Foto: LETA

Saeima ceturtdien, 23. februārī, atbalstīja Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sagatavoto lēmumu izslēgt no sešām Saeimas sēdēm opozīcijas deputāti Gloriju Grevcovu (S!).

Par Grevcovas izslēgšanu no sešām Saeimas sēdē deputāti balsoja vienbalsīgi. Tiesa, balsojumā nepiedalījās sodītās deputātes partijas biedri no "Stabilitātei!" frakcijas un Vilis Krištopans (LPV). Pati deputāte Saeimas sēdē nebija, jo viņai šodien piešķirts neapmaksāts atvaļinājums.

Minētā Saeimas komisija 15. februārī saskatīja deputāta ētikas kodeksa pārkāpumus Grevcovas izteikumos par Latvijas okupāciju, un komisija lēma, ka deputātei būtu piemērojams bargākais Saeimas kārtības rullī paredzētais sods – izslēgt no sešām parlamenta sēdēm.

Ar iesniegumu Saeimas ētikas komisijā iepriekš vērsās deputāts Edvīns Šnore (NA), lūdzot vērtēt Grevcovas izteikumu par Latvijas okupāciju atbilstību deputāta ētikas kodeksam.

Šnore iesniegumā norāda, ka šā gada 22. janvārī Grevcova sociālajos tīklos izplatīja video uzrunu, kas ierakstīta Latvijas Okupācijas muzejā.

Tajā deputāte krievu valodā pauž: "Atnācu uz tā saucamo Okupācijas muzeju. Uz to, kuru kādreiz sauca par Strēlnieku muzeju. Un ziniet, fakti neiet kopā. Gids stāsta savu paralēlo, izdomāto vēsturi. Un uz konkrētiem jautājumiem atbildēt nespēj. Un fakti nesakrīt. Kas tas par muzeju un ar kādu mērķi radīts? Atgādināšu, muzeja nosaukums ir Okupācijas muzejs. Lūk, tā arī dzīvojam. Apskatījām visus eksponātus un sapratām: oi, kā mūs muļķo, oi mūs muļķo... Ja agrāk domāju, ka pie mums ir propaganda, tad, izejot cauri šim muzejam, tu saproti, kas tas ir īsta propaganda."

Deputāts uzskata, ka Grevcova ar saviem izteikumiem pārkāpusi divus Saeimas deputāta ētikas kodeksa punktus – 4. punktu, kas nosaka, ka deputāts godprātīgi ievēro Saeimas deputāta svinīgajā solījumā pausto apņemšanos, tostarp ievērot Latvijas likumus.

Tāpat, Šnores ieskatā, Grevcova pārkāpusi deputāta ētikas kodeksa 7. punktu, kas nosaka, ka deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus; deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.

Grevcova komisijas sēdē skaidroja, ka viņa nav pārkāpusi deputāta ētikas kodeksa 4. pantu, jo deputāte neesot publiski iestājusies vai apstrīdējusi Latvijas suverenitāti. "Vienmēr esmu iestājusies par latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu. Neesmu apstrīdējusi mūsu valsts neatkarību," uzsvēra deputāte.

Tāpat viņa informēja par savā video pausto, norādot, ka Grevcovu uz Okupācijas muzeju uzaicināja kāds pazīstamais, jo deputāte iepriekš šajā muzejā nav bijusi. Viņa video paziņojumā sacījusi "tā saucamais Okupācijas muzejs", jo savulaik, kā stāstījusi deputātes mamma, tam bijis cits nosaukums – Strēlnieku muzejs.

Deputāte muzeju apmeklējusi gida pavadībā un viņai radusies virkne jautājumu. "Mana ome ir vāciete un stāstīja savādāk. Viņa stāstīja ne tikai par sarkanās armijas zvērībām, bet arī viņas tautiešu izgājieniem. Bet muzejā šādas informācijas nebija. Man bija sajūta, ka viss nav pateikts," sacīja deputāte, piebilstot, ka lielu daļu papildus informāciju ieguvusi no gida.

"Man žēl, ka es ar savu runu, mentalitāti kādu aizskāru. Es apzinos, ka man kā tautas priekšstāvei ir jāizsakās korekti, bez emocijām. Man tiešām ir žēl, bet esmu gatava pieņemt jebkuru sodu," teica Grevcova.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka Valsts drošības dienests (VDD) ir noslēdzis pārbaudi saistībā ar deputātes Glorijas Grevcovas (S!) publiskajiem izteikumiem Latvijas Okupācijas muzeja apmeklējuma laikā, pieņemot lēmumu uzsākt kriminālprocesu par PSRS un nacistiskās Vācijas īstenotās Latvijas okupācijas iespējamu rupju noniecināšanu.

Pret Grevcovu jau ir uzsākts kriminālprocess par nepatiesu ziņu sniegšanu, kandidējot Saeimas vēlēšanās.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!