Foto: LETA

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) vadība pauž neizpratni par valdības vēlmi atkāpties no vienošanās par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanu, portālam "Delfi" pavēstīja LTRK.

LTRK atgādina, ka plāns samazināt IIN ir noteikts likumā un nostiprināts līgumā vienojoties ar Finanšu ministriju (FM). Uzņēmēji aicina ir valdību uz dialogu, lai runātu par izveidojušos situāciju un panāktu vienošanos par turpmāko nodokļu politiku.

Tā kā lielākā daļa jeb 80% IIN nonāk pašvaldību budžetā, tad nodokļa nesamazināšana būtiskas izmaiņas valsts ieņēmumos nedos, uzsver LTRK.

"Jau vairākkārt valdība ir atkāpusies no saistībām un izskatās, ka likumā ierakstītais, pirms vēlēšanām deklarētais un politiķu paustais ir bijusi tikai tukša skaņa," atzīst LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, atgādinot, ka vienošanās ar FM tika parakstīta pērn oktobrī, paužot gatavību samazināt IIN līdz 22%.

Ja darbaspēka nodokļi netiks samazināti, kā to plānoja uzņēmumi, ekonomiskā aktivitāte varētu sarukt un veidosies labvēlīga augsne ēnu ekonomikai. Latvijā ir ne tikai lielākie darbaspēka nodokļi zemu ienākumu grupā, bet arī viens no zemākajiem neapliekamajiem minimumiem gan Baltijas valstīs, gan arī salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, skaidro LTRK.

Uzņēmēji rosina samazināt IIN, un nepieciešamo finansējumu meklēt valsts budžetā - konsolidējot ministriju un to pakļautībā esošo iestāžu budžetus.

"Arvien biežāk dzirdam par nesaimniecisku darbību, realizējot neveiksmīgus projektus un turpinot to attīstību gadiem. Tāpat arī daudzas citas ierēdņu darbības un dzīvošana uz nodokļu maksātāju rēķina mēdz izsaukt neizpratni," min Endziņš, piebilstot, ka saimnieciski strādājot, iespējams gan atrast veidu, kā ietaupīt budžeta naudu, gan arī ļaut uzņēmējiem attīstīties ar paredzamiem un saprotamiem noteikumiem, tostarp nodokļu politikas jomā.

Saskaņā ar esošo regulējumu nodokļus drīkst paaugstināt tikai tad, ja nekavējoties jāreaģē uz izmaiņām ekonomiskajā vai sociālajā situācijā valstī un tam ir objektīvs, ekonomiski pamatots un saprātīgs pamats.

Tā kā pašlaik publiskajā telpā pamatoti argumenti neesot izskanējuši, lai veiktu izmaiņas nodokļu politikā, LTRK aicina ministru prezidenti Laimdotu Straujumu (V) un FM pirms lēmumu pieņemšanas tikties, lai runātu plašāk par darbaspēka nodokļu turpmāko apjomu, tostarp IIN samazināšanu, kā to paredz vienošanās.  

Jau vēstīts, ka Straujuma (V) neredz iespēju samazināt IIN likmi par vienu procentpunktu 2016.gadā - no 23% līdz 22%, kā plānots.

LTRK ir uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi.

Kopumā LTRK ir vairāk nekā 1300 individuālu biedru un vairāk nekā 50 uzņēmēju biedrību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!