Foto: F64
Saistībā ar Latvijas diplomātu izraidīšanu no Latvijas vēstniecības Baltkrievijā vēstniecībā Minskā uz nenoteiktu laiku ir pārtraukta konsulāro funkciju veikšana, portālu "Delfi" informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Latvijas valstspiederīgos, kuri nokļuvuši ārkārtas situācijā Baltkrievijā un kuriem nepieciešama konsulārā palīdzība (piemēram, ir nozudis personu apliecinošs dokuments), ĀM lūdz sazināties ar jebkuras Eiropas Savienības valsts vēstniecību Minskā vai ar Latvijas konsulātu Vitebskā, vai ar ĀM Konsulāro departamentu pa diennakts tālruni ārkārtas situācijām +371 26337711.

Par iespējām saņemt konsulāros pakalpojumus (pases/ID, izziņas u.c.) ĀM lūdz sazināties ar jebkuru Latvijas pārstāvniecību, piemēram, konsulātu Vitebskā, vēstniecību Ukrainā, vēstniecību Polijā u.c..

Vīzas ieceļošanai Latvijā var saņemt tikai konsulātā Vitebskā tās personas, kuru pastāvīgā dzīvesvieta ir Vitebskas apgabals.

Papildus tam konsulāts pieņem vīzu pieteikumus no kravu un pasažieru pārvadātājiem, kā arī personām, kam Baltkrievijā draud represijas politisku iemeslu dēļ.

Jau ziņots, ka Latvijas vēstnieks Baltkrievijā Einārs Semanis pirmdien tika izsaukts uz Baltkrievijas Ārlietu ministriju, kur tika iepazīstināts ar lēmumu likt Latvijas vēstniecības Minskā diplomātiem atstāt valsti, informēja ĀM.

ĀM pavēstīja, ka vēstniekam jāpamet Baltkrievija 24 stundu laikā, savukārt pārējiem diplomātiem – 48 stundu laikā. Vēstniecībā darbu turpināt paliks viens administratīvais darbinieks.

Reaģējot uz Baltkrievijas rīcību, Latvijas ĀM ir izsaukusi Baltkrievijas pagaidu pilnvaroto lietvedi, lai informētu par identisku rīcību un baltkrievu diplomātu izraidīšanu līdz attiecību normalizēšanas brīdim.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) raidījumā "TV3 ziņas" pavēstīja, ka Baltkrievijas lēmums attiecas uz 13 Latvijas diplomātiem un administratīvajiem darbiniekiem, bet Latvijas atbildes lēmums skars deviņus Baltkrievijas vēstniecības diplomātus un tehniskos darbiniekus.

Rinkēvičs atzīmēja, ka šajā gadījumā diplomāti nav "klasiski izraidīti" kā nevēlamas personas, un tas nozīmē, ka ar laiku viņi varētu atgriezties. "Gan Baltkrievija, gan Latvija ir pateikusi, ka mēs liekam priekšā izbraukt no valsts, bet tas nozīmē, ka pēc kāda laika šiem cilvēkiem būs iespēja atgriezties, ja kāda no pusēm būs gatava spert šo normalizācijas soli," skaidroja ministrs.

Savukārt Latvijas vēstnieks Baltkrievijā Semanis Latvijas Televīzijas raidījumā "Panorāma" informēja, ka lēmumu par nepieciešamību atstāt Baltkrieviju viņam sarunas laikā pavēstījis kaimiņzemes ārlietu ministrs, savukārt vēstnieks ministru iepazīstinājis ar Latvijas nostāju jautājumā par "Ryanair" lidmašīnas piespiedu nosēdināšanu un pēc tam veikto žurnālista aizturēšanu.

Pirmdien Rīgā, pie viesnīcas "Radisson Blu Hotel Latvija", kur izlikti pasaules čempionāta hokejā dalībvalstu karogi, Baltkrievijas oficiālais karogs tika nomainīts pret Baltkrievijas vēsturisko sarkanbalto karogu.

Karogu pie viesnīcas, kur dzīvo arī Baltkrievijas hokeja izlase, nomainīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) un Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (PP).

Staķis sacīja, ka šāds žests ir bijis Rīgas domes iniciatīva, ko tai uzticējusi Baltkrievijas opozīcija. Ar šo soli tiekot pausts atbalsts tiem, kuri cieš no kaimiņzemes autoritārā līdera, pašpasludinātā prezidenta Aleksandra Lukašenko režīma.

"Rīga solidarizējas ar Baltkrievijas tautu, opozīciju un bēgļiem. Par brīvu Baltkrieviju," pasākuma laikā uzsvēra Staķis.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!