Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Rīgas dome apsver visus padomju armijas pieminekļa nojaukšanas variantus, tostarp spridzināšanu, šodien pēc tikšanās ar uzņēmējiem, kuri vēlas iesaistīties Uzvaras parkā esošā pieminekļa nojaukšanā, žurnālistus informēja Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis (JV).

Viņš uzsvēra, ka pašlaik vēl ir pāragri runāt par to, cik izmaksās pieminekļa nojaukšana, jo sākotnēji jāizstrādā projekts un jāizsludina iepirkums par nojaukšanu.

Savukārt pašvaldības izpilddirektors Jānis Lange norādīja, ka ir zināms, līdz kuram datumam piemineklis jādemontē. Likumdevējs plāno uzdot to paveikt līdz 15. novembrim, un pašvaldība plāno iekļauties šajā termiņā. Līdz ar to visi darbi tiks plānoti tā, lai šo uzdevumu paveiktu laikus.

Ķirsis uzsvēra, ka, ņemot vērā drošības situāciju un iespējamās provokācijas, pašvaldība neatklās būtisku informāciju saistībā ar pieminekļa nojaukšanu, tostarp plānotos termiņus un citu informāciju, kuras nonākšana atklātībā varētu kaitēt pieminekļa demontāžas procesam.

Kā ziņots, Uzvaras parkā esošais piemineklis Rīgas pašvaldībai būs jādemontē līdz 15. novembrim, paredz Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē atbalstītais likumprojekts "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā".

Ar likumu arī paredzēts noteikt, ka Uzvaras parka monuments ir demontējams. Citus likumā noteiktajiem kritērijiem atbilstošus demontējamos objektus noteiks Ministru kabinets.

Kā ziņots, vairāki uzņēmumi pieteikušies Rīgas domei bez maksas palīdzēt organizēt padomju armijas pieminekļa nojaukšanu. Pašvaldība saņēmusi vēstules no SIA "JaunRīga ECO" un SIA "Forma 2", kas piedāvā bez atlīdzības nodrošināt pieminekļa nojaukšanas būvuzraudzību.

Notikusi arī Rīgas mēra Mārtiņa Staķa (PP) tikšanās ar arhitektu biroju "Sarma&Norde arhitekti", kas piedāvājis brīvprātīgi sagatavot pieminekļa demontāžas projektu.

Rīgas dome uzdevusi "Rīgas pieminekļu aģentūrai" veikt nepieciešamās darbības objekta demontāžai.

Jautājums par padomju pieminekļa demontāžu aktualizējās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!