Foto: Shutterstock

Patlaban spēkā esošais regulējums paredz uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumus tiem uzņēmumiem, kuri ziedo sabiedriskā labuma organizācijām, piemēram, ar labdarības organizācijas "ziedot.lv" starpniecību ziedojot Ukrainai. Tomēr Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcija rosina ziedotājus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam atbrīvot no UIN.

Finanšu ministrijā (FM) portālu "Delfi" informēja, ka tie uzņēmumi, kas ziedo Ukrainas atbalstam ar Latvijā reģistrēto sabiedriskā labuma organizāciju starpniecību (šāds statuss ir "ziedot.lv"), var saņemt nodokļu atvieglojumus, izvēloties vienu no trim nodokļu stimulu veidiem:

  • neiekļaut taksācijas perioda ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 5% apmērā no iepriekšējā pārskata gada peļņas pēc aprēķinātajiem nodokļiem;
  • neiekļaut taksācijas perioda ar UIN apliekamajā bāzē ziedoto summu, bet ne vairāk kā 2% no iepriekšējā pārskata gadā kopējās darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas, no kuras samaksāti valsts sociālās apdrošināšanas maksājumi;
  • samazināt taksācijas periodā par pārskata gadā aprēķinātajām dividendēm aprēķināto uzņēmumu ienākuma nodokli par 75% no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 20 procentus no aprēķinātās uzņēmumu ienākuma nodokļa summas par aprēķinātajām dividendēm.

Savukārt nodokļu atvieglojumi neattiecas uz gadījumiem, ja uzņēmums nolēmis ziedot citas valsts organizācijai vai valsts iestādei.

"UIN likuma normas nodokļu stimulu veidā šobrīd neatbalsta iespēju SIA tiešā veidā veikt ziedojumus kādai citai valstij, piemēram, Ukrainai, jo pastāv regulējums, ka komersantam savi saimnieciskajā darbībā nopelnītie līdzekļi jāizmanto tieši saistīti ar saimniecisko darbību," informēja Finanšu ministrijā.

Ministrijā piebilda, ka patlaban netiek plānots veikt grozījumus normatīvajos aktos, lai paredzētu jaunus stimulus uzņēmumiem, kas komercdarbības līdzekļus tiešā veidā varētu novirzīt ar Ukrainas vai kādas citas valsts, kurā notiek karadarbība, atbalstam.

Tomēr ZZS frakcija sagatavojusi priekšlikumu izmaiņām Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, paredzot, ka UIN maksātājs, kas veicis ziedojumu sabiedriskā labuma organizācijai vai valsts iestādei, lai sniegtu palīdzību Ukrainas civiliedzīvotājiem, laika posmā no šā gada 24. februāra līdz šā gada beigām, būs tiesīgs nemaksāt UIN par veikto ziedojumu.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Uldis Augulis norāda, ka Latvijas uzņēmēji jau šobrīd ir bijuši aktīvi un dažādos veidos snieguši atbalstu kara plosītajai Ukrainai un tās iedzīvotājiem. "Veicot ZZS piedāvātos grozījumus likumā, uzņēmējiem būs vēl plašākas iespējas ziedot un palīdzēt Ukrainai, lai cīnītos pret Krievijas agresiju," uzskata Augulis.

Savukārt "Sorainen" partneris Jānis Taukačs iepriekš norādīja, ka uzņēmumiem par ziedojumiem jāmaksā ne tikai UIN, bet arī pievienotās vērtības nodoklis (PVN) - par visu, ko uzņēmumi ziedo 'graudā', jo iegādātās preces nav izmantotas ar PVN apliekamo darījumu veikšanai.

Viņš uzskata, ka tā tam nevajadzētu būt un tam nepieciešams tūlītējs politiķu atbalsts. Nevis ar vārdiem vai karodziņiem soc-tīklos, bet izdarot vienu reāli nepieciešamu darbu, ko tiešām varam izdarīt. Kā Covid 19 pandēmijas laikos - ātri un humāni.

Jau vēstīts, ka Latvijas iedzīvotāji kopš ceturtdienas, 24. februāra, labdarības organizācijā "Ziedot.lv" Ukrainas atbalstam saziedojuši vairāk nekā 4 miljonus eiro.

Šobrīd ziedojumi jau tiek izmantoti, lai atbalstītu gan civiliedzīvotājus, gan Ukrainas armiju un Nacionālo gvardi, iepriekš informēja "Ziedot.lv" pārstāve.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!