Foto: Publicitātes attēli

Krievijas motociklistu klubs "Nakts vilki" ("Ночные Волки") zināms ar savu ciešo saikni ar Kremli un nereti tiek uzskatīts par vienu no Maskavas maigās varas rīkiem. Arī Latvijā darbojas "Nakts vilku" nodaļa, kuras vadītāja Igora Lakatoša nesenā izraidīšana no valsts liecina, ka kustība ir nonākusi drošības iestāžu uzmanības lokā.

Vietējo "Nakts vilku" rindās bez Lakatoša darbojas arī citas personas, vienu no kurām pamanījušas arī Lietuvas varasiestādes un kurš varētu būt kluba centrālajai vadībai pietuvināts biedrs, kā arī Latvijas nodaļas jaunais līderis.

Foto: Reuters/Scanpix

"Nakts vilku" līderis Aleksandrs Zaldostanovs ar iesauku Ķirurgs ir Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvināta persona un ir saņēmis Goda ordeni par jaunatnes patriotisko audzināšanu. Oficiālos pasākumos viņš nereti redzams līdzās prezidentam, savukārt Putins kopā ar Ķirurgu un "Nakts vilkiem" ir sēdies uz motocikla.

Foto: AFP/Scanpix

Ķirurgs nekautrējas atklāti slavināt ne vien Putinu un viņa politiku, bet arī PSRS diktatoru Staļinu. Zaldostanovs gozējies kameru priekšā kopā ar tikai Putinam paklausīgo Čečenijas Republikas prezidentu Ramzanu Kadirovu.

"Nakts vilki" ir Krievijas lielākais motociklistu klubs, kas radies jau astoņdesmito gadu beigās. Taču saistīšanās ar Krievijas varu to ir pārvērtusi drīzāk par politisku kustību, veicinot citu motoklubu norobežošanos no viņiem.

Viens no "Nakts vilku" saukļiem ir: "Kur esam mēs, tur ir Krievija". Kluba biedri aktīvi piedalījušies Ukrainas Krimas pussalas okupācijā 2014. gadā, kā arī karo prokremlisko spēku rindās Ukrainas Austrumos un iestājas par tā sauktās "krievu pasaules" apvienošanu.

Foto: Publicitātes attēli

Par Ķirurga saistību ar karu Ukrainā viņš ir iekļauts ASV un Kanādas sankciju sarakstos. Viņš pats nesen apgalvoja, ka ir nevēlama persona arī Eiropas Savienībā (ES).

Foto: AFP/Scanpix

"Nakts vilku" atklātais atbalsts un piedalīšanās Kremļa agresijā pret Ukrainu rada jautājumus, vai kluba biedri patiešām ir uzskatāmi tikai par maigās varas instrumentu vai arī ar kluba palīdzību tiek gatavoti uzticami cilvēki, kas vajadzības gadījumā potenciāli varētu mēģināt atkārtot Krimas un Austrumukrainas scenāriju arī citviet.

Foto: Publicitātes attēli

Latvijā jau 2004. gadā reģistrēta kluba filiāle "Night Wolves MC Latvia" (tolaik tā bija "Nakts vilku" pirmā pārstāvniecība ārpus Krievijas), taču publiski nekāda informācija par viņu darbību un iespējām sazināties pašlaik nav atrodama.

Pērn portāls "Delfi" noskaidroja, ka klubs Latvijas motoklubu dzīvē nepiedalās un nekur publiski nav redzams, tāpēc ārēji nekas par viņu aktivitāti neliecinot.

Bijušie Latvijas "Nakts vilku" biedri portālam "Delfi" pastāstīja, ka vairums motociklistu, protestējot pret organizācijas politizēšanos, 2011. gadā klubu pametuši. Biedrībā pēc šķelšanās palikuši vien daži cilvēki.

Foto: Publicitātes attēli

Tagad "Nakts vilku" centrālajā tīmekļa vietnē Latvijas nodaļa vairs nav uzskaitīta, bet tās vietā kā ārzemju filiāle minēta "Baltija", saglabājot kontaktinformācijā Latvijas nodaļas e-pasta adresi.

"Nakts vilku" Latvijas nodaļa reģistrēta nupat no valsts izraidītā Lakatoša sievai piederošā īpašumā Druvas ielā 36 Mārupē. Kā pārliecinājās portāls "Delfi", tur atrodas teritorija ar pirti un dzīvojamo ēku, kurā nav pabeigti iekšdarbi. Apdzīvots šķiet mājas viens spārns un piebūve.

Foto: DELFI

Par šī īpašuma pārdošanu vairākas izsoles rīkojuši tiesu izpildītāj, pēdējā no tām šī gada aprīlī par labu "Swedbank", liecina aģentūras LETA arhīva dati.

Īpašumā ārēji pilnīgi nekas neliecina par to, ka tur atrodas motociklistu klubs. "Delfi" aptaujātie kaimiņi stāsta, ka skaļas ballītes tur nav novērotas. Kustība objektā pamanāma šad tad vakaros, kad teritorijā vienlaicīgi iebraucot vairākas automašīnas, stāsta kāds tuvējais iedzīvotājs.

Foto: Kadrs no video

Tā kā klubs savu darbību Latvijā īpaši nepopularizē, precīzs tajā tagad esošo biedru skaits nav zināms. Taču dažādas norādes liecina, ka Latvijas "Nakts vilkos" ir vairāki aktīvi biedri.

Viens no tiem ir 51 gadu vecais Krievijas pilsonis Igors Lakatošs (attēlā zemāk pa labi), kurš Uzņēmumu reģistra datubāzē norādīts kā "Night Wolves MC Latvia" pārstāvis un ir vietējā kluba prezidents.

Foto: Publicitātes attēli

Viņu Latvijas drošības iestādes aizturēja un izraidīja no valsts 7. aprīlī. Iekšlietu ministrija apstiprināja, ka Lakatošs iekļauts tā sauktajā "melnajā sarakstā". Ministrs Rihards Kozlovskis (V) tādu lēmumu pieņēmis, balstoties uz drošības iestāžu atzinumu, portālam "Delfi" paskaidroja ministrijā. Vairāk komentāru iestāde nesniedz.

Uz Lakatoša izraidīšanu, tādā veidā izceļot viņa, iespējams, nozīmīgo lomu prokremliskajā kustībā, asi reaģēja "Nakts vilku" prezidents Zaldostanovs, veltot Latvijai skarbus apvainojumus. Ķirurgs Lakatoša jeb Titāna izraidīšanu skaidroja ar viņa piedalīšanos pērnā gada motobraucienā Maskava-Berlīne, kā arī šogad paredzētā pārbrauciena organizēšanā.

Foto: Publicitātes attēli

2015. gada motobrauciena plānus lielā mērā izjauca Polija, neielaižot Krievijas motociklistu kolonnu savā teritorijā, tāpēc klubam varētu būt svarīgi cilvēki ar pārvietošanās tiesībām Šengenas zonā. Polija "Nakts vilku" organizēto kolonnu savā teritorijā neielaida arī šogad. "Delfi" jau ziņoja, ka Latvijas "Nakts vilku" biedri pērnā gada braucienā pārstāvēja klubu Slovākijā un citur Eiropā.

Foto: publicitātes attēli, bumm.sk

Lakatošs redzams arī fotogrāfijās no brauciena finiša Berlīnē, turklāt arī grupas bildē kopā ar kaukāziešu izskata vīriešiem, kuru kreklus rotā Čečenijas prezidenta Ramzana Kadirova portreti.

Foto: Privātā arhīva foto

Pagājušajā gadā neilgi pēc raksta par Latvijas "Nakts vilkiem" publicēšanas autoram piezvanīja kāds vīrietis, kurš kluba vārdā pauda nepatiku par publikāciju, taču savu vārdu nosaukt atteicās. Sarunā pieminētā nianse, ka "Latvija ir manas otrās mājas" dod iespēju pieļaut, ka zvanītājs varēja būt Krievijas pilsonis ar Latvijas uzturēšanās atļauju un vietējās nodaļas vadītājs Lakatošs.

Pārzvanot uz šo pašu mobilā tālruņa numuru jau pēc Lakatoša izraidīšanas no Latvijas un lūdzot komentāru par "Nakts vilku" nodaļas nākotni, vīrietis paziņoja, ka nesaprot, par kādu klubu ir runa un sarunu pārtrauca.

Ar klubu "Nakts vilki" un, iespējams, Lakatošu saistība ir Sergejam Īvānam, kurš darbojas padomju desantnieku veterānu organizācijās un organizē Latvijas jauniešu piedalīšanos Krievijas rīkotajās nometnēs "Sojuz – Nasledniki pobedi". Afganistānas kara veterāns un bijušais Latvijas ekonomikas policijas darbinieks intervijās Krievijas žurnālistam ir paudis nostāju, ka Latvijā valda diskriminācija un "Baltiju ir okupējusi NATO".

Foto: vszar ru

Foto: Sergejs Īvāns otrais no labās, Igors Lakatošs trešais no labās

Lai gan pats Sergejs Īvāns, kurš nav motociklists, "Delfi" noliedza saistību ar "Nakts vilkiem", kluba vietnē internetā publicētas fotogrāfijas liecina, ka viņš ar "Nakts vilku" simboliku uz apģērba kopā ar Lakatošu 2014. gadā piedalījies "moto svētceļojumā" ar nosaukumu "Krievu Balkāni".

Foto: Publicitātes attēli

Lakatošs Latvijā dzīvo kopš astoņdesmitajiem gadiem un viņam bija uzturēšanās atļauja valstī, vēsta Kremļa medijs "Sputnik". Uzņēmuma reģistra dati liecina, ka Lakatošs darbojies biznesā – mežistrādes un transportlīdzekļu apkopes jomā. Līdz 2015. gada maijam viņš bija valdes priekšsēdētājs transportlīdzekļu apkopes uzņēmumā "Svarog 63" un valdes loceklis līdzīga profila firmā "BRS ekspresis".

Otrajā uzņēmumā par prokūristi 2015. gadā pēc Lakatoša aiziešanas no valdes kļuvusi viņa meita, bet par valdes priekšsēdētāju kāds Sergejs Hudins (attēlā zemāk). Kā liecina Rīgas Kurzemes rajona tiesas spriedums, Hudins 2014. gada oktobrī pasludināts par maksātnespējīgu.

Foto: Privātais arhīvs

Hudins un Lakatošs ir draugi arī kādā Krievijā populārā sociālajā tīklā, un, kā izrādās, abi ir klubā "Nakts vilki".

Lai arī neviens no sociālajos tīklos ar savu vārdu atrodamajiem kluba biedriem publiski nekādu informāciju, kas liecinātu par piederību "Nakts vilkiem, nav ievietojis, viņu fotogrāfijas ar kluba simboliku atrodamas, ja caurskata ziņu vietnēs, blogos un foto aģentūrās publicētas galerijas un video no Krievijas motociklistu pasākumiem ārpus Latvijas, galvenokārt 2015. gada brauciena uz Berlīni.

Foto: publicitātes attēli, bumm.sk

Internetā atrodamie attēli un video liecina, ka 70. gadadienai kopš nacisma sagrāves veltītajā braucienā piedalījušies vismaz četri Latvijas "Nakts vilki", starp kuriem var atpazīt arī Hudinu. Tiesa gan, nav zināms, vai viņi patiešām pa Eiropu braukuši ar motocikliem. Latvijas "Putina baikeri" uz pasākumiem Eiropā, visticamāk, ieradušies ne uz močiem, "Delfi" pirms gada maijā uzzināja no avota motociklistu aprindās.

Foto: Publicitātes attēli

Kopbildē no brauciena pa Eiropu redzami četri, domājams, aktīvākie Latvijas "Nakts vilku" biedri – Igors Lakatošs, Sergejs Hudins, Eduards Gabrjuns un Oļegs Maļejevs (attēlā).

Foto: Publicitātes attēli

Foto:(no kreisās) Eduards Gabrjuns, Sergejs Hudins, Igors Lakatošs, Oļegs Maļejevs

Pēc Lakatoša izraidīšanas svarīgākā persona no šīs četrotnes ir Oļegs Maļejevs, kurš, kā noskaidroja portāls "Delfi", ir pārņēmis Latvijas kluba vadību. Tā acīmredzot ir likumsakarīga izvēle.

Tieši staltais Maļejevs redzams cieši līdzās Lakatošam, ierodoties un noliekot ziedus pie kara memoriāla Slovākijas galvaspilsētā Bratislavā pagājušajā gadā.

Maļejevs redzams arī Krievijas vēstniecības Slovākijā publicētajās fotogrāfijās kopā ar Krievijas vēstnieku Alekseju Fedotovu.

Foto: Publicitātes attēli

Foto:(no kreisās) Oļegs Maļejevs un Krievijas vēstnieks Slovākijā Aleksejs Fedotovs

49 gadus vecais Maļejevs arī redzēts līdzās "Putina baikeru" līderim Aleksandram Zaldostanovam. Par to liecina kadri no 2015. gada motosezonas noslēguma Sanktpēterburgā. Turklāt Maļejeva uzvedība vedina uz domām, ka oktobra sākumā notikušajā pasākumā viņš, iespējams, apsargājis Ķirurgu.

Foto: Publicitātes attēli

Foto: Maļejevs kreisajā pusē, centrā Ķirurgs

Videosižetos, kuros redzams Ķirurgs, līdzās manāms arī Maļejevs, kurš uzmanīgi nopēta cilvēku pūli un pārvietojas Zaldostanova tuvumā.

Video: Maļejevs no 1.22 līdz 1.33

"Uzvedība ir ļoti līdzīga miesassargam," video redzēto portālam "Delfi" komentēja kāds iekšlietu struktūru un apsardzes nozares profesionālis. "Bet nevar izslēgt arī parastu izrādīšanos no sērijas "mēs esam spicie un mūsu draugs ir Putins"," papildina eksperts.

Japiebilst, ka Maļejevs 2015. gada Berlīnes brauciena fotogrāfijās un sezonas noslēgumā vēl redzams bez kluba emblēmas vestes aizmugurē, kas liecina, ka viņš klubā varētu būt jauniņais, kurš pilntiesīga biedra titulu vēl nav nopelnījis. Taču tas acīmredzot nav bijis šķērslis, lai viņš baudītu Ķirurga uzticību.

Foto: Publicitātes attēli

Foto: Maļejevs kreisajā pusē aiz ķirurga

Maļejevs nonācis kaimiņvalsts Lietuvas tiesībsargājošo iestāžu uzmanības lokā. Pārbaudot informāciju par Latvijas "Nakts vilkiem", portāla "Delfi" lietuviešu kolēģi no kaimiņvalsts varasiestādēm uzzināja, ka Maļejevs ir iekļauts Lietuvas "melnajā sarakstā" un 2015. gada vasarā nav ielaists Lietuvā no Krievijas Kaļiņingradas apgabala.

2015. gada vasarā Kaļiņingradā dibināta "Nakts vilku" filiāle "Nakts vilki. Rietumu robeža", liecina informācija viņu tīmekļa vietnē. Nodaļa veidota uz kluba "Nakts vilki Kaļiņingrada" bāzes, kas reģionā darbojusies jau no 2005. gada.

Foto: Publicitātes attēli

Oļegs Maļejevs kādreiz bijis pazīstams ar uzvārdu Podobeds, kuru laika posmā starp 2005. un 2009. gadu mainījis uz pašreizējo. Līdz 2015. gadam Maļejevs darbojies autoapkopes biznesā – bija valdes loceklis uzņēmumā "Helex", liecina "Lursoft" dati. Šīs firmas darbība konstatēto nodokļu pārkāpumu dēļ ar Valsts ieņēmuma dienesta (VID) lēmumu ir izbeigta 2015. gada decembrī.

Maļejevs arī ir viens no dibinātājiem 2013. gadā reģistrētai motociklistu biedrībai "Bikers Crew", kuras juridiskā adrese ir Lubānas ielā netālu no Maļejeva deklarētās dzīvesvietas.

Tiesa, Maļejevs organizācijā "Bikers Crew" jau vairākus gadus nedarbojas, portālam "Delfi" telefonsarunā atklāja biedrības pārstāvis Aleksandrs Kuzmenko. "Nesakrita viedokļi," viņš paskaidro. To, ka Maļejevs ir saistīts ar "Nakts vilkiem", Kuzmenko zina, taču par pašreizējām viņa aktivitātēm nekādas informācijas viņam neesot, jo kontakti ar Maļejevu netiekot uzturēti.

"Bikers Crew" ar "Nakts vilkiem" nav nekāda sakara, viņš uzsver. "Viņu darbību mēs nesveicam un neatbalstām," norāda Kuzmenko.

Foto: Publicitātes attēli

Maļejeva pašreizējā darbavieta ir stratēģiskais enerģētikas uzņēmums "Latvijas Propāna gāze" (LPG), kurš ir lielākais sašķidrinātās gāzes piegādātājs Latvijā, noskaidroja "Delfi". Uzņēmuma centrālajā sekretariātā portālam netieši apstiprināja, ka Maļejevs strādā šī uzņēmuma bāzē.

LPG Rīgas bāze atrodas Zilajā ielā 20 netālu no Bolderājas. Kāds avots motociklistu aprindās portālam "Delfi" stāstīja, ka pērn motociklists ar "Nakts vilku" vesti mugurā redzēts braucam kāda Bolderājas uzņēmuma teritorijā. Tiesa gan, Bolderāju kā savu dzīvesvietu sociālajos tīklos ir norādījis arī kluba biedrs Hudins.

Uz LPG norādīto tālruņa numuru, pa kuru varot sazvanīt Maļejevu viņa darbavietā, uz vairākiem zvaniem divu dienu garumā neviens neatbildēja.

Foto: Kadrs no video

Ar Latvijas "Nakts vilku" nodaļu saistīts ir arī Edvīns Puķe, kurš no dažādiem sarakstiem ir kandidējis gan Saeimas, gan Eiroparlamenta vēlēšanās.

2014. gadā 12. Saeimas vēlēšanās viņš startēja no "Latvijas Krievu savienības" saraksta. Šīs partijas priekšvēlēšanu avīzē Puķe bija pieteikts kā motociklistu kluba "Night Wolves" pārstāvis un uzņēmējs.

Foto: DELFI

Puķe pērn sarunā ar "Delfi" apstiprināja, ka darbojas klubā un ka ir biedra kandidāta statusā. Intervijā Puķe apliecināja atbalstu "krievu pasaules" idejai un pauda piekrišanu Kremļa notikumu interpretācijai par Krimas aneksiju un karu Austrumukrainā.

Foto: LETA

Pagājušajā gadā 9. maijā Puķe ar "Nakts vilku" simboliku uz krekla piedalījās no Krievijas aizgūtā akcijā "Nemirstīgo pulks", kurā cilvēki tiek aicināti doties gājienā, nesot savu Otrajā pasaules karā piedalījušos radinieku fotogrāfijas.

Ar "Nakts vilku" Latvijas nodaļu ir saistītas vēl vairākas personas, kuras nav pieminētas šajā rakstā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!