Foto: Kolāža

Ņemot vērā aktuālos notikumus un tendences Latvijas ekonomikā un biznesa vidē, "Delfi Bizness" apkopojis svarīgāko informāciju, kas jāzina ikvienam.

1. augustā stāsies spēkā grozījumi Darba likumā, kas paredz vairākas nozīmīgas izmaiņas, tostarp darba līgumos būs jāiekļauj jauna, papildu informācija, būs iespēja noteikt garāku jauno darbinieku pārbaudes laika termiņu un sagaidāmas plašākas atvaļinājumu iespējas.

"Latvijas gāzes" vadītājs Aigars Kalvītis šonedēļ apstiprināja, ka uzņēmums atsācis iegādāties gāzi no Krievijas, par to maksājot eiro. Kalvītis arī atklāja, ka gāze netiek pirkta no uzņēmuma "Gazprom". Savukārt Krievijas gāzes ražotājs "Gazprom" sestdien paziņoja, ka pārtraucis gāzes piegādi Latvijai, apsūdzot to gāzes iepirkuma nosacījumu pārkāpšanā, atsaucoties uz uzņēmuma paziņojumu, vēstīja ziņu aģentūra "Reuters".

Piepildās iepriekš iezīmētais scenārijs – Latvijas ekonomikas izaugsme, tuvojoties gada nogalei, sāk būtiski bremzēties, un, kā norāda ekonomisti, tehniskā recesija, ko raksturo kritums tautsaimniecībā divus ceturkšņus pēc kārtas, jau ir tepat ap stūri.

Savukārt AS "Latvenergo" zīmola "Elektrum" klientiem maksa par elektroenerģiju pieaugs vidēji par 65%, tādējādi sadārdzinot rēķinu par 10-12 eiro mēnesī, informēja uzņēmumā.

Tālāk lasāms šo un pārējo šīs nedēļas nozīmīgāko rakstu apkopojums.

Izmaiņas atvaļinājumos un garāks pārbaudes laiks. Kas jāzina par Darba likuma grozījumiem?


Foto: Shutterstock

1. augustā stāsies spēkā grozījumi Darba likumā, kas paredz vairākas nozīmīgas izmaiņas, tostarp darba līgumos būs jāiekļauj jauna, papildu informācija, būs iespēja noteikt garāku jauno darbinieku pārbaudes laika termiņu un sagaidāmas plašākas atvaļinājumu iespējas.

Iepriekš izskatīšanai Ministru kabinetā virzītie Darba likuma grozījumi gan paredzēja vēl vairākus citus jauninājumus, taču tie līdz izskatīšanai Saeimā nemaz nenonāca, jo sociālie partneri par tiem nespēja panākt kompromisu. Advokātu biroja "Sorainen" Darba tiesību prakses grupas vadītāja, zvērināta advokāta Andra Burkevica ieskatā, būtiskākā problēma, kuru tomēr būtu nepieciešams risināt ar Darba likuma grozījumiem, un šāds mēģinājums arī šoreiz bija, ir tā sauktā nepilnā summētā darba laika problēma.

Rakstā lasāms par svarīgākajiem grozījumiem, kas stāsies spēkā 1. augustā, un ekspertu komentāri par gaidāmajām izmaiņām.

Lasīt vairāk

'Latvijas gāze' atsākusi pirkt dabasgāzi no Krievijas


Foto: Pexels

"Latvijas gāzes" vadītājs Aigars Kalvītis LTV raidījumam "Panorāma" šonedēļ apstiprināja, ka uzņēmums atsācis iegādāties gāzi no Krievijas, par to maksājot eiro. Kalvītis arī atklāja, ka gāze netiek pirkta no uzņēmuma "Gazprom".

Lasīt vairāk

Savukārt Krievijas gāzes ražotājs "Gazprom" sestdien paziņoja, ka pārtraucis gāzes piegādi Latvijai, apsūdzot to gāzes iepirkuma nosacījumu pārkāpšanā, atsaucoties uz uzņēmuma paziņojumu, vēstīja ziņu aģentūra "Reuters".

Lasīt vairāk

'Piena kombināta' teritorija pārtop jaunā kvartālā ar veikaliem, kafejnīcām un darbnīcām


Foto: Mārtiņš Purviņš, DELFI

"Tas mums bija patīkams pārsteigums, ka sabiedrība projektu uztvēra tik pozitīvi," atzīst nekustamā īpašuma attīstītāja VPH vadītājs Latvijā Juris Barkāns, stāstot par uzņēmuma jaunāko ieceri – tirdzniecības parka izveidi bijušā "Rīgas piena kombināta" vietā Valmieras ielā 2, Rīgā. Plānots investēt ap 40 miljoniem eiro un durvis vērt jau 2024. gadā.

Protams, bijuši skeptiķi, taču vairums novērtē to, ka šajā Rīgas vēsturiskā centra nostūrī, kas līdz šim bijis visnotaļ industriāls, paplucis un mazattīstīts, iecerēts jauns, daudzfunkcionāls objekts. "Piena kombināta" teritorija pārtop jaunā kvartālā, tiks sakārtota paliela teritorija. To ļaudis uztverot kā impulsu turpmākai apkaimes attīstībai.

Lasīt vairāk

Spekulācijas ar 'joku akcijām' nav pazudušas, bet kā ar peļņu?


Foto: Reuters/Scanpix

Pirms diviem gadiem sauja interneta vietnes "Reddit" lietotāju, paklausot "YouTube" video ieteikumiem, nopelnīja ievērojamas naudas summas, iegādājoties tolaik nīkuļojoša un aizmirstībai lemta ASV videospēļu mazumtirgotāja "GameStop" akcijas. Divus gadus vēlāk ideja par tā sauktajām "meme stocks" (interneta joku akcijām), kad, balstoties uz aktivitātēm soctīklos, pārsvarā nepieredzējuši investori metas pirkt uzņēmumus, kuri tuvojas bankrota slieksnim, nav pazudusi.

Šovasar amatieru cerības tiek liktas uz grūtus laikus pieredzējušā kosmētikas ražotāja "Revlon" akcijām. Vai "meme-stock" pasaulē joprojām var cerēt uz lielu peļņu?

Lasīt vairāk

Latvijā nogādāts vēl viens jaunais elektrovilciens; augustā sāks testēšanu


Foto: Publicitātes foto

Šonedēļ ar divām apsargātām kravas automašīnām no "Škoda Group" uzņēmuma "Škoda Vagonka" ražotnes Ostravā Rīgā nogādāti atlikušie divi no pavisam četriem otrā jaunā elektrovilciena sastāva vagoniem. Abu piegādāto elektrovilcienu testēšanu Latvijā plānots sākt augustā.

Lasīt vairāk

Sākam savu biznesu! Uzņēmējas pieredzes stāsts: galvenais ir neapstāties


Foto: Privātais arhīvs

"Neatlaidība ir priekšnoteikums! Ceļā būs daudz un dažādi izaicinājumi, bet būtiski ir neapstāties pie pirmajām grūtībām un turpināt," tāda ir uzņēmējas Lindas Dambenieces-Miglinieces atziņa, attīstot biznesu no nulles. Sarunā ar "Delfi Bizness" viņa dalās savā pieredzē un atklāj, kas palīdzējis visvairāk. Linda Dambeniece-Migliniece pievērsusies auduma autiņbiksīšu ražošanai, attīstot zīmolu "doopsis".

SIA "doopsis" pirmajam darbības gadam (uzņēmuma reģistrācijas datums: 01.12.2021.) īpašniece izvirzījusi vairākus attīstības mērķus, un pirmie rezultāti jau esot pavisam tuvu un saskatāmi: kļūt par sociālo uzņēmumu, kā arī izveidot savu šūšanas darbnīcu Madonas novadā.

Uzņēmuma dibinātāja arī stāsta, kāpēc, viņasprāt, "Madona ir absolūti lieliskākā vieta Latvijā, kur uzsākt biznesu", kā arī – kāpēc bez Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa inkubatora atbalsta viņas uzņēmuma, iespējams, nemaz nebūtu.

Lasīt vairāk

'Sadales tīklam' aizdomas par saules paneļu lietošanas pārkāpumiem; plāno doties reidos


Foto: Pixabay

AS "Sadales tīkls" (ST), izmantojot mājsaimniecībās uzstādītos viedos skaitītājus, attālināti konstatējis, ka no saules paneļiem kopējā sistēmā tiek ielaists ievērojami vairāk elektrības nekā norādīts pieteikumā, vēstīja TV3 Ziņas. Viedie skaitītāji arī liecina, ka kopējā tīklā no saules paneļiem ielaistā elektrība krietni pārsniedz mikroģenerācijai atļautos 11,1 kW griestus, norāda uzņēmumā.

Lasīt vairāk

Reaģējot uz informāciju, ka AS "Sadales tīkls" grasās doties reidos uz mājsaimniecībām, kas uzstādījušas saules paneļus, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) aicināja uzņēmumu pārdomāt retoriku un darba metodes.

Lasīt vairāk

Kā un kāpēc izvairīties no 'diplomu dalītājiem'? Intervija ar Rīgas Biznesa skolas vadītāju


Foto: Mārtiņš Purviņš, DELFI

Visā pasaulē ir augstākās izglītības iestādes, kuras, ņemot vērā izglītības kvalitāti, kādu tās nodrošina, būtībā vienkārši "izdala diplomus" un Latvija nav bijusi izņēmums, intervijā "Delfi Bizness" saka Rīgas Biznesa skolas (Rīgas Biznesa skola ir Rīgas Tehniskās universitātes struktūrvienība) vadītājs Jānis Grēviņš, mudinot šim jautājumam sabiedrībā pievērst pastiprinātu uzmanību.

Vaicāts, kā Latvijā iegūstamā augstākā izglītība kopumā izskatās uz pasaules fona, Grēviņš neslēpj – ja jaunietis spēj iestāties jebkurā no vadošajām universitātēm pasaulē, tad nav divu domu – Latvijai ar tām konkurēt grūti, jo pat vienas šādas izglītības iestādes budžets var pārsniegt visas Latvijas valsts budžetu. "Hārvarda, Oksforda, Kembridža – tas ir labākais, ko pasaule var piedāvāt, tāpēc nedomājiet – ejiet tur!" Savukārt, izvēloties ārvalstu augstskolas, kas ir zem "top 100" pasaulē, rūpīgi jāizsver – varbūt tomēr labāk izglītoties tepat Latvijā.

Lasīt vairāk

Kriptoziema piebremzējusi 'airBaltic' NFT plānus, bet aviokompānija apņēmīga turpināt


Foto: Publicitātes attēls

Lai gan pēdējo mēnešu laikā kriptovalūtu un NFT pasaule piedzīvo tā saukto kriptoziemu, proti, strauju vērtības kritumu un investoru neuzticības vilni, Latvijas nacionālā aviokompānija "airBaltic" nav atteikusies no idejas izlaist savu NFT kolekciju. Pirmais jautājums, kas, šķiet, katru reizi, kad "airBaltic" ziņo par NFT projektiem, rodas daudzu prātos un atspoguļojas arī sociālajos tīklos, ir – kādēļ? Tātad – kāpēc "airBaltic" tas vispār ir vajadzīgs?

To intervijā "Delfi Bizness" skaidro aviokompānijas eksperts Artūrs Garais.

Lasīt vairāk

Ekonomisti: cerības uz pozitīvu tautsaimniecības dinamiku nu ir vājas


Piepildās iepriekš iezīmētais scenārijs – ekonomikas izaugsme, tuvojoties gada nogalei, sāk būtiski bremzēties; un, kā norāda ekonomisti, tehniskā recesija, ko raksturo kritums tautsaimniecībā divus ceturkšņus pēc kārtas, jau ir tepat ap stūri.

Lasīt vairāk

'Elektrum' klientiem maksa par elektroenerģiju pieaugs vidēji par 65%


Foto: Pixabay

AS "Latvenergo" zīmola "Elektrum" klientiem maksa par elektroenerģiju pieaugs vidēji par 65%, tādējādi sadārdzinot rēķinu vidēji par 10-12 eiro mēnesī, pastāstīja AS "Latvenergo" pārstāve Ivita Bidere.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!