Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Iespējamā diversija pret gāzes vadu "Nord Stream" liecina, ka Krievija sākusi jaunu agresijas fāzi, bet mēs tai esam gatavi, trešdien, 28. septembri, preses konferencē pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) pauda Valsts prezidents Egils Levits.

Dānijas premjerministre Mete Frederiksena iepriekš pavēstīja, ka pie Dānijas Bornholmas salas Baltijas jūrā konstatētās noplūdes no gāzesvadiem "Nord Stream" un "Nord Stream 2" radušās tīšas rīcības, nevis negadījuma rezultātā.

Komentējot šo situāciju, Levits konstatēja, ka, acīmredzot, Krievija ir sākusi jaunu agresijas fāzi, bet NATO, tostarp Latvija tai ir gatava.

"Mūsu drošības dienesti ir gatavi, lai nekādi apdraudējumi šeit nenotiktu," uzsvēra Valsts prezidents.

Savukārt Kariņš piebilda, ka valsts pastiprināti strādā ar Latvijas kritiskās infrastruktūras objektiem, lai novērstu jebkādu potenciālu apdraudējumu valsts energosistēmai.

Iekšlietu ministrijā iepriekš informēja, ka, reaģējot uz izskanējušo informāciju par iespējamo diversiju pret Baltijas jūrā esošo gāzes pārvades infrastruktūru "Nord Stream", Latvijas atbildīgās iestādes pastiprinājušas drošības pasākumus enerģētikas pārvades infrastruktūras sektorā.

Patlaban no ārvalstu atbildīgajām iestādēm tiek iegūta precizējoša informācija par gāzes vada bojājumiem un to izraisītajām sekām. Šobrīd atbildīgo dienestu rīcībā nav informācijas, kas būtu par pamatu izsludināt paaugstinātu terorisma draudu līmeni, norādījis iekšlietu ministrs Kristaps Eklons (AP).

Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) sociālajā tīklā "Twitter" paziņojis jau tiešāk, proti, ka gāzes vadu cauruļu saspridzināšana Baltijas jūrā ir diversija un tā ir notikusi tiešā NATO teritorijas tuvumā. Šis ir brīdis, kad ir nepieciešama cieša ES un NATO sabiedroto sadarbība incidenta izmeklēšanā un kritiskās infrastruktūras aizsardzībā.

Cauruļvada "Nord Stream" sabotāža ir klasificējama kā visnopietnākais drošības un vides incidents Baltijas jūrā, norādījis Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks otrdienas vakarā pauda uzskatu, ka "Nord Stream" avārija ir Krievijas plānots terorakts, Maskavai šādi pirms ziemas cenšoties sēt paniku Eiropas Savienībā (ES).

Dānijas varasiestādes kopumā konstatējušas trīs noplūdes gāzesvados "Nord Stream" un "Nord Stream 2", kas no Krievijas stiepjas līdz Vācijai.

Divas no noplūdēm atrodas "Nord Stream" gāzesvadā uz ziemeļaustrumiem no Bornholmas salas Baltijas jūrā, bet vēl viena konstatēta "Nord Stream 2" uz dienvidaustrumiem no šīs salas.

"Nord Stream" noplūdes atrodas Dānijas un Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos, bet "Nord Stream 2" noplūde atrodas Dānijas teritoriālajos ūdeņos.

Neviens no šiem gāzesvadiem šobrīd nedarbojas, tāpēc šie incidenti neietekmē gāzes piegādes Eiropai. "Gazprom" septembra sākumā paziņoja, ka gāzesvada "Nord Stream" tehniskās apkopes laikā konstatētas tehniskas problēmas un līdz to novēršanai gāzesvads nestrādās, bet "Nord Stream 2" nav nodots ekspluatācijā.

Novērojumu stacijas Zviedrijā un Dānijā reģistrējušas spēcīgus zemūdens sprādzienus pirms tika atklātas noplūdes no "Nord Stream" gāzes vadiem Baltijas jūrā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!