Foto: Pixabay

Latvijas pārtikas nozare mēneša laikā var zaudēt eksporta apjomus vismaz 30 miljonu eiro apmērā, ja nekavējoties netiks atrisināta ārkārtas situācija ar Polijas autopārvadātāju uzsākto Ukrainas ekonomikas blokādi, brīdina Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Polijas autopārvadātāju īstenotā Ukrainas ekonomikas blokāde ar aktivitātēm uz Ukrainas un Polijas robežas, kas pasliktina situāciju arī uz citu tuvējo valstu robežām, ir būtiski ietekmējusi arī Latvijas pārtikas nozares darbību, viņa informē.

"Ukraina mūsu pārtikas nozarei ir svarīgs partneris gan eksportā, gan izejvielu piegādēs. Situācija uz Ukrainas un Polijas robežas un līdz ar to piegādes uz un no Ukrainu pašlaik ir neprognozējamas, pārvadājumu grafiki ir dramatiski nobīdījušies no divām dienām līdz pat vairākām nedēļām," situāciju raksturo Šure.

"Daudzas transporta vienības ir paralizētas, stāvot uz robežas Polijā un Ukrainā, ietekmējot arī citu eksporta līgumu izpildi. Rezultātā eksports uz Ukrainu ir būtiski kavēts, pārtikas ražotāji ir neziņā par izejvielu piegādēm, tas ietekmē ražošanu un draud ar soda sankcijām par neizpildītiem līgumiem. Tikai viena mēneša kavēšanās pārtikas nozarei var radīt vismaz 30 miljonu eiro eksporta apgrozījuma zaudējumu, kas būtu jūtams sitiens arī valsts maciņam negūto nodokļu ieņēmumu veidā," viņa brīdina.

LPUF padomes priekšsēdētāja norāda, ka līdz šim federācijā apzinātas tikai sekas, ko Polijas autopārvadātāju protesta akcija diendienā rada lielākajiem Latvijas pārtikas nozares ražotājiem, kuri ir lielākie eksportētāji un izejvielu saņēmēji no Ukrainas, līdz ar to pieļaujams, ka kopumā nozarē situācija varētu būt vēl traģiskāka.

Ražotāji meklējot risinājumus, jaunus tirgus izejvielu piegādēm, bet esot skaidrs, ka citās valstīs izejvielu cenas būs augstākas nekā Ukrainā.

"Tas nozīmē, ka ražotāji būs spiesti paaugstināt produktu cenas un dzīsim uz augšu inflāciju, jo politiķi nedara savu darbu," pauž Šure.

"Šī ir tā reize, kad sagaidām ātru, izlēmīgu un efektīvu darbu no mūsu Ārlietu ministrijas. Nozare ir nepatīkami pārsteigta, ka neredzam un nejūtam risinājuma meklējumus ministra, bet vien vēstnieka līmenī. Runa ir par Latvijas ekonomiku, un mūsu Eiropas lietu un attiecību ekspertam – Ārlietu ministrijai – ir jāapliecina sava politiskā varēšana un sarunās ar Polijas amatpersonām nekavējoties jārod risinājums šai ārkārtas situācijai, jo kaitējums Latvijas tautsaimniecībai pieaug ar katru dienu," viņa uzsver.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!