Foto: AP/Scanpix/LETA

ASV otrdien notikušajās vidustermiņa vēlēšanās par Floridas štata gubernatoru tika ievēlēts līdzšinējais gubernators republikānis Rons Desantiss, ziņoja telekanāli ABC un CNN.

Desantiss tika pārvēlēts, sakaujot sāncensi Čārliju Kristu no Demokrātu partijas.

44 gadus vecais Desantiss tiek uzskatīts par vienu no spēcīgākajiem pretendentiem uz republikāņu 2024.gada Baltā nama nomināciju. Tā kā arī eksprezidents Donalds Tramps tiek uzskatīts par potenciālu šīs nominācijas kandidātu, viņa attiecībās ar Desantisu parādījusies spriedze.

Desantiss pievērsa valsts mēroga uzmanību ar savu pretošanos stingriem pasākumiem Covid-19 izplatības palēnināšanai. Viņš arī kļuvis par vienu no līderiem konservatīvo pretestībā augošajai iecietībai pret LGBT tiesībām un aprīlī parakstīja likumu, kas aizliedz abortus pēc 15. grūtniecības nedēļas.

Sekojot konservatīvo politikai, Floridas gubernators šogad arī nosūtīja desmitiem nelegālo imigrantu uz Martasvinjardas salu Masačūsetsas štatā.

Lai gan Desantiss nav oficiāli paziņojis par savu kandidēšanu uz republikāņu 2024. gada Baltā nama nomināciju, viņš arī nav to noliedzis un atsakās apstiprināt, ka viņš paliktu štata gubernatora amatā uz visu otro termiņu.

66 gadus vecais Čārlijs Krists bija Floridas gubernators no 2007. līdz 2011. gadam, kad viņš bija Republikāņu partijā. Vēlāk Krists pārgāja uz Demokrātu partiju un kā tās biedrs tika ievēlēts par ASV Pārstāvju palātas locekli, bet pēc tam nolika kongresmeņa mandātu, lai atkal kandidētu Floridas gubernatora vēlēšanās.

Republikāņi atzīst, ka Kongresa vidustermiņa vēlēšanās "sarkanais vilnis" nav noticis

Otrdien notikušajās ASV Kongresa vidustermiņa vēlēšanās tā dēvētais republikāņu "sarkanais vilnis" nav noticis, pēc sākotnējo rezultātu apkopošanas atzinuši vadošie republikāņi.

Šīs vēlēšanas "noteikti nav republikāņu vilnis, tas ir pilnīgi skaidrs," telekanālam "NBC News" sacīja eksprezidenta Donalda Trampa galvenais sabiedrotais senators Lindsijs Greiems.

Senators Teds Krūzs, kurš iepriekš paredzēja "sarkano cunami", joprojām prognozē, ka republikāņi uzvarēs abās Kongresa palātās, taču sacīja: "Tas nav bijis tik liels vilnis, kā es cerēju."

Prezidenta partija tradicionāli ir zaudējusi vietas vidustermiņa vēlēšanās, republikāņiem uzvarot gan pēc Baraka Obamas, gan Bila Klintona pirmajiem prezidentūras diviem gadiem.

Šajās vēlēšanās tiek izraudzīti visi Pārstāvju palātas locekļi un trešdaļa senatoru, kā arī dažāda ranga amatpersonas štatu un vietējā līmenī.

Vidustermiņa vēlēšanās tiek pārvēlēti visi 435 Pārstāju palātas locekļi, un vairums prognožu liecināja, ka kontroli pār Kongresa apakšpalātu pārņems republikāņi. Vairākuma nodrošināšanai Pārstāvju palātā nepieciešamas vismaz 216 vietas.

Saskaņā ar daļējiem rezultātiem, šobrīd demokrāti Pārstāvju palātā nodrošinājuši 167 vietas, republikāņi - 192.

Saskaņā ar prognozēm pirms vēlēšanām, demokrātiem bija nelielas izredzes paturēt kontroli pār Kongresa augšpalātu. Līdz šim spēku samērs Senātā bija 50 pret 50. Saskaņā ar daļējiem rezultātiem, šobrīd demokrāti Senātā nodrošinājuši 47 vietas, republikāņi - 46, notiek balsu apkopošana par atlikušajām septiņām vietām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!