Krievijas prezidents Vladimirs Putins piektdien atteicies no ārlietu ministra Sergeja Lavrova priekšlikuma izraidīt no Krievijas 35 amerikāņu diplomātus, tādejādi atbildot uz Baltā nama lēmumu izraidīt Krievijas pārstāvjus.

Kremļa saimnieks norādīja, ka Maskava neizraidīs ASV diplomātus, bet atgādināja, ka saskaņā ar starptautisko praksi Krievija ir viss nepieciešamais pamatojums, lai adekvāti reaģētu, ziņo aģentūra "RIA Novosti".

Prezidents norāda, ka Obamas administrācijas "nedraudzīgos soļus" vērtē kā provokatīvus un vērstus uz tālāku amerikāņu-krievu attiecību graušanu. "Tas acīmredzami ir pretrunā kā Krievijas, tā Amerikas tautas interesēm," uzsvēris Putins, pasvītrojot ASV un Krievijas nozīmīgo lomu globālās drošības saglabāšanā.

Kremļa saimnieks arī uzaicinājis ASV diplomātu bērnus uz Jaungada eglīti Kremlī un apsveicis svētkos visu ASV tautu un nākamo prezidentu Donaldu Trampu.

Pirms tam piektdien Krievijas Ārlietu ministrija piedāvāja prezidentam Vladimiram Putinam izraidīt no valsts 31 ASV vēstniecības darbinieku un četrus ASV konsulāta Sanktpēterburgā darbiniekus, vēstīja aģentūra "RIA Novosti".

Ministrs ir pārliecināts, ka amerikāņu rīcība, izraidot 35 Krievijas diplomātus, nedrīkst palikt bez atbildes.

"Krievijas ĀM kopā ar kolēģiem no citām iestādēm iesniedza Krievijas Federācijas prezidenta izskatīšanai piedāvājumu par to, lai par "non grata" personām pasludinātu 31 ASV vēstniecības Maskavā darbinieku un četrus diplomātus no ģenerālkonsulāta Sanktpēterburgā," aģentūra citē Lavrovu.

Tāpat ir piedāvāts liegt amerikāņiem iespēju izmantot viņu atpūtas namu Serebrjanij Boras rajonā Piemaskavā un noliktavu Dorožnajas ielā Maskavā, papildinājis Lavrovs.

Tikmēr Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs komentāru par Baltā nama lēmumu izraidīt krievu diplomātus noslēdzis ar abreviatūru RIP. (“rest in piece” – “dusi mierā”). “Bēdīgi, ka Obamas administrācija, kura savu dzīvi sāka ar sadarbības atjaunošanu, to beidz ar pretkrievijas agoniju. RIP,” Medvedevs ierakstījis tviterī.

ASV prezidentam Obamam noslēdzas viņa prezidentūras otrais termiņš un janvārī ASV vadītāja amatā stāsies vēlēšanu uzvarētājs nekustamo īpašumu magnāts Donalds Tramps, kuram tiek pārmesta pārlieka labvēlība pret Putinu.

Vēstīts, ka atbildot uz to, ko ASV uzskata par Krievijas hakeru uzbrukumiem ar mērķi iejaukties ASV prezidenta vēlēšanu norisē, Baltais nams ceturtdien paziņoja, ka izraida no valsts 35 Krievijas diplomātus, kuriem ASV jāpamet 72 stundu laikā.

Pretizlūkošanas ietvaros tikšos slēgti arī divi Krievijas kompleksi Ņujorkā un Merilendā, kuri izmantoti informācijas ievākšanai. Sankcijas celtas pret Krievijas Galveno izlūkošanas pārvaldi (GRU) un Federālās Drošības Biroju, kā arī septiņām citām iestādēm un indivīdiem, ziņo BBC.

Lai tīkla aizstāvjiem ASV un ārpus tām ļautu identificēt, noteikt un traucēt Krievijas kaitniecisko kiberdarbību, ASV publiskojušas notikušo kiberuzbrukumu tehnisko informāciju. Tā pieejama šeit.

Obama iepriekš brīdināja, ka vērsīsies pret Krieviju, ņemot vērā, ka tā apsūdzēta hakeru uzbrukumu īstenošanā demokrātiskajai partijai un tās prezidenta kandidātei Hilarijai Klintonei. Krievija savu iesaisti notikušajā ir noliegusi.

Obama diplomātu izraidīšanu un Krievijas izlūkošanas iestāžu darbību apturēšanu ASV komentēja kā "nepieciešamu un atbilstošu rīcību mēģinājumiem kaitēt ASV interesēm", turklāt skaidroja, ka vēršanās pret kaitniecību ar šo vēl neesot beigusies. "Visiem amerikāņiem jābūt brīdinātiem par Krievijas darbībām," norādījis prezidents.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!