Foto: LETA

Bauskā uz valsts apmaksātiem doplerogrāfijas izmeklējumiem jāgaida rindā divi gadi, informēja SIA "Bauskas slimnīca" valdes locekle Margarita Epermane.

Tāpat uz valsts apmaksātiem kolonoskopijas izmeklējumiem jāgaida gads, ehokardiogrāfijas izmeklējumiem – septiņi mēneši, bet ultrasonogrāfijas izmeklējumiem – seši mēneši.

Bauskas slimnīca joprojām nodrošina valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus atbilstoši noslēgtajiem līgumiem ar Nacionālo veselības dienestu un veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas noteikumiem.

"Cenšamies plānot pakalpojumu apjomu gada ietvaros, taču līdz ar to pacientiem ir jārēķinās ar rindām, proti, gaidīšanas laiku līdz valsts apmaksātā pakalpojuma saņemšanai," pauž Epermane.

Bauskas slimnīcas valdes locekles ieskatā gaidīšanas rindas liecina par absolūti nepietiekamo finansējumu. Turklāt Bauskas novadā 2022. gada sākumā bija 22 000 iedzīvotāju – tātad tas ir astotais lielākais novads Latvijā, taču, vērtējot no finansējuma apjoma valsts apmaksāto ambulatoro pakalpojumu sniegšanai ir ievērojami mazāks nekā novados ar mazāku iedzīvotāju skaitu, bet lielāku finansējumu un augstāka līmeņa stacionāru.

Taču sekundāri ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi, tāpat kā primārie, ir jānodrošina pēc iespējas tuvāk iedzīvotāju dzīvesvietai, jo tādējādi var panākt labāku pacientu aprūpi un samazināt ielaisto slimību un arī stacionēto pacientu skaitu, uzskata Epermane.

Viņa uzsver, ka stacionārā veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana un nodrošināšana vienmēr būs dārgāka nekā tad, ja veselības aprūpe pacientam tiek nodrošināta laikus. Šis princips ir iestrādāts arī valsts veselības politikas dokumentos.

Ņemot vērā garās rindas uz valsts apmaksātiem pakalpojumiem, Bauskas slimnīca iedzīvotājiem sniedz iespējas pieteikties uz pakalpojuma saņemšanu par maksu.

Valdība piešķir 33 miljonus

Valdība otrdien atbalstīja 33,3 miljonu eiro piešķiršanu ārkārtas situācijas novēršanai veselības nozarē.

Veselības ministrija (VM) uzsver, ka līdzekļi nepieciešami, lai novērstu ārkārtas situāciju veselības nozares pakalpojumu pieejamībā un nodrošinātu veselības aprūpes pakalpojumu nepārtrauktību. Minētā summa ir daļa no 41,3 miljoniem eiro, par kuru piešķiršanu nozarei valdība lēma septembra sākumā.

Šobrīd veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji brīdina par iespējamo kritisko situāciju pakalpojumu nepārtrauktības nodrošināšanā, un jautājuma steidzama nerisināšana var novest pie ārkārtas medicīniskās situācijas, kad Latvijas iedzīvotājiem būs pieejama tikai neatliekamā medicīniskā veselības aprūpe līdz 2023. gada beigām.

Piešķirtie finanšu līdzekļi tiks izlietoti kompensējamo medikamentu apmaksai, ārstu nozīmēto laboratorisko izmeklējumu apmaksai, ārstēšanas nodrošināšanai slimnīcās, tajā skaitā intensīvajā terapijā, ēdināšanas izmaksu segšanai pacientiem slimnīcās, kā arī ultrasonogrāfijas izmeklējumiem bērniem Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS).

Lai nodrošinātu veselības aprūpes pakalpojumu nepārtrauktību slimnīcās, oktobrim, novembrim un decembrim stacionāriem papildus tiks piešķirti kopumā 9,6 miljoni eiro. Slimnīcas varēs turpināt nodrošināt 71 400 pacientu gan neatliekamo palīdzību, gan plānveida ārstniecību, tādējādi novēršot veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas pārtraukšanu.

Slimnīcu intensīvās terapijas gultasdienu tarifa palielināšanai oktobrī, novembrī un decembrī papildus tiks piešķirti 4,5 miljoni eiro, lai apmaksātu 40 713 intensīvās terapijas gultasdienas jeb ārstēšanu intensīvajā terapijā tādējādi varēs saņemt 11 300 pacientu. Savukārt ēdināšanas nodrošināšanai slimnīcās tiks palielināts finansējums no 5 eiro uz 7 eiro dienā, kam līdz gada beigām papildus rasti 1,14 miljoni eiro.

Kompensējamām zālēm un medicīnas ierīcēm nepieciešami 14,76 miljoni eiro, kas nodrošinās medikamentu pieejamību 170 545 pacientiem. Savukārt 3,1 miljons eiro nepieciešami, lai nodrošinātu izdevumu segšanu laboratoriskajiem izmeklējumiem laikposmā no 2023. gada jūlija līdz 2023.gada decembrim, kas pārsniedz līgumos ar pakalpojuma sniedzējiem iekļauto apjomu.

Savukārt finansējums 73 422 eiro apmērā nepieciešams, lai nodrošinātu bērniem pieejamību ultrasonogrāfijas izmeklējumiem BKUS laikposmā no 2023. gada oktobra līdz 2023. gada decembrim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!