Foto: Reuters/Scanpix

Krievijas prezidents Vladimirs Putins piektdien ir parakstījis likumus, kas padara Ukrainai piederošo Krimas pussalu par Krievijas Federācijas sastāvdaļu, tādā veidā formāli noslēdzot teritorijas aneksiju, vēsta aģentūra AP.

Dokumenti parakstīti svinīgā ceremonijā Kremlī. Pirms sava paraksta uzlikšanas uz likumiem Putins Krimas pievienošanu Krievijai raksturoja kā "ievērojamu notikumu".

Krimas amatpersonas un Krievijas prezidents Vladimirs Putins līgumu par pussalas iekļaušanu Krievijas sastāvā parakstīja 18. martā. Formāli Krimas iekļaušanai Krievijā bija nepieciešams vēl Konstitucionālās tiesas un abu parlamenta palātu apstiprinājums, par kā izpildi šaubas neradās.

Konstitucionālā tiesa savu akceptu deva trešdien, Valsts dome ceturtdien, bet Federācijas padome piektdien

Vēstīts, ka Krievija ir okupējusi un anektējusi Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Maskava ir paziņojusi, ka aizstāv krievvalodīgos un patur tiesības savus tautiešus aizsargāt arī citos Ukrainas reģionos.

Pēc 16. martā Krimā notikušā starptautiski neatzītā referenduma, kurā 97% balsotāju izteikuši vēlmi pievienoties Krievijai18. martā Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstīja līgumu par pussalas uzņemšanu Krievijas Federācijas sastāvā.

Kremļa interneta vietnē publicēts paziņojums, ka Krima ir uzņemta Krievijas sastāvā. Līdz 2015. gada 1. janvārim Krimā noteikts pārejas periods, kurā pussalā tiks integrēta Krievijas ekonomiskajā, finanšu, kredītu un tiesiskajā sistēmā. Krievijas likumi un citi normatīvie akti Krimā un Sevastopolē darbojas no dokumenta parakstīšanas dienas - 18. marta, teikts paziņojumā.

Kijeva un ASV un Eiropas Savienība (ES) referendumu, kurš noticis pārkāpjot Ukrainas un starptautiskos likumus, kā arī Krievijas militārās intervences apstākļos, neatzīst. Ukrainas amatpersonas norāda, ka referenduma rezultāti un tā augstā aktivitāte (piedalījušies 83% Krimas iedzīvotāju) ir falsificēti.

Krimas pussala Krievijas spēku kontrolē atrodas jau no februāra beigām. Svarīgākos objektus un Ukrainas armijas bāzes ir ieņēmušas vai ielenkušas bruņotas vienības, kuras plaši uzskata par Krievijas karaspēku, lai gan Krievija savu spēku klātbūtni ārpus bāzēm Krimā noliedza.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!