Foto: LETA

Plāns pēkšņi pārņemt Rīgas Brīvostu valsts pārvaldībā ir "tālu no saprāta robežām", šādu viedokli pauda Rīgas brīvostas pārvaldes valdes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR).

Politiķis atzīmēja, ka ASV sankciju sarakstā ir iekļauts Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij") un Ventspils uzņēmumi, bet ar Rīgu šim gadījumam neesot nekāda sakara. "Nu, kur pie mums ir Lembergs? Kā var tā vienkārši pieņemt tādu lēmumu? Vai nu valdībai kaut kas nav labi ar sapratni, vai arī tā ir diktatūra, un premjerministrs pats nevada nekādus procesus," pauda politiķis.

Burovs atzina, ka Rīgas domei valdības lēmuma rezultātā varētu rasties arī zaudējumi, jo tā gūst ieņēmumus no ostas darbības.

Viņš norādīja, ka rīt plāno tikties ar ostas juristiem, lai saprastu, kā šādā situācijā reaģēt.

Rīgas Brīvostas pārvaldes valdē strādā četri pašvaldības un četri valsts pārstāvji. No pašvaldības puses tur strādā Burovs, Sandris Bergmanis (S), Mihails Kameņeckis (S) un Oskars Putniņš ("Rīgai!").

Kā ziņots, ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) 9. decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp Aivaram Lembergam.

OFAC izdevis Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas paredz 30 dienu periodu, lai pabeigtu darījumus ar četrām sankcionētajām juridiskajām personām – Ventspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Attiecībā uz privātpersonām šobrīd ir jāpiemēro atturēšanās princips, kura laikā jāsaprot, vai ir tiesisks pamats šos līdzekļus konfiscēt vai piemērot kādas citas sankcijas.

Lembergs ir paziņojis, ka atkāpjas no Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekļa amata, skaidrojot, ka nevēlas traucēt Ventspils brīvostas pārvaldes darbību un tās konkurētspēju.

Tikmēr valdība nolēmusi trešdien sasaukt ārkārtas sēdi, kurā izskatīs grozījumus likumā "Par ostām", paredzot valsts pārvaldībā pārņemt Ventspils un Rīgas ostas.

Skaidrojot nepieciešamību pārņemt valsts pārvaldībā arī Rīgas ostu, satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) sacīja, ka Rīgas un Ventspils ostas ir divas lielākās ostas Latvijā, turklāt arī "Rīgā ir zināma ietekme fiziskām un juridiskām personām", pret kurām sankcijas vērsušas ASV. "Lai novērstu iespējas, ka uz Rīgas ostu varētu attiekties sankcijas vai ierobežojumi, mūsu proaktīvs solis ir risināt abu ostu pārvaldības jautājumu," piebilda Linkaits.

Kariņš norādīja uz pārvaldes problēmām Rīgas ostā, tāpēc, "sakārtojot Ventspils ostas pārvaldību, tiks sakārtota arī Rīgas ostas pārvaldība".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!