Foto: LETA

Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja trešdien, 24. maijā, atbalstīja 318 423 eiro piešķiršanu dabisko pļavu kopšanai, atkritumu mazināšanas veicināšanai un citiem vides aizsardzību veicinošiem projektiem.

Līdzekļi piešķirti no Rīgas vides aizsardzības fonda. Tie paredzēti kopumā 15 dažādu vides projektu realizācijai. Galīgais lēmums par šo līdzekļu piešķiršanu vēl būs jāpieņem Rīgas domes sēdē.

Plānots veikt pētījumu par smalko daļiņu sastāvu un morfoloģiju izcelsmes noteikšanai pie Rīgas centra gaisa monitoringa stacijas. Līdzekļi tiks izmantoti padziļinātas emisijas avotu izmešu (putekļu cieto daļiņu) ķīmisko un morfoloģisko analīžu veikšanai, lai konstatētu potenciālo emisijas avotu putekļu devumu gaisa kvalitātes pasliktināšanā pilsētas centrā (Brīvības iela pie krustojuma ar Bruņinieku ielu).

Tiks izvērtēti arī piesārņojuma avoti un to emisijas monitoringa vietā un tās tuvumā – autotransports, vietējā siltumapgāde, piesārņojuma pārnese.

Plānots arī veikt pētījumu par sadzīves atkritumu plūsmām un to apsaimniekošanu Rīgas pašvaldībā. Pētījums iekļauj informācijas apkopojuma ieguvi par sadzīves atkritumu plūsmām, to pārstrādi un atkārtotu izmantošanu kā arī potenciālo reģenerācijas iespēju.

Ņemot vērā iepriekšējos gados izveidoto sadzīves bīstamo atkritumu nodošanas punktu popularitāti un to telpisko izvietojumu, plānots izveidot arī divus jaunus specializētos pieņemšanas punktus. Pirms uzstādīšanas notiks padziļināta vietu izvēle.

Plānota arī meliorācijas situācijas un optimālo risinājumu ieviešanas izpēte no Imantas 1. līnijas līdz Imantas 6. līnijai un meliorācijas sistēmu pārbūves būvprojekta izstrāde.

Tāpat no Vides aizsardzības fonda plānots finansēt pašvaldības līdzdalību Zaļo pilsētu vienošanās (Green City Accord) saistību izpildē. Zaļo pilsētu vienošanās ir Eiropas pašvaldību kustība, kuras mērķis ir padarīt pilsētas tīrākas un veselīgākas.

Rīgai līdz decembrim jāsagatavo un Eiropas Savienības līmenī jāiesniedz noteiktos kvantitatīvos rādītājos un formātā balstīts bāzes ziņojums par pašvaldības situāciju, uzlabojumu starpmērķiem, mērķiem un rīcībām. Projekta gaitā tiks veikta nepieciešamo datu ievākšana un izpēte, lai sagatavotu nepieciešamos ziņojumus.

Līdzekļi piešķirti arī vairākiem citiem projektiem. Tostarp "Zaļā veloceliņa" uzturēšanai, Anniņmuižas mežaparka plānojuma un izmantošanas un aizsardzības saistošo noteikumu izstrādei, koku novērtējumam Kanālmalas apstādījumos posmā no 13. janvāra ielai līdz Brīvības laukumam un mobilai sadzīves atkritumu savākšanai pašvaldības teritorijās.

Tāpat līdzekļi paredzēti pievadceļu pie slipiem Juglas ezerā un Ķīšezerā projektēšanai, elektrības pievades vietu pilsētas kanāla piestātnēs izbūves projektu izstrādei, peldvietas projektēšanai Juglas ezerā pie Zirdziņpļavas un Viesturdārza dīķu krasta stiprinājumu un tīrīšanas darbu apjomu izpētei.

Plānots arī nodrošināt informatīvo materiālu bāzi par aprites ekonomiku un atkritumu mazināšanu.

Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Rīgas domi 2021. gadā sāka projektu "Pilsētas pļavas" un arī 2023. gadā aicina Rīgas apkaimes un iedzīvotājus iesaistīties, lai kopīgi veidotu ziedošas un daudzveidīgas pļavas pilsētvidē. Projekta līdzekļi tiks lietoti teritoriju pļaušanai, zāles savākšanai, savāktās zaļās masas utilizēšanai, kā arī augsnes uzecēšanai.

Rīgas vides aizsardzības fonds darbojas ar mērķi īstenot dabas resursu nodokļa līdzekļus. Fondā uzkrātie līdzekļi izmantojami pašvaldības plānošanas dokumentos noteikto vides mērķu īstenošanai.

Rīgas vides aizsardzības fonds izveidots 2002. gadā ar mērķi efektīvi, mērķtiecīgi un jēgpilni izmantot līdzekļus, ko pilsēta iegūst no dabas resursu nodokļa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!