Foto: Andrejs Strokins

Kinoteātrī "Forum Cinemas" 26. februāra vakarā notika režisoru Staņislava Tokalova un Jura Kursieša veidotā seriāla "Padomju džinsi" pirmo divu sēriju pirmizrāde. Krāšņais pasākums pulcēja kopā radošo komandu, skatītājus un atbalstītājus. "Padomju džinsi" ir stāsts par biksēm, kas izmainīja pasauli, un tas būs skatāms kinoteātros visā Latvijā no 1. marta.

Seriāla scenāriju rakstīja Staņislavs Tokalovs, Teodora Markova un Valdemars Kalinovskis, balstoties uz trim patiesiem stāstiem. Kā vēstīts iepriekš, "Padomju džinsi" ir traģikomisks stāsts par brīvdomātājiem un konformistiem, par attiecībām un izvēlēm, par robežu un pasaules atvēršanos. Un par biksēm, kas izmainīja pasauli! Septiņdesmito gadu izskaņā – laikā, kad visā PSRS ir izvērsta pati sīvākā propaganda pret rietumu kultūru – kādā Latvijas psihiatriskajā slimnīcā kvēls rokmūzikas fans ir izveidojis veiksmīgu un nelegālu pagrīdes džinsu ražotni.

Aktieris Kārlis Arnolds Avots seriālā atveido galveno varoni – Renāru, rokmūzikas cienītāju un kontrabandas preču tirgoni. Aktieris dalās iespaidos: "Man vēl nav bijusi tāda pirmizrāde, kur tik daudzi cilvēki nākuši klāt un vēlējušies pateikt paldies. Pirmizrādē, esot starp skatītājiem, es biju izbrīnīts un ļoti saviļņots, kā viņi dzīvoja līdzi tam stāstam, kā viņi sekoja manam varonim Renāram. Tas mani visvairāk iepriecina."

Gints Grāvelis filmā atveido Krūku – it kā nevainīgu sporta skolotāju, kas patiesībā vada kontrabandas tīklu. Gints jūtas saviļņots: "Super, pirmajās divās sērijās ir tik labi āķi samesti uz priekšu. Brīnišķīgi aktieri un īsts stāsts. Tur viss bija tik vienkārši, tai pat laikā tik skaisti un īsti."

Foto: Andrejs Strokins

Savukārt Gundars Āboliņš, kurš seriālā atveido psihiatriskajā slimnīcā ieslodzītu profesoru, stāsta: "Uz sevi skatīties nav mana vājība, jo es redzu savas kļūdas. Bet, kas attiecas uz kolēģiem – ļoti laba, neuzspēlēta aktierspēle. Somu kolēģe ir ļoti jauka savā lomā. Manuprāt, ļoti labs operatora darbs, nav laupītas detaļas, nianses un aktieru reakcijas. Arī montāžas darbs ir ļoti rūpīgi paveikts."

Renārs (Kārlis Arnolds Avots) mīl rokmūziku un tirgojas ar kontrabandas precēm, lai nopelnītu mazliet naudas. Tad viņš satiek savu mūža mīlestību Tīnu (Aamu Milonoff). Konflikts ar VDK noved Renāru psihiatriskajā slimnīcā, kur viņš sāk pagrīdes biznesu, ražojot Rietumu džinsu pakaļdarinājumus. Slimnīcas direktors (Andris Keišs) no tā gūst labu peļņu un pretī sola Renāram brīvību. Džinsi kļūst populāri Latvijas jauniešu vidū, un Renārs kļūst par anonīmu pagrīdes leģendu, kuru pa visu valsti meklē VDK. Konflikts starp Renāru un VDK aģentu (Igors Šelegovskis) iziet ārpus džinsiem un krimināllietām — tas kļūst par dzīves filozofiju un ideoloģiju sadursmi. Soli pa solim Renārs kļūst par īstu dumpinieku, džinsi vairs nav rīks brīvības iegūšanai, bet gan protesta veids un augstāks mērķis.

Kinoteātros tiks demonstrētas vairākas filmas sērijas vienā seansā:
1. un 2. sērija – no 1. marta;
3., 4., 5., sērija – no 15. marta;
6., 7. un 8. sērija – no 29. marta.

Filmas veidotāji aicina sekot līdzi filmas sociālo mediju platformām, kur tiks vēstīts par īpašajiem seansiem, kuros būs iespēja satikt režisorus un aktierus. No 8. aprīļa seriāls ikvienam būs pieejams Go3 televīzijā, savukārt kanālā TV3 - 2024. gada rudenī.

Latvijā seriāls "Padomju džinsi" ieguva 12 Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" nominācijas, un svinīgajā ceremonijā saņēma trīs nozīmīgas balvas – labākā daudzsēriju filma; labākais scenārijs – Staņislavs Tokalovs, Teodora Markova un Valdemars Kalinovskis; labākais aktieris – Kārlis Arnolds Avots.

Savukārt ārpus Latvijas robežām seriāls ir izvēlēts kā viens no 12 dalībniekiem Eiropas lielākā seriālu festivāla "Series Mania" sekcijā "International Panorama" un izvēlēts Berlīnes Starptautiskā kinofestivāla programmā "Berlīnes seriālu tirgus atlase 2024".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!