Foto: LETA

Satiksmes ministra Anrija Matīsa ("Vienotība") demisijas prasīšana saistībā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pret valsts uzņēmuma "Latvijas Dzelzceļš" (LDz) bijušo valdes priekšsēdētāju Uģi Magoni sākto kriminālprocesu ir politisko partiju ambīciju apmierināšana, trešdien pēc tikšanās ar premjerministri sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Viņš noradīja, ka pārrunājis ar premjeri jautājumus, kas skar esošās koalīcijas stabilitāti. "Šai valdībai ir jāturpina strādāt (..) Šajā situācijā satiksmes ministra atbildība nav tāda, ka būtu nepieciešama ministra demisija. Tas pašreizējā brīdī tiek izmantots kādu politisko partiju ambīciju apmierināšanai," viņš piebilda.

Atbildot uz žurnālistu jautājumiem, Vējonis arī norādīja, ka "tiesībsargājošajām institūcijām nav jāsniedz informācija par procesuālām darbībām, ko tās veic". "Šobrīd notiek izmeklēšana un tad, kad varēs sniegt informāciju, kas netraucēs izmeklēšanas gaitai, tad arī sabiedrība tiks informēta," viņš piebilda.

"Tāpat neviena valsts augstākā amatpersona nevar iejaukties procesuālās darbībās," piebilda prezidents.

Straujuma piekrita Vējonim, piebilstot, ka viņas rīcībā ir tieši tik pat daudz informācijas par Magoņa kriminālprocesu, cik satiksmes ministram.

Tāpat Straujuma atkārtoja iepriekš pausto, ka neredz Matīsa politisko atbildību par pret Magoni uzsāktā kriminālprocesa dēļ.

Premjere otrdien pēc valdības sēdes, komentējot Latvijas Reģionu apvienības paziņojumu par satiksmes ministra demisijas rosināšanu, tostarp saistībā ar situāciju LDz, atzīmēja, ka neredz Matīsa atbildību tajā, ka viena konkrēta amatpersona, iespējams, ņēmusi kukuli.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka jebkurai amatpersonai neatkarīgi no ieņemamā amata par kriminālpārkāpumiem jāsaņem paredzētais sods. "[Sods jāsaņem] katram, kurš ko tādu var iedomāties. Šodien [otrdien valdībā] meklējām katru centu [nākamā gada] budžetā, kā palielināt ieņēmumus. Ja notiek šādi gadījumi, tā ir disonanse ar to, ko mēs cenšamies darīt," pauda Straujuma.

Premjere atzina, ka šādas situācijas noteikti ietekmē LDz un Latvijas starptautisko tēlu, taču arī citur Eiropā attiecīgi gadījumi notiekot.

Latvijas Reģionu apvienība Matīsam pārmet arī atbildības neprasīšanu no Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" vadības saistībā ar gadījumu, kad lidsabiedrības apkalpes locekļi tika aizturēti Norvēģijas galvaspilsētas Oslo lidostā par ierašanos darbā alkohola reibuma, kā arī situācijā valsts kompānijā "Latvijas Pasts".

Tāpat vēstīts, ka KNAB sācis kriminālprocesu pret LDz valdes priekšsēdētāju Magoni par kukuļa lielā apmērā piedāvājuma pieņemšanu.

KNAB pārstāve Laura Dūša iepriekš informēja, ka kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma panta daļas par kukuļa - materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku par kādu jau izdarītu likumīgu vai nelikumīgu darbību vai pieļautu bezdarbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, ja pārkāpums izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja kukulis pieprasīts.

Par šo pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz 10 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Pēc Dūšas teiktā, kriminālprocesa ietvaros iegūto pierādījumu kopums dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka kukulis saņemts saistībā ar LDz meitasuzņēmuma "LDz ritošā sastāva serviss" (LDz RSS) iepirkumu.

Portāls "Diena.lv" iepriekš ziņoja, ka iespējams, Magonis tiek turēts aizdomās par aptuveni pusmiljona eiro kukuļa saņemšanu saistībā LDz RSS nesenu daudzmiljonu iepirkumu – četru vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas miljonāram Oļegam Osinovskim piederošā uzņēmuma "Skinest".

Iepirktās lokomotīves bijušas dažādā stāvoklī un to cena atšķīrusies, bet katra no četrām lokomotīvēm maksājusi ap diviem miljoniem eiro un vairāk. Divas no četrām iepirktajām dīzeļlokomotīvēm jau piegādātas. "LDz RSS" iepirkums par četru 2TE116 sērijas lietotu dīzeļlokomotīvju iegādi noslēdzās šā gada 7.aprīlī, tajā bijuši divi pretendenti un uzvarējis "Skinest", kas ir arī viens no galvenajiem lokomotīvju rezerves daļu piegādātājiem LDz, pateicoties uzņēmuma līgumiem ar ražotājiem Krievijā, raksta "Diena.lv".

Savukārt Osinovskis Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR uzsvēris, ka konkurss par lokomotīvju iepirkumu noticis pēc visiem noteikumiem.

Ziņots arī, ka KNAB 6.augusta vakarā veica kratīšanu Magoņa darba vietā un viņu aizturēja. LDz vadītājs no amata 7.augustā tika atbrīvots, un par viņa pienākumu izpildītāju iecelts LDz līdzšinējais valdes loceklis Aivars Strakšas. Rīgas rajona tiesa 8.augustā Magonim piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu.

"Lursoft" informācija liecina, ka Magonis bija LDz valdes priekšsēdētājs kopš 2005.gada. No 2003. līdz 2005.gadam vadījis LDz padomi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!