Foto: NASA

Kosmosa apguves joma piedzīvo strauju attīstību, un daudzas parādības, kas šodien ir zinātniskā fantastika, jau pēc dažiem gadiem būs realitāte. Nozarei aizvien ir arī liels ekonomiskais potenciāls – tās ir dažas no atziņām, kas izskanēja Rīgā aizvadītajā zinātņietilpīgo tehnoloģiju nozares konferencē "Deep Tech Atelier 2024".

Vienkopus pulcējot lektorus no Lielbritānijas, Šveices, Vācijas, Luksemburgas, Francijas, Somijas, Japānas, ASV un citām valstīm, dažādu nozaru profesionāļus, studentus, akadēmiķus un citus interesentus, šogad Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētā konference notika sesto reizi, vienlaikus ar to atzīmējot arī Eiropas Kosmosa aģentūras dienu.

Pasākuma norise tika organizēta uz trim skatuvēm, un viens no akcentiem tika likts uz biotehnoloģijām un kosmosa tehnoloģijām, atgādinot to nozīmi cilvēku dzīvē jau šobrīd. Kosmoss nebūt nenozīmē tikai iekāpšanu kosmosa kuģī, lai dotos Visuma izpētes misijās.

Nākotnē kosmosā varētu notikt ražošana un filmu uzņemšana

Piemēram, viena no pasaulē zināmākajām itāļu kosmosa zinātnes inženierēm Bianka Čefalo savā spilgtajā prezentācijā uzsvēra, ka kosmosa tehnoloģijas ikdienā lieto ikviens, pats par to pat neiedomājoties – no navigācijas rīkiem un laika prognožu saņemšanai līdz mobilo sakaru, platjoslas interneta, tālmācības pakalpojumu un sociālo tīklu lietošanai.

Perspektīvā viņa iezīmēja vīziju, ka nākotnē tostarp uz kosmosa vidi varētu tikt pārcelti daudzi šodien uz Zemes notiekoši procesi – no rūpnieciskās ražošanas līdz pat filmu uzņemšanai. Čefalo uzsvēra potenciālo kosmosa tehnoloģiju ekonomisko pienesumu, kas nepilnu desmit gadu laikā varētu sasniegt vairākus triljonus eiro.

Foto: Publicitātes foto

Pasākuma gaitā gan klātesošajiem, gan virtuālās vides skatītājiem bija iespēja noklausīties desmitiem praktiskās pieredzes stāstus par dažādu tehnoloģiju praktisko pielietojumu, inovatīvu ideju pārvēršanu veiksmīgā komercdarbībā enerģētikā, medicīnā, drošībā un citās jomās, kā arī saņemt informāciju par aktualitātēm, kas skar esošo un potenciālo tehnoloģiju nozares sinerģiju ar akadēmisko vidi un sagaidāmos risinājumus nākotnē.

Mūsdienu problēma darbā – izdegšana un mentālā nestabilitāte

Tāpat vairāki konferences dalībnieki pievērsa uzmanību dažādiem blakusefektiem, kas ietekmē ne tikai kosmosa un tehnoloģiju nozarēs strādājošos.

Visspilgtākais lektors šajā jautājumā bija pasaulē pazīstamais uzņēmumu un augstākā līmeņa sportistu konsultants, mentālās un fiziskās veselības speciālists Robs Brindeds.

Viņš saistošā stāstījumā iedziļinājās cilvēka ķermeņa līdzībās ar kādas tehniskas iekārtas mehānismu. Brindeds runāja par organisma reakciju uz dažādām mūsdienās bieži sastopamām problēmām – pārslodzi darbā, nebeidzamu tiekšanos uz augstiem mērķiem, kas galu galā izraisa izdegšanu un noved pie garīgās veselības problēmām, un mentālo nestabilitāti, to salīdzinot ar kāmja skrējienu ritenī.

"Kāmis skrien kā traks, bet nekur uz priekšu netiek, tikai skrien, reizēm apgāžas vai noguris noslīd atpakaļ sākuma punktā," savu stāstījumu tēlaini ilustrēja Brindeds, kā problēmas risinājumu piedāvājot rast veselīgu darba-brīvā laika līdzsvaru.

Foto: Publicitātes foto

Īpaša vieta pasākumā bija atvēlēta arī jaunuzņēmumu pārstāvjiem, kuriem tika atvēlētas tikai trīs minūtes savas biznesa idejas prezentēšanai. To izmantoja vairāki inovatori, kas ekspertu žūrijai un potenciālajiem investoriem izklāstīja savus iecerētos risinājumus problēmām enerģētikā, medicīnā, veselības uzlabošanā un citās jomās. Te sevišķu uzmanību piesaistīja tieši saistībā ar veselības jomu piedāvātie risinājumi, piemēram, acu trenēšanas ierīce redzes uzlabošanai un pat mākslīgie transplantējamie orgāni.

Medicīna un veselība ir jomas, kurām jaunuzņēmumi bieži pievērsušies arī agrāk. Kā liecina Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas dati, gada sākumā Startin.LV jaunuzņēmumu datubāzē Latvijā bija reģistrēti 449 jaunuzņēmumi. Visvairāk Latvijas jaunuzņēmumi darbojas tādās sfērās kā "FinTech" (finanšu tehnoloģijas), "HealthTech" (veselības tehnoloģijas), mākslīgais intelekts, "MedTech" (medicīnas tehnoloģijas) un mobilitāte.

Foto: Publicitātes foto

Šogad konferenci "Deep Tech Atelier 2024" klātienē vēroja aptuveni pusotrs tūkstotis apmeklētāju no visas pasaules.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!