Foto: AFP/Scanpix/LETA

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns piektdien noraidījis Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska aicinājumu piegādāt Ukrainai ieročus un noteikt stingrākas sankcijas Krievijai, paziņojot, ka tas būtu pretrunā Ungārijas interesēm.

Jau ziņots, ka Zelenskis, uzrunājot Briselē notiekošo Eiropas Savienības (ES) samitu un Eiropas tautas, tieši vērsās pie Orbāna, mudinot Ungārijas līderi beigt svārstīties, īstenot lielāku atbalstu Ukrainai un ieņemt stingrāku nostāju pret Krieviju.

"Ungārija. Gribu šeit apstāties un būt vaļsirdīgs. Vienu par visām reizēm. Jums pašiem ir jāizlemj, par ko jūs esat. Jūs esat suverēna valsts," sacīja Zelenskis.

Ungārijas valdības preses pārstāvis Zoltans Kovāčs šodien paziņoja, ka Orbāns "noraida Zelenska prasības Eiropadomē, jo tās ir pretrunā Ungārijas interesēm".

"Ungārija vēlas palikt ārpus šī kara, tāpēc tā nepieļaus ieroču nodošanu Ukrainai," paziņoja Kovāčs.

Kopš Krievijas iebrukumu sākuma Ukrainā 24. februārī, Ungārija, kas ir ES un NATO dalībvalsts, ir uzņēmusi vairāk nekā pusmiljonu Ukrainas bēgļu, bet atteikusies sūtīt militāro palīdzību Ukrainai un ļaut militārās palīdzības sūtījumiem šķērsot Ungārijas teritoriju.

Orbāns uzsvēris, ka etnisko ungāru minoritāte Ukrainas Aizkarpatu apgabalā tiktu apdraudēta, ja Ungārija piegādātu ieročus Ukrainai.

Orbāns norādījis, ka Ungārijas atkarība no Krievijas gāzes un naftas liedz tai atbalstīt importa aizliegumu.

"Tas nozīmētu, ka ungāru ģimenes maksā par karu," iepriekš izteicās Orbāns, kuram pēdējos gados izdevies izveidot draudzīgas attiecības ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Ukrainas vicepremjere Irina Vereščuka šonedēļ apsūdzēja Ungāriju, ka tā vēlas anektēt Aizkarpatu apgabalu.

Raksturojot Ungārijas nostāju attiecībā uz karu kā tuvu atklāti prokrieviskai, vicepremjere jautāja: "Vai tas ir tāpēc, ka viņi vēlas Krievijas gāzi ar atlaidi vai varbūt tāpēc, ka viņi (..) klusībā sapņo par mūsu Aizkarpatu apgabalu?".

Ungārijas vēstniecība Kijivā noraidīja Vereščukas izteikumus kā "bezjēdzīgas apsūdzības un nepamatotus apmelojumus".

3. aprīlī paredzētajās parlamenta vēlēšanās Orbāns cīnīsies par ceturto termiņu valdības vadītāja amatā, taču šoreiz cīņa solās būt smaga, jo viņam pretī stāsies vienota opozīcijas alianse.

Opozīcijas partiju izvirzītais vienotais kandidāts Pēters Marki-Zojs izteicās, ka Zelenska runa un Orbāna atbilde parāda, ka Ungārija tiek uzskatīta par pēdējo Putina sabiedroto ES un NATO.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!