Foto: DELFI

Igaunijas valdošajā koalīcijā ietilpstošās Sociāldemokrātiskās partijas (SDE) valdes loceklis un partijas parlamenta frakcijas priekšsēdētājs Andress Anvelts paziņojis, ka nesaskata problēmas apstāklī, ka Latvijas valsts uzņēmuma "Latvijas Dzelzceļš" (LDz) bijušā prezidenta Uģa Magoņa korupcijas lietā iesaistītais Igaunijas uzņēmējs Oļegs Osinovskis, kurš ir SDE priekšsēdētāja Jevgeņija Osinovska tēvs, ir viens no partijas lielākajiem ziedotājiem.

"Tiesas spriedums cilvēkam nevar kļūt par sodu uz mūžu, neaizmirsīsim arī to, ka Oļegs Osinovskis ir viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem Igaunijā. Šajā kontekstā es personīgi nekādas problēmas neredzu," teica Anvelts.

Viņš piebilda, ka nav nekādu šaubu arī par to, ka Jevgeņijam Osinovskim ir jāpaliek SDE priekšsēdētāja amatā.

"Emocionāli tūlīt saistīt dažādus tēva grēkus ar bērniem - tā tiešām ir atgriešanās Staļina laikos," sacīja Anvelts.

Jau ziņots, ka Jevgeņijs Osinovskis iepriekš Igaunijas sabiedriskajai televīzijai ETV teica, ka pašlaik ir pārtrauktas jebkādas attiecības starp SDE un Oļegu Osinovski. "Šai ziņā nav nekādu jautājumu SDE kontekstā," sacīja partijas līderis, atsaucoties uz Magoņa lietu.

Jevgeņijs Osinovskis arī uzsvēra, ka viņš neesot labi informēts par sava tēva uzņēmējdarbības detaļām.

"Man gan kā SDE līderim, gan kā pilsonim noteikti ir viennozīmīga nostāja, ka korupcija nav pieļaujama. Es ticu, ka Latvijas tiesībsargājošās iestādes labi dara savu darbu," viņš piebilda.

Oļegs Osinovskis ir viens no lielākajiem SDE finansētājiem. Šā gada otrajā ceturksnī viņš SDE ziedoja 40 tūkstošus eiro.

Jau ziņots, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir sācis kriminālprocesu pret Magoni par kukuļa lielā apmērā piedāvājuma pieņemšanu.

KNAB pārstāve Laura Dūša iepriekš informēja, ka kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma panta daļas par kukuļa - materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku par kādu jau izdarītu likumīgu vai nelikumīgu darbību vai pieļautu bezdarbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, ja pārkāpums izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja kukulis pieprasīts.

Par šo pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz 10 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Pēc Dūšas teiktā, kriminālprocesa ietvaros iegūto pierādījumu kopums dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka kukulis saņemts saistībā ar LDz meitasuzņēmuma "LDz ritošā sastāva serviss" (LDz RSS) iepirkumu.

Portāls "Diena.lv" iepriekš ziņoja, ka iespējams, Magonis tiek turēts aizdomās par aptuveni pusmiljona eiro kukuļa saņemšanu saistībā LDz RSS nesenu daudzmiljonu iepirkumu – četru vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas uzņēmējam Oļegam Osinovskim piederošā uzņēmuma "Skinest".

Iepirktās lokomotīves bijušas dažādā stāvoklī un to cena atšķīrusies, bet katra no četrām lokomotīvēm maksājusi ap diviem miljoniem eiro un vairāk. Divas no četrām iepirktajām dīzeļlokomotīvēm jau piegādātas. "LDz RSS" iepirkums par četru 2TE116 sērijas lietotu dīzeļlokomotīvju iegādi noslēdzās šā gada 7. aprīlī, tajā bijuši divi pretendenti un uzvarējis "Skinest", kas ir arī viens no galvenajiem lokomotīvju rezerves daļu piegādātājiem LDz, pateicoties uzņēmuma līgumiem ar ražotājiem Krievijā, raksta "Diena.lv".

Savukārt Oļegs Osinovskis Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR uzsvēris, ka konkurss par lokomotīvju iepirkumu noticis pēc visiem noteikumiem.

Ziņots arī, ka KNAB 6.augusta vakarā veica kratīšanu Magoņa darba vietā, un viņš aizturēts, ar automašīnu atgriežoties no Igaunijas. LDz vadītājs no amata 7.augustā tika atbrīvots, un par viņa pienākumu izpildītāju iecelts LDz līdzšinējais valdes loceklis Aivars Strakšas. Rīgas rajona tiesa 8.augustā Magonim piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!