Foto: Publicitātes foto
Šonedēļ notika Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) jaunā multifunkcionālā Ambulatorā centra Tvaika ielā 2 svinīgā atklāšana, portālu "Delfi" informēja RPNC komunikācijas speciāliste Ilze Krūkle.

Kā uzsver Krūkle, jaunā Ambulatorā centra uzbūvēšana ir lielākā Eiropas reģionālā attīstības fonda, valsts un RPNC investīcija veselības infrastruktūrā psihiskās veselības uzlabošanai, kas ļaus centram sniegt iedzīvotājiem mūsdienīgu, kvalitatīvu un visaugstākajiem standartiem atbilstošu ambulatoro ārstniecību un rehabilitāciju.

RPNC valdes priekšsēdētāja Sandra Pūce norādīja, ka šajā ēkā katru dienu aptuveni 170 pacientu saņems ārstēšanu, rehabilitāciju un ambulatoro aprūpi psihiatrijas un narkoloģijas dienas stacionāros. "Tā kā Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centram šogad ir 200 gadu dibināšanas jubileja, var teikt, ka šis tiešām ir gadsimta notikums," uzsvēra Pūce.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) atklāšanā uzsvēra, ka mentālā veselība ir globāla aktualitāte, un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati atspoguļo, ka katrs astotais cilvēks dzīvo ar psihisku saslimšanu, taču psihiatrija attīstās. Tas nozīmē – mūsdienīgu un pasaules pieredzē balstītu plašu medikamentozo terapiju, kas tiek kombinēta ar rehabilitācijas iespējām.

"Jau šobrīd psihiatra vadītas multiprofesionālās komandas ietvaros katram pacientam ir iespēja saņemt mērķētu palīdzību. Tāpat veselības atjaunošanas procesā liela loma ir terapeitiskām attiecībām un videi, kurā pacients atrodas. Tādēļ esmu gandarīts atklāt plašu un gaišu telpu, kur var pacienti jutīsies labāk. Mums ir jālauž veci stereotipi un jābūt drosmīgiem, lai runātu par šīm tēmām un palīdzētu cilvēkiem," akcentēja ministrs.

Ēkā ir divi stāvi. Tur atrodas pacientu reģistratūra, moderna konferenču zāle, iekārtotie konsultāciju kabineti, dienas stacionāru palātas un telpas, ergoterapijas un mūzikas, deju, mākslas, gaismas un drāmas terapiju kabineti.

Tāpat jaunajā centrā ir rehabilitācijas zāles ar trenažieriem un jaunākajām rehabilitācijas tehnoloģijām, piemēram, medicīnas sistēma "Nirvana", kas, izmantojot virtuālo realitāti, palīdz veikt motoro un kognitīvo funkciju rehabilitāciju.

Ar šo sistēmu rehabilitācijas vingrinājumu izpilde tiek papildināta ar intensīvu sensori neiroloģisko stimulāciju, kuras pamatā ir vizuālā un audiālā atgriezeniskā saite ar spēcīgi stimulējoša iedarbību. Tādējādi pacients saņem vairākus kognitīvus un mehāniskus stimulus, kā arī palielinās visa rehabilitācijas procesa efektivitāte salīdzinājumā ar tradicionālo terapeitisko pieeju, skaidroja Krūkle.

Jaunais Ambulatorais centrs pieņemt pacientus jaunajās telpās uzsāks 4. martā.

Ēkas kopējā telpu platība ir 2748,36 kvadrātmetri. Būvdarbu ģenerāluzņēmējs un projektētājs ir pilnsabiedrība "3A".

Ambulatorā centra kopējās izmaksas: 7 259 692 eiro (tai skaitā PNV), no tā 85% jeb 6 170 738 eiro ir ERAF finansējums, 9% jeb 653 372 eiro ir Valsts budžeta finansējums un 6% jeb 435 582 eiro ir Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra finansējums.

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā pagājušajā gadā ambulatoro apmeklējumu skaits bija 65 776, vecajā Tvaika ielas 2 Ambulatorajā nodaļā bija 27 772 psihiatrijas un 19 871 narkoloģijas apmeklējums. Savukārt sniegto rehabilitācijas manipulāciju skaits pārsniedz divus tūkstošus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!