Foto: DELFI

Saeima ceturtdien, 10. februārī, noraidīja opozīcijas rosinājumu atcelt prasību bērniem nēsāt maskas, atcelt un atmaksāt piemērotos naudas sodus par sejas masku nelietošanu, kā arī atteikties no Covid-19 sertifikātu izmantošanas Latvijā.

Opozīcijas deputāti izstrādāja trīs lēmumu projektus, ar kuriem tika rosināts uzdot valdībai veikt izmaiņas spēkā esošajās epidemioloģiskās drošības prasībās.

Minētos priekšlikumus Saeima jau skatīja pagājušajā nedēļā, 3. februārī, tomēr tie neguva parlamenta vairākuma atbalstu.

Opozīcija rosināja līdz 2022. gada 1. martam izstrādāt normatīvo regulējumu, kas paredz atcelt prasību par obligātu sejas masku lietošanu 1.–9. klases izglītojamiem izglītības procesā mācību telpā.

Šī prasība tika pamatota ar faktu, ka no šā gada 25. janvāra publiskās vietās, lai ievērotu epidemioloģiskās drošības pasākumus, atļauts lietot tikai medicīniskās sejas maskas vai FFP2 respiratorus, savukārt izglītības procesā iekštelpās izglītojamie pamata un vidējās izglītības pakāpē, kā arī bērni vecumā no septiņiem līdz 12 gadiem, varēs turpināt lietot arī nemedicīniskos (auduma) mutes aizsegus.

Tāpat opozīcija rosināja dot valdībai uzdevumu izstrādāt normatīvo regulējumu un veikt citas nepieciešamās darbības, kas paredz nekavējoties atteikties no Covid-19 sertifikātu izmantošanas Latvijā un atcelt visus noteiktos ierobežojumus personām, kurām nav Covid-19 sertifikāta.

Šīs izmaiņas tika pamatotas ar to, ka viens no digitālā Covid-19 sertifikāta sākotnējiem ieviešanas mērķiem Eiropas Savienībā bija atvieglot brīvu personu pārvietošanos pandēmijas laikā, tāpat patlaban ar Covid-19 slimo gan vakcinētas, gan nevakcinētas personas, turklāt pēc jaunākajiem statistikas datiem, saslimušo vidū vakcinētas personas ir vairāk, kā nevakcinētas.

Covid-19 sertifikāta atcelšana arī tika pamatota ar to, ka strikto ierobežojumu dēļ personām, kurām nav Covid-19 sertifikāta, Latvijā trūkst darbaspēks, tostarp pedagogi. Tāpat, opozīcijas deputātu ieskatā, Covid-19 sertifikāts pēc būtības ir zaudējis patieso vērtību, ko apliecina fakts, ka vakcinācija ir maz efektīva, lai pasargātu no inficēšanās ar jaunajiem Covid-19 paveidiem,

Opozīcija arī vēlējās uzdot valdībai līdz 1. martam izstrādāt normatīvo regulējumu un veikt citas nepieciešamās darbības, kas paredz atcelt un atmaksāt visus piemērotos naudas sodus par mutes un deguna aizsega nelietošanu normatīvajos aktos paredzētajos gadījumos.

Šī prasība tika pamatota ar to, ka no 25. janvāra publiskās vietās, lai ievērotu epidemioloģiskās drošības pasākumus, atļauts lietot tikai medicīniskās sejas maskas vai FFP2 respiratorus. Opozīcija arī atsaucas uz Igauniju, kurā ir līdzīga situācija ar Covid-19 izplatību, bet šī valsts pret iedzīvotājiem nav īstenojusi tik izteiktu sodu piemērošanas politiku kā Latvijā.

Jau vēstīts, ka veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) rosina valdību veidojošām partijām vienoties par drošības pasākumu mazināšanas plānu, kas īstenojams pakāpeniski trīs soļos, portālu "Delfi" informēja ministra birojā.

Veselības ministrija (VM) pauž, ka pirmie ierobežojumu atvieglojumi jau ir veikti – no nākamās nedēļas skolēniem un pedagogiem, kuri kļuvuši par Covid-19 slimnieka kontaktpersonām, netiek piemēroti karantīnas nosacījumi.

No 1. marta rosināts atcelt liegumu darboties šobrīd slēgtajām nozarēm, piemēram, naktsklubiem un atrakcijām. Tāpat rosināts atcelt darba laika ierobežojumus un kvadrātmetru prasības pakalpojumos,

Savukārt ja situācija slimnīcās būs stabila un Latvijā būs ne vairāk kā 25 jaunu hospitalizēto Covid-19 pacientu dienā (līdzīgi kā tas noteikts Igaunijā) no 1. aprīļa plānots atcelt arī pārējos drošības pasākumus.

Jau ziņots, ka no šā gada 1. marta plānots ieviest būtiskus Covid-19 ierobežojumu atvieglojumus. Šis datums izvēlēts, jo prognozējams, ka februāra beigās Latvijā tiks sasniegts saslimstības augstākais punkts.

Pēc Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) teiktā, līdz šim panākta vienošanās, ka ar 1. martu varētu atļaut strādāt tām nozarēm, kuru darbs patlaban ir liegts, tāpat plānots atļaut sniegt pakalpojumus bez patlaban spēkā esošā darba laika ierobežojuma, tomēr par citu ierobežojumu pārskatīšanu vēl notiks diskusijas, tostarp par Covid-19 sertifikāta lietošanu Latvijas teritorijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!