Foto: AP/Scanpix/LETA

Krievija 16. maijā kosmosā palaidusi Zemes mākslīgo pavadoni, kas, visticamāk, ir kosmosa ierocis, ar ko var veikt triecienus citiem satelītiem, otrdien sacīja Pentagona preses sekretārs Pets Raiders.

Atbildot uz jautājumu, vai tas rada draudus amerikāņu pavadoņiem, Raiders sacīja, ka tas ir pretsatelītu ierocis, kas ar amerikāņu pavadoņiem atrodas vienā orbītā.

"Mēs, bez šaubām, sekosim šim objektam," sacīja Raiders.

Ziņu aģentūra "Reuters" skaidro, ka runa ir par Krievijas pavadoni "Kosmos-2576", kas ir līdzīgs 2019. un 2022. gadā palaistajiem Krievijas satelītiem, un tie atbilstoši Pentagona vērtējumam ir kosmosa ieroči.

Viens no šiem pavadoņiem jau ilgu laiku seko ASV izlūkošanas satelītam.

ASV analītiķi apgalvo, ka jaunais Krievijas pavadonis ir novietots tādā pašā orbītā kā ASV izlūkošanas satelīts USA-314 un, visticamāk, nākotnē nonāks tuvu ASV pavadonim.

Jautājums par ieroču izvietošanu kosmosā pēdējās nedēļās ir kļuvis par konfrontācijas punktu Krievijas un ASV starpā ANO.

Aprīlī Krievija noteica veto rezolūcijas projektam, ko atbalstīja 13 no ANO Drošības padomes 15 dalībvalstīm un ar ko tika aicināts novērst bruņošanās sacensību kosmosā.

Savukārt pagājušajā nedēļā Drošības padome noraidīja Krievijas rosināto rezolūcijas projektu.

Kā sacīja ASV pārstāvis ANO, tajā nebija apstiprināti principi, kas noteikti Līgumā par kosmosu, ar ko aizliegta kodolieroču izvietošana izplatījumā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!