Foto: Mārtiņš Purviņš, DELFI

Rīgā ielīgošanas pasākumi sāksies no 18. jūnija, informē Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļā. Nākamajā otrdienā no pulksten 17.30 Uzvaras parkā Rīgas folkloras kopas aicinās uz ielīgošanas pasākumu "Jāņa sēta". Taču nedēļas laikā Latvijas galvaspilsētā būs pieejams vēl lērums pasākumu, kuros lustīgi ielīgot svētkus.

18. jūnija pasākumā būs iespēja apgūt Jāņu dziesmas un līgotnes kopā ar folkloras kopu "Laiva" un ugunskura kraušanas dažādību ierādīs folkloras un seno cīņu kopu "Vilkači". Jāņu rotaļās ikvienu aicinās folkloras kopa "Grodi", bet par jāņuzāļu nozīmi stāstīs folkloras kopa "Budēļi", kura piedāvās arī pārbaudīt zināšanas Jāņuzāļu atpazīšanā. Savukārt folkloras kopa "Savieši" mācīs vīt krāšņus vainagus.

Pasākuma teritorijā darbosies arī radošās darbnīcas bērniem, kurās būs iespēja izgatavot rokassprādzi un kaklarotu no koka pērlītēm, ar ko gaidāmajos svētkos varētu rotāties, kā arī no dabas materiāliem izgatavot grāmatzīmi vai krāsainu vāzīti, lai svētku galdu varētu pušķot ar skaistiem ziediem. Skatuves zonā notiks folkloras kopu uzstāšanās un vakara noslēgumā – danči kopā ar Rīgas Danču klubu.

Savukārt 19. jūnijā no pulksten 19 līdz 21.30 Doma laukumā notiks visu paaudžu deju kolektīvu lielkoncerts "Vidusvasaras dzīvestības". Lielkoncertā skatītāji varēs sajust gada garākas dienas mistēriju un maģiju, kas apvij Saulstāvju laiku. Koncertu vadīs bērnu tautas deju ansambļa "Dzintariņš" absolvente, aktrise Zane Burnicka. Koncerta mākslinieciskais vadītājs būs Deju svētku virsvadītājs Jānis Purviņš.

19. jūnijā jautra ielīgošana no pulksten 18 gaidāma arī Rīgas Centrālās bibliotēkas Čiekurkalna filiālbibliotēkas dārzā. Tur jautrus Līgo dančus vedīs Zemgus un Laura, bet pēcāk uzstāsies radošā apvienība – aktieru ansamblis "Ilga".

Kultūrtelpā "Strops" Pļavnieku Zaļajā birzī 19. jūnijā no pulksten 18 apmeklētāji aicināti uz Ielīgošanas vakaru kopā ar dziesminieci Melisu Deboru Kaškuru, folkloras kopu "Kokle" un Katrīnu Dimantu. Ikviens caur dziesmām un tradīcijām, ejot dejās un rotaļās, aicināts atzīmēt vasaras saulgriežu un Līgo svētku tuvošanos. Pasākumu vadīs Artūrs Mednis.

Foto: Mārtiņš Purviņš, DELFI

Savukārt 20. jūnijā no pulksten 17 kultūras pils "Ziemeļblāzma" parkā notiks pasākums "Maģiskais Jāņu gaidīšanas laiks." Šogad ielīgošanas pasākumā par galveno tēmu izvēlēta Jāņu laika maģija, kas nozīmē dažādus rituālus – gan veselības uzturēšanai, gan nākotnes izzināšanai. Ar tautas veselības uzturēšanas zinībām dalīsies pieredzējusi zāļu sieva Līga Reitere, kopā ar folkloristi Baibu Ērgli mācot pīt vainagus un dejot maģisko vainagu deju. Bērniem rotaļas un dejas mācīs "Teikas muzikanti". Vakara izskaņā uz kultūras pils "Ziemeļblāzma" parka Lielās brīvdabas skatuves kāps grupa "Ducele", iešūpojot visus klātesošos svētku noskaņās. Pasākumu vadīs folkloriste Katrīna Feldmane.

20. jūnijā pulksten 19 uz ielīgošanas pasākumu "Skroderdienas būs" pie kultūras centra "Imanta" aicināti tuvējo apkaimju iedzīvotāji. Pasākuma pirmajā daļā apmeklētājus priecēs Pārdaugavas kultūras apvienības tautas deju kolektīvi "Dejotprieks", "Imanta", "Imantieši" un "Latve". Otrajā daļā dejas uzvedums ar tautas deju ansambli "Lielupe", aktieriem un mūziķiem. Pindacīšas, Bebenes un Tomuļu mātes stāstu palīdzēs izstāstīt ap 150 vairāku paaudžu dejotāji.

20. jūnijā pulksten 19 kultūrtelpā "Strops" Bolderājā, Bolderājas filiālbibliotēkas dārzā Gaigalas ielā 3, notiks ielīgošana kopā ar postfolkloras grupu "Rikši". Vakara iesākumā būs iespēja radošajās darbnīcās izgatavot aproci ar latvju rakstu zīmēm vai iegūt hennas tetovējumu ar paša izvēlētu rakstu zīmi. Vakara turpinājumā varēs baudīt enerģētiskās postfolkloras grupas "Rikši" koncertu ar vasaras saulgriežu tematikā balstītu programmu.

Savukārt orķestris "Rīga" 20. jūnijā priecēs Rīgas iedzīvotājus un viesus ar dzīvespriecīgu un pozitīvām emocijām piepildītu mūzikas programmu Vecrīgā. Šogad dažādas populāras un klausītājiem iemīļotas skanēs dārziņā pie Mazās ģildes un Rātslaukumā, iepretim Rīgas domei.

Jāņu ielīgošana 20. jūnijā notiks arī Ķengaragā, kur pulksten 19 kultūrtelpā "Strops", Latgales priekšpilsētas Mūzikas un mākslas skolas pagalmā Prūšu ielā 13B, ielīgošanas pasākumā piedalīsies Siguldas novada Lēdurgas kultūras nama folkloras kopa "Putni". Lieli un mazi līgotāji kopā ar pasākuma apmeklētājiem varēs doties ielīgošanas svētku rotaļās, dziedāt Jāņu dziesmas, dejot dančus un spēlēt spēles.

Kormūzikas cienītājiem 20. jūnijā no pulksten 19 koncertzālē "Ave Sol" izskanēs vasaras saulgriežu koncerts "Tev paredzēta saule. Vasarīga". Koncertā piedalīsies Rīgas kamerkoris "Ave Sol".

Lai ikviens rīdzinieks un pilsētas viesis varētu godam sagatavoties gada īsākajai naktij – Jāņu naktij, – arī šogad Rīgā, Doma laukumā, 21. jūnijā noritēs tradicionālais Zāļu tirgus. Jau no pulksten 9 rītā Zāļu tirgū, kā ierasts, acis priecēs skaistākās jāņuzāles, Jāņu vainagi un ziedu vītnes, būs iespēja iegādāties latviešu tradicionālās un mūsdienu lietišķās mākslas priekšmetus, zemnieku vasaras ražas veltes: gaļu, sieru, zivis, maizi, medu un vēl daudz ko citu. Tāpat Zāļu tirgū varēs atrast dabīgo kosmētiku, apģērbu, pirtslietas, rotaslietas un citus amatnieku darinājumus. Visas dienas garumā tirgotājus un pircējus priecēs lustīga līgošana dziesmu un deju pavadībā.

Foto: Mārtiņš Purviņš, DELFI

Bet 21. jūnijā pulksten 18 kultūras centra "Mazā ģilde" dārzā notiks ielīgošanas pasākums "Es noviju vainadziņu". Pasākuma norises laikā apmeklētāji kopā ar "Mazās ģildes" amatiermākslas kolektīviem – sieviešu kori "Ausma", jaukto kori "Mūza", vīru kori "Frachori" un koklētāju ansambli "Kokļu klubs" varēs klausīties un dziedāt līdzi Līgo dziesmas, kā arī uzzināt par saulgriežu tradīcijām un rituāliem. Ielīgošanas pasākumu vadīs Salvis Sprūžs.

Tikmēr pulksten 20 visi būs aicināti apmeklēt etno disko nakti "Saulgriezis" autostāvlaukumā pie Mazās Jaunielas 5. Pasākumā pieci profesionāli diskžokeji spēlēs etno un tautas mūzikas ritmus, vakara gaitā vainagu vīšanas darbnīcā varēs apgūt gan tradicionālu, gan netradicionālu Jāņu zāļu vainagu vīšanas prasmi.

Kultūrtelpa "Strops" Ziepniekkalnā, Ēbelmuižas parkā, 21. jūnijā no pulksten 19 aicinās uz ielīgošanu kopā ar grupu "Jōra". Vakara iesākumā būs iespēja rotāties un uzpīt sev oriģinālu svētku vainagu, tā turpinājumā baudīt pasaules mūzikas grupas "Jōra" koncertu "Dancoj' visu Jāņu nakti" ar folklorā un vasaras saulgriežu tematikā balstītu programmu.

22. jūnijā pulksten 11 kultūrtelpā "Strops" Ēbelmuižas parkā notiks ielīgošanas pasākums ģimenēm ar bērniem. Pasākums ļaus interaktīvā veidā iepazīt tautas paražas un tradīcijas, izzināt latvju rakstu zīmes, kā arī baudīt svētku noskaņu, klausoties latviešu tradicionālo mūziku. Radošajās darbnīcās būs iespēja izgatavot aproci ar latvju rakstu zīmēm vai piedalīties akmeņu apgleznošanā. Savukārt dejas un rotaļas varēs mācīties un baudīt "Rīgas Danču kluba" vadībā ar speciāli vasaras saulgriežu tematikai atlasītu programmu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!