Foto: AFP/Scanpix

Piektdien, 7.novembrī, publiskoti to 12 privāto investoru vārdi, kaskopā ar ASV investīciju fondu "Ripplewood" izvēlēti kā valstij piederošo bankas "Citadele" akciju pircēji.

Viens no līdz šim nezināmajiem investoriem ir Gehems Elisons - ASV Belferas zinātnes un starptautiskās politikas centra direktors un Hārvardas Kenedija skolas profesors. "Citadelē" viņš strādās kā padomnieks. Iepriekš viņš bijis ASV prezidentu Reigana un Klintona padomnieks.

Pols Volkers ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja amatā bija no 1979. līdz 1987.gadam. Viņš vadīja ekonomiskās atkopšanās padomnieku komandu pašreizējā ASV prezidenta Baraka Obamas administrācijā. "Citadelē" Volkers strādās kā padomnieks.

Tāpat "Citadeles" darījumā piedalās Džeimss Balzilī (James Balsillie) no Kanādas - "BlackBerry" telefona radītāja "Research in Motion" līdzdibinātājs.

Investori vidū ir Ēģiptes miljardieris Nasevs Savirs. Viņa vadītais uzņēmums "OCI N.V." ir viens no pasaules lielākajiem būvniecības uzņēmumiem.

Investoru sarakstā atrodas arī Džeimss Volfensons - bijušais Pasaules bankas prezidents, kurš šajā amatā atradās no 1995. līdz 2005.gadam.

Investoru grupā ir arī Džeralds Krēmers, kurš dibinājis vienu no ASV vadošajām investīciju firmām "Cramer Rosenthal & McGLynn LLC", kuras aktīvi sasniedz 12 miljardus ASV dolāru.

Tāpat "Citadelē" investējis arī Metjū Digs, kas 13 gadus bijis pasaules lielākā ledusskapju un gaisa kondicionieru kompresoru ražotāja "Copeland Corporation" vadītājs. Viņš bijis viens no "Ripplewood" partneriem.

Viens no investoriem ir Emonds Safra - ASV aktīvu pārvaldības uzņēmuma "EMS Capital LP" pārstāvis.

"Citadeles" investoru vidū ir arī Stenlijs Šūmans, kas investīciju nozarē strādājis 50 gadus. Viņš darbojies arī mediju nozarē.,

Viens no investoriem ir arī Džeimss Steilijs, kompānijas "BlueMountain Capital" vadītājs. Pirms tam viņš 30 gadus pavadījis "J.P.Morgan".

Tāpat "Citadeles" darījumā piedalās "The Baupost Group", kas ir kapitāla pārvaldības kompānija, pēc diskrētuma principiem īstenojot investīcijas institucionālu un privātu klientu uzdevumā.

Dhanandžaja Dvivedi (Dhananjaya Dvivedi), kas arī ir "Citadeles" investors. 10 gadus viņš bijis Japānas "Shinsei bank" izpilddirektors. Viņš kļūs par "Citadeles" padomes locekli.

Kā zināms, darījumu līdz šim sedzis noslēpumainības plīvurs un oficiāli nav publiskoti to investoru vārdi, kas līdz ar "Ripplewood" iegādājušies Latvijas valstij piederošās bankas "Citadele" akcijas.

Kā vēstīts, Loginovs un otrs jaunieceltais PA valdes loceklis - Ģirts Freibergs -, un "Ripplewood Advisors LLC" izpilddirektors un dibinātājs Kolinss trešdien parakstījai līgumu par bankas "Citadele" 75% akciju pārdošanu 12 starptautisku investoru grupai un "Ripplewood" par 74 miljoniem eiro.

Darījuma nosacījumi paredz, ka investori un ERAB palielinās bankas kapitālu par 10 miljoniem eiro. Darījums noslēgsies 2015.gada pirmajā ceturksnī, kad tiks saņemts atbilstošu uzraudzības iestāžu apstiprinājums. Pārdošanas cena var mainīties atkarībā no bankas darbības rādītājiem līdz 2014.gada beigām, salīdzinot ar plānotajiem rādītājiem. Tāpēc galīgā cena tiks noteikta 2015.gada sākumā.

Pagājušajā nedēļā no amatiem atkāpās PA vadītājs Ansis Spridzāns un valdes loceklis Guntis Lauskis. Spridzāns sacīja, ka tā rīkojies, jo nepiekrīt valdības lēmumam nekavējoties parakstīt līgumu par "Citadeles" pārdošanu, lai arī bija iespēja turpināt sarunas par bankas pārdošanu līdz gada beigām.

Par jauno aģentūras valdes priekšsēdētāju Ekonomikas ministrija steigā izvēlējās līdzšinējo PA Komercdarbības dienesta vadītāju Vladimiru Loginovu, bet valdes locekli - bijušo bankas "Citadele" padomes locekli Ģirtu Freibergu.

"Ripplewood" vārds saistīts ar vairākām globāli nozīmīgām investīcijām, piemēram, Japānas "Shinsei Bank", "Readers Digest" un citos uzņēmumos. Kā vēsta "The Wall Street Journal" pēdējos gados investīciju fonds piedzīvojis finansiālas problēmas, ko izraisīja "Readers Digest" maksātnespēja un fondam piederošā ASV pārtikas ražotāja "Hostess Brands" bankrots. Tādēļ pēdējos gados "Ripplewood" koncentrējas uz fonda dibinātāja Kolinsa un viņa ģimenes līdzekļu ieguldīšanu.  Līdz ar "Citadeles" darījumu publiski izskanējis arī "Ripplewood" šogad īstenotais ieguldījums Ēģiptes nekustamo īpašumu attīstītājā "Sixth of Ocober".

"Citadeles" investorus PA bijušais šefs Spridzāns nosauca par "riska kapitālistiem". "Tas, kas ir zināms un līdz šim komunicēts, ka tie pārsvarā ir riska kapitālisti. To pamatformula ir nepalikt ilgi, viņi iegulda, nopelna naudu un virzās tālāk."

Spridzāns norādīja, ka atkāpies, jo uzskatīja, ka ir vēl divi mēneši, ko varēja diskutēt un panākt labākus noteikumus. "Privatizācijas aģentūrā esam centušies būt nepolitiski. Es nebiju piesaistīts nevienai politiskajai partijai. Mūsu galvenais uzdevums bija censties sasniegt pēc iespējas labākus noteikumus. Privāts pircējs uz šādiem noteikumiem neparakstītos. Man arī personīgi jāpieņem lēmums, vai tie ir stratēģiski solījumi, vai nav pretrunā rūpīga saimnieka principiem, un kas jāņem vērā pēc likumiem."

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) Spridzāna atkāpšanos savukārt nosauca par "neprofesionālu un bezatbildīgu".

Kā vēstīts, "Ripplewood" piedāvājums bijis viens no finansiāli pieticīgākajiem. Izvēlēties šo investor ieteikuši konsultanti no "Societe Generale", tāpat nozīmīgi bijuši arī ģeopolitiski pasvērumi, iepriekš norādījuši valdības pārstāvji.

"Pietiek.com" vēstīja, ka pretendentu vidū bija arī "Norvik banka" un "pašmāju kapitāls, kura izcelsme meklējama ātro kredītu biznesā", kā arī savulaik "melnajā sarakstā" iekļautais krievu miljardieris Jurijs Šeflers, kura kontrolētajai "S.P.I. Group" pieder teju 90% "Latvijas Balzama" kapitāldaļu.

"Citadele" tika izveidota 2010.gada augustā pēc "Parex bankas" restrukturizācijas. Uz jaundibināto banku  tika pārnesta lielākā daļa līdzšinējās "Parex bankas" aktīvu, bet neprofila aktīvi tika atstāti "Parex bankā" jeb risinājumu bankā. Uz "Citadeli" tika pārcelta arī daļa Valsts kases noguldījumu.

Vienošanās ar Eiropas Komisiju (EK) paredz, ka "Citadele" jāpārdod līdz gada beigām. Ja Latvijas valdība to neizdarīs, tad, visticamāk, EK pārņems procesu un pārdos banku ļoti ātri par, visticamāk, ļoti zemu cenu, iepriekš prognozēja Dombrovskis. Savukārt nacionālā apvienība uzskata, ka pašlaik banka nebūtu jāpārdod.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!