Foto: LETA
Atbildīgie dienesti šogad pastiprināti kontrolēs Latvijā ievesto mājputnu gaļu un dējējvistu olas, kontroles pasākumiem novirzot 82 500 eiro, portālu "Delfi" informēja Zemkopības ministrijā (ZM).

Latvijā 2022. gadā plānots veikt ievestās mājputnu gaļas un dējējvistu olu pastiprinātu kontroli un uzraudzību tirdzniecībā. Šim mērķim Ministru kabinets lēmis ZM no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" 2022. gadam piešķirt 82 500 eiro, no kuriem 73 900 eiro paredzot Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam "BIOR", bet 8600 eiro Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD).

ZM skaidroja, ka, pamatojoties uz Eiropas Savienības (ES) Ātrās brīdināšanas sistēmas pārtikai un barībai (RASFF) ziņojumiem, laboratorisko kontroļu rezultātiem, kā arī izvērtējot iespējamo apdraudējumu sabiedrības veselībai, ir secināts, ka 2022. gadā tirdzniecībā nepieciešams ņemt laboratoriskos paraugus Latvijā ievesto dējējvistu olu un mājputnu gaļas izmeklēšanai uz veterināro zāļu atliekvielām, salmonelozes izraisītāju klātbūtni, dioksīniem un citām noturīgajām toksiskajām vielām, un smagajiem metāliem, lai nodrošinātu sabiedrības veselības aizsardzību.

RASFF 2021. gadā no citām ES dalībvalstīm saņemti 53 ziņojumi par neatbilstošām mājputnu gaļas produktu partijām, kuras piesārņotas ar salmonellām un nonākušas Latvijas tirgū, 2020. gadā tika saņemti 32 šādi ziņojumi.

Savukārt Latvijas RASFF kontaktpunkts 2021. gadā ievietojis 7 ziņojumus, 2020. gadā – 8 ziņojumus par neatbilstošām citas dalībvalsts izcelsmes mājputnu gaļas produktu partijām, kurās konstatētas salmonellas un kuras nonākušas Latvijas tirgū.

Īstenojot valsts uzraudzību un kontroli, PVD 2021. gadā ir noņēmis un nosūtījis laboratoriskajai izmeklēšanai institūtā "BIOR" 153 mājputnu gaļas produktu paraugus, gan Latvijas, gan citu dalībvalstu izcelsmes, no kuriem 25 paraugi jeb 16,4% novērtēti kā neatbilstoši.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!