Foto: TASS/Scanpix/LETA

Pasaulē saspringti vērojot arvien nokaitētāko situāciju pie Ukrainas, tās nopietnību un apziņu, kādas katastrofas priekšā var atrasties Eiropa, ilustrē ASV izlūkdienestu aplēses, ka Krievija pie Ukrainas savilkusi gandrīz 75% savu konvencionālo spēku.

Tādu informāciju raidsabiedrībai CNN atklājusi kāda par izlūkdienestu datiem informēta ASV amatpersona. Krievijas spēku koncentrācija uzbrukuma attālumā no Ukrainas robežas ir ļoti neparasta un ir daļa no faktoriem, kas Rietumu izlūkdienestiem ļauj secināt, ka Krievija ir gatava uzbrukt, skaidro medijs.

Pie Ukrainas ir 120 no pavisam aptuveni 160 Krievijas bataljonu taktiskajām grupām, tās izvietotas līdz 60 kilometru attālumā no robežas, atklāja amatpersona.

Lai gan šis skaitlis veido 75% no Krievijas galvenajām kaujas vienībām, no kopējā Krievijas karavīru skaita tas ir mazāk nekā puse.

Iepriekš ASV amatpersonas lēsa, ka Krievijas karavīru skaits pie Ukrainas robežām varētu būt pat 190 tūkstoši.

Pie Ukrainas ir izvietoti aptuveni 35 no pavisam 50 zināmajiem pretgaisa aizsardzības bataljoniem. Tāpat Ukrainas sasniedzamības attālumā atrodas aptuveni 500 iznīcinātāji un ap 50 vidējo un smago bumbvedēju, liecinot ASV aplēses.

Pēdējās dienās no Ukrainas austrumiem pienāk ziņas par pastiprinātām apšaudēm un ir bažas par Krievijas rīkotām provokācijām iebrukuma attaisnošanai.

ASV prezidents Džo Baidens piektdien uzrunā par situāciju Ukrainā pauda, ka Kremlis jau ir izlēmis par labu invāzijai Ukrainā, un ka ticams ir uzbrukums arī Kijevai. Vienlaikus viņš pauda pārliecību, ka joprojām ir vieta diplomātijai, jo Vladimirs Putins uzbrukumu jebkurā brīdī varot apturēt.

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons sestdien pauda, ka Krievija plāno kopš 1945. gada lielāko karu Eiropā, kura laikā iecerēts ielenkt arī Ukrainas galvaspilsētu Kijevu.

Spriedze pie Ukrainas robežām turpinās jau vairākus mēnešus, Krievijai turpinot pulcināt spēkus pie kaimiņvalsts robežām, tostarp Baltkrievijā.

Krievija jau 2014. gadā okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu un Krievijas atbalstītas bruņotas bandas pārņēmušas atsevišķas teritorijas Ukrainas austrumos, tāpēc faktiski karš Ukrainā notiek jau astoto gadu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!