidiem visos maršrutos septiņām dienām nedēļā maksās 29,10 latus jeb 41,40 eiro, bet nedeklarētajiem iedzīvotājiem - 49,90 latus jeb 71 eiro. Darba dienu biļete visiem maršrutiem rīdziniekiem maksās 22 latus (31,30 eiro), bet pārējiem - 37,67 latus (53,60 eiro).

Jaunievedums neattieksies uz skolēniem, arodskolu audzēkņiem un studentiem, kas mācās Rīgā - tiem atlaides tiks saglabātas esošajā līmenī.

Deklarēties Rīgā ir iespējams visu laiku, taču tie, kas deklarēsies Rīgā līdz 31.decembrim, saņems vienu mēnešbiļeti mēnesim par brīvu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!