Foto: Reuters/Scanpix/LETA

27 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderi svētdien samitā Briselē apstiprinājuši vienošanos par noteikumiem, ar kādiem Lielbritānija nākamā gada 29. martā izstāsies no bloka, tviterī paziņojis Eiropadomes prezidents Donalds Tusks.

"ES27 apstiprinājuši izstāšanās vienošanos un politisko deklarāciju par turpmākajām ES un Apvienotās Karalistes attiecībām," teikts viņa ierakstā.

attiecībām atbalstīja pēc mazāk nekā stundu ilgas diskusijas Briselē.

Latvijas nostāju samitā pauda Igaunijas premjers Jiri Ratas, jo Latvijas premjers Māris Kučinskis (ZZS) personisku iemeslu dēļ uz Briseli ierasties nevarēja, ziņo LSM.

585 lappuses garā izstāšanās vienošanās ir juridiski saistošs dokuments, kas aptver izstāšanās noteikumus. Svarīgākie vienošanās projekta punkti attiecas uz robežu starp Īriju un Ziemeļīriju, uz Lielbritānijā dzīvojošo ES pilsoņu tiesībām un uz Lielbritānijas pēdējo maksājumu bloka budžetā.

Savukārt politiskā deklarācija iezīmē ES un Lielbritānijas kopīgos nākotnes mērķus tirdzniecības, drošības un politiskās sadarbības jomās, veidojot pamatu sarunām, kas varēs sākties, tiklīdz Lielbritānija būs pametusi ES.

Lielbritānijas premjerministri Terēzu Meju tagad gaida grūts uzdevums panākt, lai vienošanos atbalsta Apvienotās Karalistes parlaments, bet gaidāms, ka decembra vidū paredzētajā pirmajā balsojumā tā tiks noraidīta.

Meja samita priekšvakarā atklātā vēstulē vērsās pie britiem, aicinot viņus atbalstīt šo vienošanos. Viņa pauda pārliecību, ka Apvienotajai Karalistei tā sola "gaišāku nākotni" un "atjaunošanās un izlīguma impulsu visai mūsu zemei".

Vēstulē bija norādīts, ka vienošanās atbilst Lielbritānijas nacionālajām interesēm un pavērs jaunu lappusi valsts vēsturē.

Atbalstīt šo vienošanos britu likumdevējus aicinājis arī Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers. Pēc viņa teiktā, Lielbritānijas aiziešana no ES "ir traģēdija", tomēr panāktā "Brexit" vienošanās ir "labākā, uz kādu briti varēja cerēt".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!