Foto: LETA

Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) neplāno norobežoties no ASV sankciju sarakstā iekļautā, smagos noziegumos apsūdzētā un no Ventspils mēra pienākumu pildīšanas atstādinātā Aivara Lemberga, kurš ir ZZS ietilpstošās partijas "Latvijai un Ventspilij" līderis, ceturtdien Latvijas Radio sacīja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Armands Krauze.

Viņš sacīja, ka ZZS neplāno pārskatīt sadarbību ar Lembergu: "Visa šī jezga ir linča tiesa, kas sākusies tāpēc, ka valdības pārstāvji nepatiesu informāciju nodevuši ASV".

Krauze apgalvoja, ka jauno faktu par Lembergu nav, viss esot noticis tāpēc, ka "valdības pārstāvji devušies uz ASV, pauduši tur nepatiesu informāciju par Lembergu, maldinājuši ASV", bet, ja būtu jauni fakti - būtu jārīkojas Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm.

Krauze norādīja, ka Lembergs, atstājot Ventspils brīvostas valdi, izdarījis visu, lai viņš nebūtu saistīts ar Ventspils ostu, un pašlaik nav pamata tam, lai Ventspils brīvostas pārvalde būtu sankciju sarakstā. Tāpat viņa ieskatā nav pamata valdības plānam pārņemt Ventspils un Rīgas brīvostu valsts kontrolē

Krauze arī apgalvoja, ka valdības plāns pārņemt ostas valsts kontrolē ir koalīcijā ietilpstošās Jaunās konservatīvās partijas (JKP) programmas īstenošana. Krauze arī paziņoja, ka JKP "grib privatizēt Latvijas ostas".

Viņš sacīja, ka aizdomas par vēlmi privatizēt ostas viņam ir tāpēc, ka tas rakstīts JKP priekšvēlēšanu dokumentos, savukārt ja ostas pārņem valsts kontrolē, veidojot kapitālsabiedrību, tad, pēc viņa vārdiem, kapitālsabiedrību pēc tam var pārdot, atsavināt.

Centrālās vēlēšanu komisijas lapā publicētajā JKP priekšvēlēšanu programmā bija ierakstīts: "lielās ostas – pilnīgā valsts kontrolē"

Krauze uzsvēra, ka jādara viss, lai novērstu ASV sankciju ietekmi, bet nav pieņemama "ostu privatizācija un pārņemšana", turklāt Rīgas ostas pārņemšana valsts kontrolē pavisam nav pamatota.

Savukārt valdības partijas "KPV LV" pārstāve, labklājības ministre Ramona Petraviča, komentējot Krauzes teikto, Latvijas Radio sacīja, ka "mēs neesam tik spēcīgi, lai ietekmētu ASV, lai tās pieņemtu šādu lēmumu".

Kā ziņots, ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) 9. decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp Aivaram Lembergam.

OFAC izdevis Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas paredz 30 dienu periodu, lai pabeigtu darījumus ar četrām sankcionētajām juridiskajām personām – Ventspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Attiecībā uz privātpersonām šobrīd ir jāpiemēro atturēšanās princips, kura laikā jāsaprot, vai ir tiesisks pamats šos līdzekļus konfiscēt vai piemērot kādas citas sankcijas.

Lembergs ir paziņojis, ka atkāpjas no Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekļa amata, skaidrojot, ka nevēlas traucēt Ventspils brīvostas pārvaldes darbību un tās konkurētspēju.

Tikmēr valdība nolēmusi trešdien sasaukt ārkārtas sēdi, kurā izskatīs grozījumus likumā "Par ostām", paredzot valsts pārvaldībā pārņemt Ventspils un Rīgas ostas.

Skaidrojot nepieciešamību pārņemt valsts pārvaldībā arī Rīgas ostu, satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) sacīja, ka Rīgas un Ventspils ostas ir divas lielākās ostas Latvijā, turklāt arī "Rīgā ir zināma ietekme fiziskām un juridiskām personām", pret kurām sankcijas vērsušas ASV. "Lai novērstu iespējas, ka uz Rīgas ostu varētu attiekties sankcijas vai ierobežojumi, mūsu proaktīvs solis ir risināt abu ostu pārvaldības jautājumu," piebilda Linkaits.

Kariņš norādīja uz pārvaldes problēmām Rīgas ostā, tāpēc, "sakārtojot Ventspils ostas pārvaldību, tiks sakārtota arī Rīgas ostas pārvaldība".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!