Foto: Shutterstock

Marta otrajā nedēļā kāds vīrietis Latvijā saņēmis nāvējošu elektriskās strāvas triecienu, bet no vairākām elektrotraumām šogad cietuši arī bērni, portālu "Delfi" informēja AS "Sadales tīkls" pārstāve Alīna Sildnika.

Kā skaidroja Sildnika, negadījuma laikā vīrietis veicis darbus ar augstspiediena ūdens mazgātāju un saņēmis nāvējošu elektrotraumu. Šādas situācijas var radīt gan bojājumi pašā elektroiekārtā, gan arī problēmas īpašuma iekšējā elektrotīklā.

Marta otrajā nedēļā Latvijā reģistrēta arī elektrotrauma, ko guvis bērns, mājās uzkāpjot uz, visticamāk, bojāta elektrības vada. Vairākas elektrotraumas bijušas arī februārī – reģistrētas piecas. Cietušo vidū ir arī gadu vecs bērns, kam strāva trāpījusi, iebāžot sīku priekšmetu rozetē, informē Sildnika.

Tādēļ "Sadales tīkls" atgādina, ka ir ļoti būtiski sekot līdzi gan ikdienā izmantojamo elektroierīču darba kārtībai, gan arī regulāri – vismaz reizi desmit gados – veikt mājokļa iekšējā elektrotīkla pārbaudi, piesaistot sertificētu speciālistu.

Īpaša vērība elektrodrošībai jāpievērš, lietojot ierīces, kas darbojoties rada ūdens cirkulāciju vai ūdens spiedienu – piemēram, ūdenssūknis, ūdens augstspiediena tīrītāji vai elektriskie ūdens maisītāji, boileri un citas, – jo ūdens klātbūtne ievērojami palielina smagu vai letālu elektrotraumu gūšanas risku, uzsver Sildnika.

"Sadales tīkla" Mācību centra elektrodrošības eksperts Artūrs Šmats uzsver, ka katra zaudēta dzīvība ir traģēdija tuviniekiem, tāpēc atkal un atkal cilvēki tiek aicināti pārdomāt, vai viņu mājoklis ir elektrodrošs – lai līdzīga nelaime nepiemeklētu pašus vai ģimenes locekļus. Ir divi svarīgākie priekšnoteikumi: pirmkārt, mājās neturēt un nelietot bojātas elektroierīces, otrkārt, neaizmirst arī par "vadiem un kabeļiem sienās" – īpašuma elektroinstalāciju, uzskaita Šmats.

Tāpat viņš atgādina, ka ikviena nekustamā īpašuma saimnieka pienākums ir vismaz reizi desmit gados veikt iekšējā elektrotīkla pārbaudi – lūgt elektriķim veikt elektroinstalācijas kopējā tehniskā stāvokļa izvērtējumu, tai skaitā vadu un kabeļu izolācijas pretestības mērījumus, kontaktsavienojumu vietu pārbaudi ar termokameru, kā arī citus elektriskos mērījumus. Fiksējot nepilnības, tās ir svarīgi novērst iespējami drīz.

"Sadales tīkls" atgādina, ka ikviena elektroierīce ir jālieto atbilstoši lietošanas instrukcijai. Lielāku sadzīves elektrotehniku, piemēram, ūdenssūkni vai boileru, svarīgi arī droši un pareizi uzstādīt. Savukārt, ja mājoklī uzturas mazi bērni, svarīgi ir nosegt rozetes (tam var izmantot speciālus rozešu aizliktņus vai vākus), bērniem pieejamā vietā neturēt vadus vai spriegumam pieslēgtu elektrotehniku.

Lai paaugstinātu bērnu un jauniešu zināšanas elektrodrošības jautājumos, "Sadales tīkls" ikgadēji īsteno dažādas informatīvas elektrodrošības kampaņas, tostarp uzņēmumā jau vairākus gadus ir izveidota Elektrodrošības vēstnešu kustība – darbinieki ar elektrodrošības lekcijām brīvprātīgi dodas uz izglītības iestādēm visā Latvijā. Vērtīgs materiāls bērnu un jauniešu izglītošanai elektrodrošībā ir vietne arelektribuneriske.lv, kurā atrodami izglītojoši materiāli dažāda vecuma bērniem un jauniešiem. Šos materiālus var izmantot gan mācību procesā skolās, gan arī vecāki sarunās ar bērniem.

"Sadales tīkls" atgādina: ja gūta elektrotrauma telpās, vispirms nekavējoties jāpārtrauc elektrības padeve, atslēdzot elektrības drošības slēdžus vai atvienojot bojāto elektroierīci no kontaktligzdas. Neatslēdzot strāvas padevi un metoties glābt cietušo, traumu var gūt arī pats glābējs. Kad elektrības padeve atslēgta, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.

Jāatceras, ka cilvēks pats ne vienmēr spēj novērtēt gūtās elektrotraumas nopietnību, tāpēc, ja ir saņemts elektriskās strāvas trieciens, vislabāk ir konsultēties ar mediķiem. Ja cietušais ir bez samaņas, pirms mediķu ierašanās iespēju robežās jāsniedz pirmā palīdzība.

Ja elektrotrauma gūta ārpus telpām izvietotajā elektroapgādes infrastruktūrā, nekādā gadījumā nedrīkst tuvoties cietušajam un pieļaut citu personu tuvošanos notikuma vietai. Vienīgais veids, kā palīdzēt, ir zvanīt glābējiem pa tālruni 112 – operatīvie dienesti darīs visu iespējamo, lai notikuma vietā pēc iespējas ātrāk atslēgtu spriegumu un sniegtu palīdzību cietušajam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!