Foto: LETA

Valdošās koalīcijas partiju sadarbības sanāksmē pirmdien, 15. martā, nolemts Covid-19 krīzes laika vienreizējo pabalstu, kas tika izmaksāts ģimenēm par katru bērnu 500 eiro apmērā, paplašināt un attiecināt arī uz tiem bērniem, kuri ir ārpusģimenes aprūpes iestādēs, žurnālistiem pēc sanāksmes paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Pabalstu saņems iestādes, kuru aprūpē ir bērni, un konkrētu lēmumu apstiprināšanai valdībā sagatavos Labklājības ministrija, paskaidroja Kariņš. Tādu lēmumu koalīcija pieņēmusi pēc tam, kad pagājušā piektdienā labklājības ministre Ramona Petraviča (PCL/KPV LV) vērsās pie koalīcijas partneriem ar šādu ierosinājumu.

Pirms tam gan šādu vajadzību drīz pēc tam, kad tika nolemts izmaksāt šo pabalstu bērniem ģimenēs, par ārpusģimenes aprūpē esošajiem aktualizēja "Attīstībai/Par!". Februāra vidū "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas vadītāja Marija Golubeva norādīja, ka nevajadzētu piemirst par bērniem, kas dzīvo bērnunamos, un kuriem pēc pašreizējā pabalsta izmaksas kritērijiem šāds atbalsts nepienāktos. "Mēs negribētu bremzēt šo pabalstu, bet mēs ceram, kā šis aspekts tiks ņemts vērā," izteicās deputāte.

Pagājušā nedēļā tā lēma arī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija. Vienreizējs atbalsts 500 eiro apmērā ir jāpiešķir visiem bērniem, ne tikai tiem, kuri dzīvo ģimenēs. Valdībai tas ir jānodrošina, 10. martā vienojās Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti. Komisija lēma Ministru prezidentam nosūtīt vēstuli, aicinot nodrošināt, lai valdības lēmums sniegt atbalstu bērniem tiktu izpildīts pilnībā un to saņemtu arī tie bērni, kuri ievietoti aprūpes iestādēs.

"Apmēram 600 Latvijas bērniem nav piešķirti 500 eiro, jo viņi nedzīvo ģimenēs. Situācija, kurā daļa bērnu ir ārpus atbalsta rāmja un attiecīgo atbalstu nesaņem, nav pieļaujama. Pat ja viņi nav ģimenēs, par viņiem kāds tāpat rūpējas, vai tā ir iestāde vai aprūpētājs, vai cita veida ģimene. Atbalsts viņiem pienākas. Mēs nedrīkstam šķirot bērnus pareizajos un nepareizajos, visi ir vienlīdzīgi," uzsvēra Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš.

Labklājības ministrijas pārstāvji deputātiem skaidroja, ka 500 eiro pabalsts bijis iecerēts kā atbalsts ģimenēm, saskaroties ar papildu spriedzi un izmaksām, kas radušās ārkārtējās situācijas laikā. Savukārt ārpusģimenes aprūpes iestādes valsts atbalstu saņem virknē citu veidu.

Aicinājumu rast risinājumu vienlīdzīga atbalsta piešķiršanai visiem Latvijas bērniem, tostarp tiem bērniem, kuri atrodas gan valsts, gan pašvaldību, gan nevalstisko organizāciju dibinātās bērnu aprūpes iestādēs, iepriekš deputātiem pauduši Alternatīvās bērnu aprūpes alianses organizāciju pārstāvji.

Pagājušā nedēļā, 12. martā, Petraviča presei skaidroja, ka 500 eiro pabalsts institūcijās esošiem bērniem būtu jānovirza tikai un vienīgi bērnu vajadzībām. Ministre rosināja veikt grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā un noteikt, ka 500 eiro pabalsta pienākas arī bērnu aprūpes iestādēs esošiem bērniem un bērniem, kuri atrodas ieslodzījuma vietā, audzināšanas iestādēs un sociālās korekcijas iestādē.

Ministre uzsvēra, ka februārī panāktā vienošanās, kas paredz izmaksāt 500 eiro atbalstu par katru bērnu, ir mērķēta palīdzība tieši ģimenēm ar bērniem krīzes pārvarēšanai. Savukārt, attiecībā uz iestādēs mītošiem bērniem, jābūt garantijai, ka labumu no šīs naudas tiešām gūst bērni. "500 eiro atbalsts bērnu aprūpes iestādēs esošiem bērniem ir jānovirza tikai un vienīgi bērnam un jāizlieto, ņemot vērā viņa viedokli un vajadzības. Nekādā gadījumā nav atbalstāma naudas novirzīšana institūciju pamatvajadzību nodrošināšanai, remontam, mēbelēm, algām vai piemaksām," teica ministre.

Labklājības ministrija, izvērtējot situāciju attiecībā uz bērniem, kuri atrodas bērnu aprūpes iestādēs, ieslodzījuma vietā, audzināšanas iestādēs un sociālās korekcijas iestādē, izstrādājusi likumprojektu, kurš paredz vienreizēju atbalstu 500 eiro apmērā saistībā ar Covid-19 izplatības dēļ izsludināto ārkārtējo situāciju piešķiršanu arī par tiem bērniem, kuri no 2021. gada 1.marta līdz ārkārtējās situācijas beigām atrodas bērnu aprūpes iestādēs, ieslodzījuma vietā, audzināšanas iestādēs un sociālās korekcijas iestādē.

Plānots, ka 500 eiro atbalstu par katru bērnu, kurš atrodas bērnu aprūpes iestādēs, ieslodzījuma vietā, audzināšanas iestādēs un sociālās korekcijas iestādē, izmaksās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) pamatojoties uz vecāka, aizbildņa, audžuģimenes vai bērnu aprūpes iestādes vadītāja iesniegumu. VSAA atbalstu izmaksās 30 dienu laikā no iesnieguma saņemšanas dienas.

No vienreizējā pabalsta netiks veikta parādu piedziņa un ieturējumi, kā arī to neņems vērā, novērtējot mājsaimniecības materiālos resursus sociālās palīdzības piešķiršanai, informēja Labklājības ministrija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!