Fоtо: LETA

Patlaban Daugavpils Universitātes (DU) integrācija Latvijas Universitātē (LU) ir labākā no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvātajām augstskolu apvienošanas iespējām, pauda DU rektore Irēna Kokina.

Viņa arī atzīst, ka ir izsīkuši spēki pārliecināt IZM par nepieciešamību saglabāt DU autonomiju. Turklāt neapvienošanās gadījumā augstskola zaudētu Atveseļošanas fonda finansējumu.

IZM piedāvājusi DU apvienoties arī ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju (RTA), taču šādu piedāvājumu DU noraidījusi, jo RTA specializējusies inženierzinātnēs, kas vairāk sader ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) stratēģiskās specializācijas virzienu, kamēr DU stratēģiskie specializācijas virzieni ir saderīgāki ar LU.

Kokina apliecina, ka vismaz trīs gadus DU tiek apsolīta zināma autonomija. DU varēs īstenot visas studiju programmas, saglabāsies arī mācībspēki. Rektore uzskata, ka studenti būs ieguvēji, jo viņi varēs apgūt visas esošās programmas uz vietas Daugavpilī un viņiem nekas būtiski nemainīsies.

DU jau patlaban ar LU ir kopīgas doktorantūras un maģistrantūras studiju programmas. Kokina atzinīgi novērtē līdzšinējo sadarbību ar LU rektoru Indriķi Muižnieku, kurš arī ir paudis gatavību DU integrācijai LU.

Rektore pieļauj, ka, esot kopā ar LU, abām augstskolām būs lielākas iespējas piesaistīt finansējumu zinātnes pētījumiem.

Augstākās izglītības padomē vēl neesot skatīts jautājums par DU integrāciju LU.

Kā vēstīts, IZM esot panākta vienošanās par DU integrāciju LU.

IZM uzsver, ka arī turpmāk DU misija būs saistīta ar valsts un reģiona izaugsmes izaicinājumu risināšanu.

IZM apgalvo, ka ministrija un DU esot vienisprātis, ka tieši LU ir piemērotākais sadarbības partneris, jo abu augstskolu apstiprinātās stratēģiskās specializācijas jomas un pētniecības virzieni ir viens otru papildinoši.

Jau ziņots, ka koalīcijā ir atšķirīgi viedokļi par DU pievienošanu LU.

"Apvienotā saraksta" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars norādīja, ka AS iebilst priekšlikumam DU pievienot LU, jo partiju apvienība neatbalsta sasteigtus un nepārdomātus soļus. AS ieskatā, augstākajai izglītībai un zinātnei, tajā skaitā, ārpus galvaspilsētas, ir jāattīstās.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) skaidroja, ka izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) piedāvā stiprināt DU, sasaistot to ar kādu no Latvijas centrālajām augstskolām. Kā piemēru valdības vadītājs minēja Stokholmas ekonomiskās augstskola filiāli Rīgā, kurā iespējams iegūt izglītību līdzvērtīgā kvalitātē kā Zviedrijā.

Premjers šajā kontekstā akcentēja, ka valstij un sabiedrībai pēc vairāk nekā četru gadu diskusijām ir jāsniedz atbilde uz jautājumu, vai vēlamies kaut ko mainīt, lai uzlabotu rezultātu, vai vēlamies konkurētspējīgu izglītību skolās un vai vēlamies Eiropas līmenī konkurētspējīgu augstāko izglītību vai nē.

Ar atsevišķiem izņēmumiem nedz skolu, nedz augstskolu sistēma nedod nepieciešamo rezultātu, uzskata Kariņš.

Premjers atzīmēja, ka diskusijas par Čakšas piedāvājumu attiecībā uz DU vēl turpināsies.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !