Foto: AFP/Scanpix/LETA

Polijas valdošajā koalīcijā esošās partiju apvienības iesniegušas atsevišķus likumprojektus par abortu likuma liberalizēšanu, ierosinot atļaut izdarīt abortu līdz 12. grūtniecības nedēļai, tomēr daļa parlamenta deputātu pret to izturas skeptiski.

Abortu likuma liberalizācija bija viens no tolaik opozīcijā esošo partiju solījumiem pirms pērn notikušajām parlamenta vēlēšanām, tomēr pēc Donalda Tuska vadītās valdības izveides kopīgu pozīciju šajā jautājumā partijām atrast ir grūti.

Visliberālāko nostāju šajā jautājumā ieņem kreiso partiju apvienība, kas novembrī neilgi pēc jaunā parlamenta sasaukuma darba sākuma iesniedza likumprojektu, kas cita starpā paredz legalizēt abortu līdz 12. grūtniecības nedēļai.

Tuska vadītā "Pilsoniskā koalīcija" (KO) arī sagatavoja līdzīgu likumprojektu un ceturtdien to iesniedza izskatīšanai parlamentā. Tomēr KO iekšienē nav vienprātības abortu jautājumā, jo tās sastāvā esošie kristīgie demokrāti šo ieceri neatbalsta.

Taču vēl konservatīvāku nostāju abortu jautājumā ieņem Valdības koalīcijā esošā apvienība "Trešais ceļš" (TD), kuras sastāvā ir agrārās Polijas Tautas partija un centriski labējā partija "Polija 2050".

Katoļu aktīvists un Polijas parlamenta spīkers Šimons Holovņa, kas pārstāv "Polija 2050", paudis pārliecību, ka TD vajadzētu panākt referendumu abortu jautājumā.

TD pārstāvis un bijušais lauksaimniecības ministrs Mareks Savickis atzina, ka apvienībā nav vienprātības, kā balsot par koalīcijas partneru ierosinātajiem likumprojektiem, turklāt ir skaidrs, ka "liela daļa parlamenta deputātu noteikti to neatbalstīs". Arī viņš pats balsotu pret abortu likuma liberalizāciju.

Polijas iepriekšējā valdība, ko veidoja nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums" (PiS) pastiprināja jau iepriekš stingros aborta noteikumus, tādēļ valstī aborti pašlaik ir likumīgi tikai tad, ja grūtniecība iestājusies izvarošanas vai incesta rezultātā vai ja tā apdraud sievietes dzīvību vai veselību.

2020. gadā pret abortu likumu bija plaši protesti visā Polijā, cilvēkiem izejot ielās pret PiS un katoļu baznīcu, kas atbalstīja valdības kontrolētās konstitucionālās tiesas lēmumu aizsargāt nedzimušos bērnus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!