Foto: AFP/Scanpix

Franču spēki naktī uz trešdienu ar helikopteriem un lidmašīnām ieradušies pēdējā lielajā Mali ziemeļu pilsētā, kuru kontrolē nemiernieki – Kidalā, vēsta raidsabiedrība BBC.

"Mēs apstiprinām, ka franču lidmašīnas ir uz Kidalas skrejceļa un aizsardzības helikopteri ir gaisā," aģentūrai AFP atklāja kāds avots vietējās drošības struktūrās.

Kidala, kas atrodas 1500 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no galvaspilsētas Bamako, nesen vēl atradās islāmistu grupējuma "Ansar Dine" rokās. Tomēr vēlāk par pilsētas pārņemšanu paziņoja no "Ansar Dine" atšķēlusies grupa - Azavadas Islāma kustība. Tai pat laikā par pilsētas kontrolēšanu ir paziņojusi tuaregu Azavadas Nacionālās atbrīvošanas kustība (MNLA). Grupējuma pārstāvis raidsabiedrībai BBC pastāstīja, ka tuaregu kaujinieki ieradās sestdien, nesastopot pilsētā islāmistu nemierniekus.

Tikmēr Azavadas Islāma kustība, kas apgalvo, ka ir pret "terorismu un ekstrēmismu", un vēlas mierīgu konflikta risinājumu, apstiprina franču spēku ierašanos Kidalā. Kustības pārstāvis pastāstīja, ka franču spēki ir ieņēmuši pozīcijas uz skrejceļa, bet grupas līderi veicot pārrunas ar karavīriem.

Jau ilgāk kā divas nedēļas franču spēki savā bijušajā kolonijā vada militāro operāciju Mali, lai atbrīvotu valsts ziemeļus no islāmistu nemierniekiem, kuri turpināja virzīties tālāk valdības kontrolētajās teritorijās. Rietumvalstis uztraucas, ka radikāļu kontrolētās teritorijas var kļūt par teroristu bāzēšanās un patvēruma vietu. Franču un Mali spēki jau ir pārņēmuši nozīmīgās Gao un Timbuktu pilsētas, ko nemiernieki pameta gandrīz bez pretestības.

Tuaregu MNLA iepriekš paziņoja, ka ir gatava sadarboties ar frančiem, lai apkarotu "teroristu grupas", bet ir pret teritoriju nonākšanas Mali armijas kontrolē, kuru apsūdz "noziegumos pret civiliedzīvotājiem".

Pēc martā notikušā valsts apvērsuma, islāmisti un tuaregu nemiernieki, izmantojot jukas, iekaroja valsts ziemeļus. Vēlāk islāmistu un tuaregu alianse izjuka. Islāmisti ieņēma šīs teritorijas galvenās pilsētas, ieviesa brutālu šariata versiju un iznīcināja senas svētnīcas Timbuktu pilsētā, izpelnoties starptautisku sašutumu, atsaucoties uz aģentūru BNS, jau vēstīja "Delfi".

Janvārī islāmistu grupējums "Ansar Dine" sāka virzīties tālāk uz dienvidiem un ieņēma nozīmīgo Konnas pilsētu. Francijas iejaukšanās konfliktā savā bijušajā kolonijā daudziem bija pārsteigums, norāda BBC.

ANO drošības padome decembrī pilnvaroja Rietumāfrikas valstu bruņotos spēkus uzsākt cīņu pret ar "Al Qaeda" saistītajiem Mali islāmistiem. Tomēr operāciju sākotnēji bija paredzēts sākt ne ātrāk kā septembrī. Tas deva iespēju islāmistiem turpināt uzbrukumus.

Atsaucoties uz aģentūru BNS, "Delfi" jau vēstīja, ka Mali pagaidu prezidents Dionkunda Traore janvārī ANO lūdza Francijas prezidentam Fransuā Olandam militāru palīdzību, kas palīdzētu apturēt islāmistu nemiernieku virzīšanos uz priekšu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!