Foto: LETA

Būvniecības izmaksu kāpums ietekmēs arī tos iedzīvotājus, kuri neko nebūvē, tā kā nekustamā īpašuma bojājuma gadījumā saņemtā apdrošināšanas atlīdzības summa nespēs segt reālās būvniecības izmaksas, pavēstīja apdrošināšanas kompānijas "Compensa Vienna Insurance Group" Latvijas filiāles pārstāvji.

Ekonomikas ministrijas veiktajā pētījumā par prognozētajām izmaiņām darbaspēka un būvmateriālu izmaksās 2021.-2025.gadam iegūtās prognozes norāda, ka būvniecības izmaksas 2021.gadā pret 2020.gadu pieaugs rekordaugsti par 6,6%, sasniedzot pēdējo deviņu gadu laikā augstāko pieaugumu.

Covid-19 pandēmijas ietekmē būtiski palielinājies būvniecības apjoms Latvijā. Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas pētījumu dzīvojamo un nedzīvojamo ēku būvniecībā vien 2021.gadā jārēķinās ar būvmateriālu izmaksu pieaugumu 14,7-14,8% apmērā.

Tāpat vērojams darbaspēka samaksas pieaugums un būvniecības nozares pieprasījums citās Eiropas Savienības (ES) valstīs. Jau šobrīd saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem tikai augustā salīdzinājumā ar pērnā gada tādu pašu periodu būvmateriālu cenas palielinājās par 12,8%. Visbūtiskāk būvmateriālu izmaksas ietekmē metāla un kokmateriālu cenas, kā arī kopējais būvniecības apjoms.

"Compensa Vienna Insurance Group" Latvijas filiāles risku parakstīšanas departamenta vadītājs Raitis Čaklis skaidroja, ka, pārslēdzot apdrošināšanas līgumu, bieži tiek atstāta tāda pati īpašuma apdrošinājuma summa, kāda tā bija, noslēdzot apdrošināšanas līgumu pirmo reizi. Taču iepriekšējās apdrošinājuma summas šobrīd vairs neatbilst reālajām būvniecības cenām.

"Līdz ar to, ja notiek nelaime un īpašums ir apdrošināts par pārāk zemu vērtību, apdrošināšanas izmaksa nesedz visus attiecīgi nodarītos zaudējumus. Tātad ģimenes, kā arī uzņēmumi, kuri ir piedzīvojuši zaudējumus, piemēram, ugunsgrēka gadījumā, nesaņems pilnu īpašuma atjaunošanas summu," pauda Čaklis.

Eksperts uzsvēra, ka ir svarīgi, noslēdzot apdrošināšanas līgumu, pārliecināties, vai īpašuma apdrošinājuma summa ir pietiekama, lai pēc nelaimes īpašumu varētu atjaunot stāvoklī, kāds bija pirms apdrošināšanas gadījuma iestāšanās.

Čaklis informēja, ka plūdu, ugunsgrēka vai citu nelaimes gadījumu rezultātā bojātā īpašuma atjaunošana šobrīd ir kļuvusi daudz dārgāka. Atrast būvniecības uzņēmumu, kurš atjaunos īpašumu par mazāk nekā 1000 eiro kvadrātmetrā, ir ļoti grūti. Savukārt gadījumā, ja apdrošināšanas ņēmēja noteiktā apdrošinājuma summa ir 700 eiro par kvadrātmetru, šī 30% starpība tam būs jāsedz pašam, tādējādi būtiski palielinot mājsaimniecības finansiālo slogu.

Lai izvairītos no nepilnīgas apdrošināšanas riska, rūpējoties par sava nekustamā īpašuma drošību, apdrošināšanas ņēmējiem būtu jāpārskata esošās apdrošināšanas polises un jāpārliecinās, ka izvēlētā apdrošinājuma summa ir pietiekama, ņemot vērā izmaiņas būvniecības tirgū. Tāpat būtu vēlams ne tikai novērtēt, cik nekustamā īpašuma atjaunošana izmaksātu šodien, bet arī ņemt vērā dabisko inflāciju un iepriekš paaugstināt apdrošinājuma summu, vidēji par 5-10% no īpašuma atjaunošanas pašreizējās vērtības.

Pagājušajā gadā "Compensa" Baltijas valstīs pieteiktas apdrošināšanas atlīdzības 70,3 miljonu eiro apmērā pretstatā 41,9 miljoniem eiro 2019.gadā.

"Compensa" Latvijas filiāle ietilpst "Vienna Insurance Group". Šobrīd "Vienna Insurance Group" Latvijā pieder arī risku apdrošinātājs "BTA Baltic Insurance Company" (BTA), kas 2017.gada nogalē pievienoja "InterRisk Vienna Insurance Group" (iepriekš "Baltikums Vienna Insurance Group"). Tāpat "Vienna Insurance Group" ietilpst dzīvības apdrošinātāja "Compensa Life Vienna Insurance Group" Latvijas filiāle.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!