Foto: Topper Comm

Sestdien, 13. aprīlī, Rīgā, kultūras telpā "Hanzas perons" ar koncertu viesosies austrāļu izcelsmes elektroniskās mūzikas mākslinieks un skaņas pētnieks Bens Frosts (Ben Frost) no Islandes.

Koncerta īpašais viesis būs pašmāju komponists un improvizators Platons Buravickis.

Kā "Delfi" vēsta koncerta rīkotāji, Bens Frosts ir komponists un producents no Austrālijas, kurš jau ilgstoši par mājām sauc Reikjavīku Islandē. Viņa ar citiem nesajaucamais rokraksts kompozīcijā un skaņas dizainā vietējiem klausītājiem ir labi pazīstams. Lai dēvēta par minimālisma estētikā ieturētu instrumentālu eksperimentālo mūziku vai par pankroku ar blekmetāla iezīmēm, ķermeniskā koncertpieredze pēc mākslinieka iepriekšējām vizītēm Latvijā apmeklētājiem noteikti palikusi spilgā atmiņā. Pēc ieilgušas pauzes šajā formātā – pilnmetrāžas studijas albumu izdošanā – nupat klajā nācis ilgi gaidītais Frosta ieraksts "Scope Neglect".

"Frosts jau ilgstoši ir sliecies orķestrālas varenības virzienā, ik pa laikam to spēji pārraujot ar pancīgu elektrisko ģitāru, šķietami kļūdainiem elektronikas iestarpinājumiem, spokainu skaņas dizainu, ar nevilšiem buršanās vai pašnopietnības auriem," jaunākā albuma recenziju iesāk laikraksts "The Guardian". Par "Arvo Pertu Trenta Reznora aranžējumā" Benu Frostu jūsmīgi nodēvēja kāds cits apskatnieks, recenzējot viņa 2007. gada albumu "Theory Of Machines". Septiņpadsmit gadu laikā un caur vairākiem citiem albumiem, skaņas instalācijām un mūziku kinematogrāfam, "skaisto, lielo briesmu klātesamības sajūta" joprojām Frosta mūzikā ir. Un tāpēc viņu joprojām iespējams atpazīt jau ar pirmajām taktīm. Arī jaunākajam albumam sākoties ar skaņdarbu "Lamb Shift".

Iespējams, fizikalitāte, kādu to pazīstam autora mūzikā, vispārliecinošāk savulaik ienāca ar albumu "By The Throat", kas dienasgaismu ieraudzīja 2009. gadā, un izraisīja pamatīgu viļņošanos mūzikas cienītāju, kritiķu un profesionāļu aprindās. Tas bija atrodams daudzu par mūziku rakstošo mediju gada kopsavilkumos līdzās citiem ievērības cienīgiem izdevumiem. Mūzika, kas bija kļuvusi fiziska gan ierakstā, gan sekojošajos koncertos, daudziem nudien "ķērās pie rīkles" ar savu brīžiem šausmas uzdzenošo tiešumu un klātesamību. Piemēram, albumā dzirdamas paša Frosta Islandes ziemeļos ierakstītas vilku gaudas.

"Šī mūzika ārpus rāmjiem, bez iešķirošanas iespējām, liekas barojamies no kādas nepazīstamas tumšās vielas [..] Tas, ko Frosts grib, lai dzirdam, bieži vien nav tas, ko viņš vēlas, lai mēs jūtam. "Scope Neglect" ir apzināta opozīcija noteikumiem. Divējāda apmulsināšanas un iznīcināšanas spēle. Mehānismi pārkonfigurēti un pārbūvēti. Senās enerģijas novirzītas un pārvirzītas. Mērogs izplests, nofiksēts un izšķīdis.

Atzīmējot izdevniecībā "Mute" klajā nākušo albumu, Bens Frosts devies turnejā. Starp citām pieturvietām bez Rīgas mūziķa kalendārā ir arī koncerts Kijivā.

Biļetes uz Bena Frosta koncertu 13. aprīlī "Hanzas peronā" nopērkamas "Biļešu paradīzes" tirdzniecības tīklā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!